şükela:  tümü | bugün
 • ingiliz dili ve edebiyati profesoru. turk romanina elestirel bir bakis adli uc ciltlik eserin yazari
 • türkiye'de bence ciddiye alınabilecek tek eleştirmen. türk romanına eleştirel bir bakış dışında edebiyat kuramları ve eleştiri adlı kitabı da okunasıdır...

  13 yıl sonra gelen edit: ilk gençlik gazıyla yazmışız, haydi tek demeyelim ama ilk 2-3 içinde yer aldığı muhakkaktır. aşağıda bir entry'de girilmiş, pek çok önemli eseri başarıyla tahlil etmiştir ama anayurt oteli eleştirisi adeta bir başyapıttır, okur için sınav niteliğindedir.

  eğer ben oldum havalarında takılan bir okursanız ve henüz ikisini de okumadıysanız (ki bu sıfatınızı kendiliğinden alaşağı ediyor, ama neyse); önce anayurt oteli'ni, sonra da berna moran eleştirisini okuyun. ihtimal tokat yemişten beter olacaksınız. ben öyle olmuştum.
 • ayrıca soyadında m ile r'nin yerini değiştirirseniz olur size roman...
 • 1921 yılında istanbul’da doğdu.günümüz eleştirmenlerinden orta öğrenimini darüşşafaka ve işık liselerinde, yüksek öğrenimini istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi ingiliz dili ve edebiyatı bölümü’ nde tamamladı. aynı bölümde ingiliz edebiyatı asistanı, doçent (1954), profesör (1964) oldu.yazıları yeni ufuklar, yeni dergi, birikim ve çağdaş eleştiri dergilerinde yayınlandı. son dönemde eleştirilerini türk edebiyatı, özellikle de türk romanı üzerinde yoğunlaştırdı.

  eserleri

  türklerle ilgili ingilizce yayınlar bibliyografyası (1969), edebiyat kuramları ve eleştiri (1972), türk romanına eleştirel bir bakış (birinci cilt: 1983; ikinci cilt: 1990;
  üçüncü cilt: 1994)

  edebiyat kuramları ve eleştiri ile 1973 tdk bilim ödülü’ nü aldı. türk romanına eleştirel bir bakış-1 ile de yazarlar birliği tarafından deneme-tenkit dalında 1985 yılının sanatçısı seçildi.
  shakespeare’ in “iii. richard” adlı tragedyasını çevirdi.

  hakkında yazılanlar

  1.gösteri dergisi mart 1984
  2.toplum ve bilim dergisi güz 1993-kış 1991
 • ismini görenlerin sanacağının aksine kadın değil erkek olan şahsiyet

  türkçe hocamız "ee, şimdi berna hanım şöyle demiş ama..." gibisinden atıflar yapanların cümlelerini sabır ve sebatla "berna hanım değil berna bey" diye düzeltirdi
 • 9 agustos 1993'de vefat eden yazar,elestirmen.
 • edebiyat kuramları ve eleştiri adlı kitabıyla, bir rivayete göre dünyada eleştiri olgusu üzerine yazılan ilk kitabı yazmış kişi. bir bakıma o güne kadarki eleştirilerin tasnifini yani...

  ekleme ve editleme:

  rivayet şudur ki;

  "edebiyat kuramları ve eleştiri adlı kitap, alanında büyük bir boşluğu doldurduğu için edebiyat çevrelerini de aşan bir ilgiyle karşılandı. 1973'te türk dil kurumu bilim ödülü'nü kazandı. 1970'li yıllarda, eleştiri tarihini bir bütün olarak ele alan, belli başlı bütün eleştiri kuramlarını ve yöntemlerini tanıtıp yorumlayan kapsamlı bir eser batıda bile henüz yayımlanmamıştı. bu tür eserler batıda prof. moran'ın kitabından çok daha sonra yayımlanacaktı."

  bülent aksoy - berna moran'a armağan: türk edebiyatına eleştirel bir bakış (önsöz)

  editleme no 2: theory of the novel - györgy lukacs, 1920 (eleştiri ile edebiyat kuramı aynı şey olsa, edebiyat kuramları ve eleştiri denmezdi zaar...)
 • berna moran'ı özetliyorum, hazır olun gençler: " bundan ötürü." ne o şaşırdınız değil mi? ben de büyük hayal kırıklıkları içindeyim. ha bir de "nihayet komunizm" var ama kendisinin eserlerinde daha underground bir söylem.