şükela:  tümü | bugün
1162 entry daha
 • trump'ın karşısındaki aday bernie olmazsa bloomberg veya buna benzer liberal renksiz aşırı merkez bi aday çıkarırlarsa bunun insanlık tarihi açısından hiçbir anlamı olmayacak.

  liberallerin kabul etmesi gereken net bir gerçeklik var demokratik bir kapitalizm mümkün değil. kapitalizmin direksiyonuna ya neofaşist trump geçecek ya da dünya yeniden sosyalizmi keşfedecek.

  liberal adaylar bloomberg, pete, amy,biden falan insanlığa yeni olan hiçbir şey vadetmiyor. kapitalizmin liberal bir sürdürülebilirliği kalmadı. kapitalizmin devamı trump gibi neofaşist demagogların hukuku rafa kaldırdığı dikta rejimleri dışında mümkün değil. bu yüzden demokratik bir dünyanın ön koşulu sosyal adalet.

  bernie sanders insanlığın faşizme teslim olmaması için önemli bir şans. dedeye güvenin.
 • bernie sanders seçilse bile dediklerinin hiçbirisini yapamayacak. yapsa bile hüsranla sonuçlanır. parasız sağlık, parasız eğitim diyerek peri masalı anlatmakla bu iş olmaz. bu solcular hep aynı kulağa hoş gelen şeyleri söylerler başa gelince de bir bok yiyemeden uzaklaşırlar. sonra ibneleri, çocukları, orman yangınlarını falan ön plana koyup goygoy yaparlar. yukarıda kapitalizm ile gelen özgürlüğü göremeyip kapitalizm dikta rejimi ile yönetilir başka bir şey ile yönetilmez diyen var, yahudi diye ön plana çıkartan var, kendi aralarında diğer sissy demokratları savunup kavga eden var.

  bernie'nin yapmak istedikleri insanlara vergi yükü olarak geri gelir. üstelik zaten sağlık sigortası olan, financial aid ile üniversite okuyan milyonlarca insan var ve bunlar hayatlarından memnun. bu insanlar çoğunlukta. sistem tarafından dışlanmış insanları sisteme katmak için başka çözüm öerileri getirilebilir. abd koca kıtaya yayılmış dünyanın polisliğini üstlenmiş 330 milyonluk ülke. 5 milyonluk soğuktan götü donan iskandinav ülkesi değil. öyle wall street'in parasını alıcam size dağıtıcam romantikliğine tutulan ekonominin e'sinden anlamıyordur. amerika'yı avrupa gibi fosilleştirmek isteyenlere amerikan halkı gereken cevabı verecektir. sağlık ve eğitim sisteminin ucuzlaştırılması, burslar ve eğitim eşitliği üzerinde durulması, sigorta şirketleri ile halkın da kazanabileceği şekilde çalışmalar yapılması daha gerçekçi hedeflerdir. böyle her şey bedava olayına inanan safın önde gidenidir. zaten trump başkanım debate'lerde bu dedeyi çiğ çiğ yer.

  keep america great :)
 • demokratik sosyalizm bernie sanders için uydurulmuş bir kavram değildir, türkiye'de bile heralde behice boran'lardan mehmet ali aybar'lardan beri tedavüldedir.
  keza prag baharı, imre nagy falan google'lanırsa daha da çok şey öğrenilebilir.

  evet bernie sanders sosyal demokrat bir adaydır, bana kalırsa demokratik sosyalist bile değildir. gerçi bunların farkları tartışmalı.
  daha önce de yazdık, adam şunun şurasında daha 50 yıl önce bütün medeni dünyada ve gelişmekte olan ülkelerin çoğunda (türkiye de dahil) zaten norm kabul edilen şeyleri savunuyor, radikalliği falan yok. amerika o kadar aşırı sağa çekti ki bu adam sosyalist muamelesi görüyor.

  "peri masalı" denen şeyi de bütün avrupa, kanada, avustralya falan yapıyor. beğenmediğimiz türkiye'de bile bu politkalar bu kadar eksiğe rağmen yürürlükte. ne peri masalı? amerika'da insanlar bir ayda verdikleri vergi kadar da sağlık sigortasına para veriyorlar, daha çok verenler bile var. adam totalde sağlık harcamasını azaltacak bir sistem getirmeye çalışıyor, verginin artmasını bırak, amerikalıların vergi+sağlık sigortası primi harcamaları ortalama olarak yarıya iner, on milyonlarca kişi nefes alır.

