şükela:  tümü | bugün
  • esas mesleği komedyenlik olan, olimpiyatlarda yarış öncesi "meslek hastalığına" tutulan, tüm stadı güldürmeyi başaran iyi atlet...
  • 2003'de hayatını kaybeden, çağımızın en büyük analitik filozoflarından. 20 küsür yılını cambridge'de felsefe profesörlüğü yaparak geçirdi. faydacı ve kantçı akımlara ciddi eleştiriler getirdi. descartes ve antik yunan felsefesi üzerinde çalışmalar yaptı.
    asıl uzmanlık alanı etik olan filozof, 'günümüz ahlak felsefesinin sorunları yeterince ele almayarak 'özgün bir sıkıcılık'tan başka bir şey olmadığını ifade etti. klasik ahlaki düşünceyi reddetmesinin nedeninin insan düşünesinin 'kişisel bir kurum' olmasından kaynaklandığını belirtti ve nietzsche'ye, yazdığı her sayfada alıntılama isteği duyacak kadar hayran olduğunu söyleyerek düşüncelerinin nasıl temellendiğini açıkladı.
    self-interest davranışların ahlaka ters olmadığını, sadece içsel dayanaklara bağlı kalarak davranmak olduğunu açıkladı. 'ben başka biriysem, geleneksel ahlaki kurallara göre davranmam anlamsızdır.' sözüyle kant'ın ahlaki prensiplerini reddedip insanın ''iç nedenler''inin önemini düşünce dünyasına kazandırdı.