şükela:  tümü | bugün
 • anap başkanı mesut yılmaz'ın karısı.
 • "sayın mehmet tezkan,
  ben ankara üniversitesi antropoloji bölümü 4. sınıf öğrencisi olarak “parasız eğitim” isteme suçunu işlediğim için 6,5 aydır tutukluyum. evet! yanlış anlamadınız, hani şu yasalarda var olan hakkı dile getirdiğim için tam 6,5 aydır bakırköy kadın hapishanesi’nde tutuklu bulunmaktayım.
  14 mart günü abdi ipekçi spor salonu’nda “demokratikleşme” adına yapılan roman çalıştayı’nda demokratik hakkımız olan “parasız eğitim istiyoruz” yazılı pankartı açtığımız için gözaltına alındık ve hukuksuzca tutuklandık. benimle birlikte ferhat tüzer de (tekirdağ 2 no’lu f tipi hapishanesi’nde bulunuyor) tutuklandı.
  bugün birçok ailenin sorunu eğitimin paralı olmasıdır. bu sorunun çözülmesi bir yana, harç paraları her yıl daha da artırılıyor. dünyanın birçok ülkesinde eğitim parasızken bizim ülkemizde bırakın parasız olmasını, bu hakkı talep edenleri gözaltına alıp tutukluyorlar. peki parasız eğitim istemek suç mu? ya da eğitim neden paralıdır ki? eğitim en başta insanın gelişimi için gerekliyken, nasıl suç sayılabilir bu hak?
  benim ailem 5 kişiden oluşuyor. bu 5 kişi arasında sadece babam çalışıyor. babam hem gece bekçisi hem de gündüzleri tarım işçisi! babam neden iki iş birden yapıyor? çünkü bir işten aldığı maaşla biz geçinemiyoruz. benim dışımda 3 kardeşim daha var okuyan. tek kişinin çalıştığı bir aile 3 çocuğunu nasıl okutabilir? bu mümkün mü?
  benim ailem sadece bir örnek. benim gibi hatta daha kötü durumda olanlar var.
  bu ülkede dershaneye borcu yüzünden tutuklanan anneler var! bu ülkede annesinin tutuklanmasını ar edinip intihar eden gençlerimiz, okul kayıt parasını ödemek için okulun halılarını yıkamak zorunda kalan ve felç kalan anneler, okuyabilmek için yazın inşaatlarda çalışan, ölen gençlerimiz var...
  ben şimdi bu hakkıma, hakkımıza sahip çıkmanın bedelini ödüyorum, 6.5 aydır! şimdi de bana deniyor ki: “bu hakka sahip çıkmanın karşılığı olarak, seni 15 yıl hapis cezası istemiyle yargılayacağız! bu en doğal, en haklı, en meşru hakkı istemek 15 yıl! varın gerisini siz düşünün.
  berna yılmaz"
  http://www.milliyet.com.tr/…010/1294988/default.htm
 • (bkz: #21159462)
 • bu dünyada seçim öncesine suratına bush maskesi takıp kafasına tuvalet geçirip önüne de "sifonu çekmeye az kaldı" yazarak meydanlarda rahatça dolaşılabilen ülkeler var.

  ve bu dünyada bir de üzerinde zaten hakkı olan şeyi istedğini yazan bir bez parçasını kimseye fiziksel bir zarar vermeden teşhir ettiği için insanların hayatından 15 ayını çalan ve 15 yılını daha isteyen ülkeler var.

  söyleyecek çok şey var ama burda zaten söylenmişi var. (bkz: gazete fotoğrafları üstüne)
  adnan menderes geleneğini kendilerine bayrak yapanlara da burdan selam olsun.
 • parasız eğitim istedikleri ve bunu bir pankartla dile getirdikleri için 14 aydır tutuklu olan ferhat ve berna'nın davalarının 3. celsesi yarın ,

  tarih : 24.05.2011 (salı)

  yer : istanbul 10. ağır ceza mahkemesi (dgm- beşiktaş)

  saat : 10.45
 • 24 mayıs'taki dava ekime ertelendi. 22 haziran'da bir ara duruşma var imiş. 22 mayıs'ta beraat kararı çıkması için çhd bir imza kampanyası başlattı. çhd'li avukatlar tarafından hazırlanan protesto metnine şuradan ulaşabiliriz:

  http://www.chd.org.tr/haber_detay.asp?haberid=537

  bir de facebook sayfası var:
  http://www.facebook.com/…nt.php?eid=202810323097276
 • haklarında çağdaş hukukçular derneği tarafından başlatılan imza kampanyasının metni şöyledir:

