şükela:  tümü | bugün
 • bir yazar. aslen sharpe serisi ile tanınan biri. ama çok başarılı "the warlord chronicles" ile de göz doldurmuştur.
 • napolyon savaşlarını anlatan sharpe serisi, beşinci yüzyıl britanyasında geçen ve arthur efsanesine gerçekçi yaklaşımla bakan warlord chronicles ve 14. yüzyılda fransa ile ingiltere arasında yaşanan yüzyıl savaşlarında bir ingiliz okçusunun başından geçenlerin anlatıldığı the archer's tale gibi eserlerin yazarı.

  gerçekçi ve kanlı savaş tasvirleri ile kendine has bir okur kitlesi edinmiş bir son dönem bestseller yazarıdır bernard cornwell.

  (bkz: the warlord chronicles)
 • (bkz: harlequin)

  (bkz: vagabond)

  (bkz: heretic)

  ya da

  (bkz: the grail quest trilogy)
 • en son olarak da the saxon stories serisini yazıyor. şu an 5. kitapta.
 • tarihi roman konusunda ustalaşmış bir yazar.

  gerek ikili mücadeleler şeklinde olsun gerekse devasa bir savaş olsun aşırı detay vermesine rağmen adeta size o anları yaşatır. kitapların aksiyonu yüksek bu kısmını herkes kotaramaz. mevzuya ingiliz tarafından bakar haliyle, bunu az da olsa hissedersiniz ama zararsızdır. genelde, beş para etmez alt tabaka yaramaz bir kahraman yaratıp hikayesinin ortasına bu karakteri koyar ve zaman zaman üstleri ile papaz eder. bunu şikayet amaçlı yazmadım aksine cornwell'in imzası niteliğinde bir kalıp ve bence yazar ile aranızda bağ oluşmasına sebep oluyor.

  tarihi romanları sevenlerin kesinlikle tecrübe etmesi gereken bir yazardır.
 • kordior yayıncılık'tan gelen e-mail'e göre, the warrior chronicles* serisinin ilk kitabı olan the last kingdom'ın, ülkemizde 2015'in ikinci yarısında yayınlanması öngörülen yazar. elçiye zeval olmaz.
 • türkçeye çevrilmiş olan kutsal kasenin peşinde ve savaş lordu yıllıkları serisinin yazarı. ayrıca azincourt adlı bir eseri de türkçeye çevrilmiştir. koridor yayıncılığın bastığı kutsal kasenin peşinde serisi ve azincourt genelde sahafların kelepir kısmında 4-5 tl'ye satılmakta. ortaçağ'da geçen tarihi romanları bulunan yazarın türkiye'de tanınırlığı pek azdır. şimdi the last kingdom dizisiyle biraz ilgi çekebilir.

  olayların gidişatını önceden tahmin etseniz de kendini okutturan tarih olarak bilgilendiren, sürükleyici kitaplardır eserleri.

  bu yazarın eserlerini severseniz jasper kent'in danilov beşlemesini de seveceğinizi düşünüyorum. üslupları ve tarihsel olayları romanlarına kullanmalarını benzetmekle birlikte danilov beşlemesinin fantastik kurgu kısmının olması konusunda uyarayım.
 • kutsal kasenin peşinde ile birlikte aynı tarihsel yapıya sahip sharpe serisi kitaplarının da türkiye'de pek bilinmemesi çok acı olan yazar. seri sharpe denen kahramanın üzerine kurulu olsa da sizin tüm duygularınız o yüreksiz, zalim antagonist çevresinde dönüp dolaşacaktır. "böyle insan nasıl olur?" diye sorup durmuştum kendime. aslında gerçekçi bir anti karakterdir-spoiler olmaması açısından ismini vermiyorum-. beni en çok etkileyen kısım o olmuştu. "böyle insanlar hiç var olmadı," diyemiyorsunuz hiç. biliyorsunuz ki tecavüzcülerden psikopat katillere kadar her tür insan var, sadece biz yaptıklarına bu kadar açıkça şahit olmuyoruz. olunca da uykularımız kaçıyor, insanlardan soğuyoruz, kendimizi sorguluyoruz.

  toplamda 24 kitaplık olan seride beni bir sonraki kitabı okumaya iten hep ilahi adalet umuduydu. yaptıkları yanına kalmayacak bu sefer dedim.
 • birkaç yıl önce, geçen gün 600. yıldönümü olan agincourt savaşı ile ilgili kitabını okuduğum yazar. şimdilerde diziye uyarlanan bir kitabı sayesinde ismi sık duyulacaktır.