  "fosilleşmiş avrupa" da komik. amerika birleşik devletleri başlığında bunlar uzun uzun tartışıldı. amerikalılar bir masala inanmışlar diye yaşadıkları hayat çok iyi olmuyor. öyle olsa yozgat'ta yaşayıp hala akp'ye oy veren adamın ne kabahati var? en güzel hayat onun işte...
 • bernie sanders demokratlarin adayi olursa secimleri cumhuriyetciler kazanir.

  zira amerikan sistemi bastan asagi tamamen kapitale dayali oldugundan bernie sanders adayligi kesinlesirse cumhuriyetcilerin demokratlara vuracak cok noktasi olur.

  abd'de borsa ulkenin bel kemigidir. bir cok siradan emeklinin gelecegi borsanin performansina baglidir.

  sanders piyasalarim sevecegi bir isim degil. anketlerde one gecerse borsanin yiyecegi satislar amerikan kamuoyunu kendine getirir.
 • yukaridaki kötü kralice tarafindan dar gövdeli uçakta (güya jet diye) yolculuk ettigi icin sosyalist olmamakla elestirilen politikaci.

  lan adam birilerinin yaptigi gibi 5-10 kisiyle jetle/helikopterle ucmuyor. 76 koltuklu bir jet ucaginda businnes class’ta ucuyor amk. bu mu lüks? bu mu burjuvalik? bu mu zenginlik? yil 2020 olmus, artik dar gövdeli jet ucaklari yakit tasarruflu üretiliyor. greta thunberg gibi yelkenliyle atla esekle falan mi gitmeli size yaranmak icin?
 • parasız eğitim ve parasız sağlık gibi vaatler hakkında türkiye bile yapıyor abd neden yapamasın diyenler olmuş ama çok yanlış yönden bakıyorlar olaya bence, bir kere ortada 100 yıldan fazladır süregelen kurulu bir düzen ve buna bağlı olarak dönen büyük bir para var, elbette bazı noktalarda iyileştirmeler yapılabilir ama bu sistemleri kökten değiştirmek hiç kolay değil hatta 1-2 dönemde yapmak imkansıza yakın bence.
 • yıl 2020 olmuş hala parasız eğitim parasız sağlık diyorlar cehalet her yerde
  dünya bu sosyalistlerden çok çekti bu kadar rezillige rağmen hala soyları tukenmiyor yazık gerçekten
  aday olursa seçilemez.umarimda seçilmez.
  parasız eğitim parasız sağlık palavradir buna inanan yallah moskova'ya.çinde güya eğitim bedava aileler 130 bin dolar rüşvet veriyor çocuğu uniye aldırmak için. dünyadan haberiniz yok. petrol parası yiyen 5 milyonluk kuzey avrupa ülkelerini örnek göstermekle bu iş olmaz
 • 2015'te meymenetsiz hillary uğruna yoluna taş konduğu gibi 2020'de de kendi partisi için kendi partisine rağmen kampanyasına devam eden ve ulusal düzeyde ipi göğüslemek üzere olan lider. establishment denen, esasında devran dönmeye devam etsin isteyen cumhuriyetçi ruhlu demokratlar öyle nefret ediyor ki bu adamdan, eğer bernie amca aday olursa gidip trump'a oy vereceklerinden adım gibi eminim. bu soysuz takımının yiyeceği halt şimdiden belli olduğu için bernie sanders taraftarlarını "bernie dışında biri aday olsa gider trump'a basarsınız" diye suçlamaktan da geri durmuyor. herifler öyle utanmaz hale gelmiş ki bernie sanders demokrat değildir diyeni de var, kirk douglas'ın son sözleri bloomberg hakkındaydı diyeni de. yani etekleri öyle bir tutuştu ki bernie sanders'ı yerip bloomberg'i göklere çıkarmak için yapmadıkları saçmalık kalmadı. hem de bloomberg denen herif establishment'in ta kendisi bir ex republican olmasına rağmen. sanders'ın özellikle gençler arasında açık ara favori olduğunu bilen bloomberg gençlere yanlamak için ne kadar yabancı meme hesabı varsa hepsine paralı paylaşım yaptırdı. şaka gibi ama trump'a iş bırakmadılar. o bile baktı işin sonunda eşcinsel aday buttigieg bile çıkabilir karşısına, saldı tamamen en iyiniz gelsin modunda takılıyor. nasıl olsa bir kısım demokratlar bernie çok kolay yenilir diye en iyi adaylarını yerip kendilerini küçük düşürürken trump'ı güçlü gösterdiklerinin farkında bile değil.

  bernie sanders ile ilgili en büyük ve tek korkum seçilirse çok kolay suikaste uğrayıp yaşından ötürü eceliyle öldü süsü verilebileceği. çünkü abd'de tarih boyunca dönen tekere kim çomak soktuysa ortadan kaldırıldı ve bu adam gelmiş geçmiş en büyük çomağı sokmaya geliyor.*

  edit: imla
 • geçen seçimde olduğu gibi yeniden establishment diye tabir edilen düzen taraftarlarını korkutmaya başlayan adam. link

  demokrat parti orta yolculardan birinin arkasında birleşmeliymiş. 2016'dakiyle aynı şeyi yapıp farklı sonuçlar bekleyecekler, inanılmaz komikler.
122 entry daha