  "üniversite öğrencilerine yönelik gözaltı/tutuklama gerekçeleri ve son dönemde bunun ulaştığı bilanço dehşet vericidir. bizler; toplumsal, siyasal ve sendikal mücadelenin" terör" olarak nitelendirilmesini kabul etmiyoruz. haklar ve özgürlükler için mücadele haklı ve meşrudur. berna ve ferhat başta olmak üzere üniversite öğrencileri derhal serbest bırakılmalıdır.

  başbakan tayyip erdoğan'ın konuşması sırasında "parasız eğitim istiyoruz"pankartı açtıkları için 14 mart 2010 günü tutuklanan üniversite öğrencileri berna yılmaz ile ferhat tüzer'in özgürlüklüklerine kavuşması için çhd istanbul şube bir kampanya başlattı.

  kampanya çerçevesinde aşağıdaki metnin istanbul özel yetkili savcılığına gönderilmesi kararı alındı ve imza kampanyası başlatıldı."

  "parasiz eğitim istemek terör suçu değil temel insan hakkidir

  berna yilmaz ve ferhat tüzer derhal serbest birakilmalidir

  14 mart 2010 tarihinde istanbul abdi ipekçi spor salonu’nda başbakan tayyip erdoğan’ın konuşması sırasında “parasız eğitim istiyoruz. alacağız. gençlik federasyonu” yazan pankart açtıkları için berna yilmaz ve ferhat tüzer isimli iki üniversite öğrencisi gözaltına alınıp tutuklandılar.

  haklarında istanbul özel yetkili 10. ağır ceza mahkemesi’nde “silahlı örgüt üyesi" oldukları gerekçesiyle dava açıldı. süren yargılamada esas hakkında görüşünü sunan c. savcısı, parasız eğitim istemenin anayasal bir talep olduğunu ve suç olmadığını belirterek beraat ve tahliye kararı verilmesini talep etti. mahkeme buna rağmen berna ve ferhat’ın tutukluluk halini sürdürerek duruşmayı 6 ekim 2011 tarihine erteledi.

  bu hukuksal yaklaşım; parasiz eğitim istemeyi terör suçu olarak kabul etmektedir. oysa halen yürürlükte bulunan tc. anayasası’nda “soysal devlet” olma, devletin niteliklerinden biri olarak sayılmıştır. yine gerek anayasa gerekse de taraf olunan uluslar arası sözleşmelerin açık hükümleri uyarınca düşünce ve ifade hürriyeti bu ülkede yaşayan herkes açısından güvence altına alınmıştır.

  anayasal taleplerin dahi terör suçu olarak değerlendirildiği bu yaklaşımın düşünce ve ifade hürriyetini kullanılamaz hale getirdiği açıktır. herkes için eşit ve parasız eğitim, sağlık, adalet istemek terör suçu değil temel insan hakkıdır. bu hakları talep etmenin terörle mücadele adına baskı altına alınması kabul edilemezdir.

  berna yilmaz ve ferhat tüzer’in yaşadıkları istisna değildir. üniversite öğrencilerine yönelik gözaltı/tutuklama gerekçeleri ve son dönemde bunun ulaştığı bilanço dehşet vericidir. bizler; toplumsal, siyasal ve sendikal mücadelenin “terör” olarak nitelendirilmesini kabul etmiyoruz. haklar ve özgürlükler için mücadele haklı ve meşrudur. berna ve ferhat başta olmak üzere üniversite öğrencileri derhal serbest bırakılmalıdır.

  not:

  metnin gönderileceği adres

  istanbul cumhuriyet başsavciliği

  cmk 250. madde ile yetkili

  beşiktaş/istanbul

  metnin faks çekileceği telefon

  0090 212 227 7642"
 • gasp edilmiş özgürlüğünü kazanması için yapılan kampanya dahilinde şu açıklama yayınlanmıştır;

  "parasiz eğitim istemek terör suçu değil temel insan hakkidir.

  berna yilmaz ve ferhat tüzer derhal serbest birakilmalidir

  14 mart 2010 tarihinde, “roman açılımı” kapsamında abdi ipekçi spor salonu’nda düzenlenen etkinlikte başbakan tayyip erdoğan’ın konuşması sırasında “parasız eğitim istiyoruz, alacağız. gençlik federasyonu” yazan pankart açtıkları gerekçesiyle berna yilmaz ve ferhat tüzer adlı öğrencilerimiz tutuklandılar. aradan 15 ay geçmesine ve savcılığın parasız eğitim istemenin suç olmadığını belirterek “beraat” kararı verilmesini talep etmesine rağmen, hala tutuklular.

  bizler, parasiz eğitim istemenin suç olarak kabul edilemeyeceğine, parasiz eğitimin temel bir insan hakkı olduğuna inanıyoruz.

  berna yilmaz ve ferhat tüzer başta olmak üzere, son dönemde salt demokratik taleplerini dile getirdikleri için tutuklanan öğrencilerimizin derhal özgürlüklerine kavuşması gerektiği düşüncesini kamuoyu ile paylaşıyoruz.

  saygılarımızla.

  tayfun görgün (disk genel başkan vekili), döndü taka çinar (kesk genel başkanı), dr. eriş bilaloğlu (türk tabipleri birliği merkez konsey başkanı), selçuk kozağaçli (çhd genel başkanı), prof. dr. şebnem korur fincanci (thiv başkanı), erol ekici ( genel-iş genel başkanı), ünsal yildiz (eğitim sen genel başkanı), çetin erdolu (ses genel başkanı), vicdan baykara (tüm bel sen genel başkanı), osman biçer (bes genel başkanı), haydar arslan (yapi yol sen genel başkanı), mustafa şenoğlu (esm genel başkanı), metin vuranok (tarim orkam sen genel başkanı), ufuk beytekin (haber sen genel başkanı), yavuz demirkaya (kültür sanat sen genel başkanı), yavuz demirkol (bts genel başkanı),

  prof. dr. irfan açikgöz, tarık akan, prof. dr. nazan aksoy, derya alabora, ulvi alacakaptan, prof. dr. adalet alada, yazgülü aldoğan, orhan alkaya, kuban altinel, cafer arat, prof. dr. toktamış ateş, esin afşar, özlem balki, vedat baran, prof. dr. yaman barlas, fikret başkaya, celal başlangiç, hakan bayhan, prof. dr. ali baykal, prof. dr. zerrin bayrakdar, gözde bedeloğlu, cahit berkay, yalçın boratap, cuma boynukara, faik bulut, adnan caymaz, oral çalişlar, prof. dr. naz çavuşoğlu, prof. dr. gürbüz çelebi, tülay çellek, yusuf çetin, sakine çil, prof. dr. serdar m. degirmencioglu, melike demirağ, yılmaz demiral, temel demirer, zeki demirkubuz, levent dinçer, zafer diper, prof. dr. mine eder, ülkü erakalin, şükrü erbaş, alper erdik, prof.dr. nurettin ergun, cezmi ersöz, güngör gençay, müjdat gezen, prof. dr. fatma gök, dilek gökçin, yasemin göksu, nurettin güleç, ahmet gülhan, yard. doç. dr. kıvanç inelmen, handan ipekçi, ferhad isa, selen isa, orhan kahyaoğlu, hüseyin karabey, ufuk karakoç, dr. gülten kari kaşoğlu, gülten kaya, yıldız kenter, muammer ketencoğlu, prof. dr. sermet koç, macit koper, derya köroğlu, yaşar kurt, tuncel kurtiz, bo larsson, ertuğrul mavioglu, yosi mizrahi, kawa nemir, yrd. doç. dr. ilhami alkan olsson, doç. dr. johanna alkan olsson, sibel özbudun, mehmet özcan, mehmet özer, halil ibrahim özkurt, adnan özyalciner, müfide pekin, nedim saban, prof. dr. nihal saban, ersin salman, pınar sağ, tolga sağ, necmettin salaz, doç. dr. ali kerem saysel, özgen seçkin, sennur sezer, gülriz sururi, zerrin sümer, nurettin şen, ferhan şensoy, aydın şimşek, zerrin taşpinar, ahmet telli, afşar timuçin, erol toy, mustafa turan, deniz türkali, kardeş türküler, gülbahar uluer, ümmüşen, eşber yağmurdereli, hilmi yarayici, özcan yaman, nejat yavaşoğullari, metin yeğin, prof. dr. tahsin yeşildere, grup yorum, şanar yurdatapan, mehmet yüksel, prof. dr. şahika yüksel"

  ferhat ve berna'nın serbest bırakılması için yapılan kampanya'ya katılmak için gerekli adres ve fax numarasını tekrar hatırlatalım;

  metnin gönderileceği adres

  istanbul cumhuriyet başsavciliği

  cmk 250. madde ile yetkili

  beşiktaş/istanbul

  metnin faks çekileceği telefon

  0090 212 227 7642