şükela:  tümü | bugün
 • anna o'nun gerçek hayattaki temsilcisi alman feministtir kendisi. karşı cinsin bakış açısını kavramak adına yararlı bi insan olmuştur biz erkek ırkına. ruhu şad olsun..
 • (bkz: #11887801)
 • viyanalı yahudi bir ailenin kızıdır. dört dil bilen, şiir ve edebiyatla uğraşan pappenheim babasının hastalığı döneminde başlayan isteri krizleri nedeniyle dönemin ünlü iç hastalıkları uzmanı josef breuer'e gider. breuer fiziksel nedenlere dayanmayan semptomları hipnoz tedavisi ile önemli oranda azaltır. fakat bir süre sonra freud'un "nahoş" bir durum olarak nitelediği, hastanın doktoruna karşı cinsel eğilimler göstermesi hatta yalancı gebelik geliştirmesi ve breuer'in karısının kıskançlığının intihar girişimine sebep olması tedaviyi sonlandırır.
  pappenheim bundan sonra sosyal hizmet alanında eğitim alarak önce frankfurt çocuk esirgeme kurumunun yöneticisi olur. daha sonra da beyaz kadın ticaretine karşı savaş açar. özellikle yahudi kadınların fahişeliğini önleme çalışmalarında bulunur, balkanlar ve rusyaya gider, ayrıca istanbul'a da gelerek yahudi cemaatinin öncüleriyle görüşür. çeviriler yapar, kadın hakları adında bir tiyatro oyununu takma bir isimle yayınlar.
  kadın hareketi alanındaki öncü tavrına rağmen tarih bertha'yı anna o. olarak hatırlamaktadır.
 • "bertha ise, nasıl söylemeli, cinsellik öncesinde, kadın olmamış, bir kadının bedeninde beceriksizce kıvranan bir çocuk."

  (bkz: nietzsche ağladığında)
  (bkz: irvin d. yalom)
 • anna o. takma adıyla psikanalizin ilk vakası olarak tarihe geçer. babasını aşırı sever. babası hastalandığında babasının psikosomatik belirtileriyle kendisini özdeşleştirir, babası öldüğünde de psikolojisi tamamen bozulmuştur. sanrılara kapılır, her yerde ölü kafalar görür. iki tane ben'den bahseder. bir gün almancayı unutur ve yalnızca ingilizce konuşmaya başlar.
 • nam-ı diğer anna o. kendisi psikanalizin rosetta taşı olmuştur. psikanalizin başlangıç evresinde, freud ve breuer'in ele aldığı ilk vakadır.

  vaka olarak psikanalizdeki yeri unutulmaz olsa da, kendisinin psikanalizle tedavi olduğu pek söylenemez. çünkü breuer'e karşı geliştirdiği aktarım ve yalancı gebelik sonrası breuer çıkacak olan dedikodulardan çekinerek tedavisini sonlandırmıştır.

  bertha pappenheim'ın bundan sonraki tedavi süreci başka kliniklerde devam etmiş, sonrasında kendisi kadın hakları konusunda öncü isimlerden biri olmuştur.

  tüm ömrünü kadınların fahişe olarak çalışmasını engellemeye adamış olması bir bakıma anlamlıdır. çünkü hastalığına sebep olan doyurulamamış libidinal dürtüleri hala baskılanmaya devam etmektedir. değişen sadece baskılama yönteminin değişmesidir aslında.

  "dokunmak" tüm hayatı boyunca tabu olarak kalmıştır onun için. ölene kadar herhangi bir birliktelik yaşamadığı, yalnız bir hayat sürüp yalnız öldüğü söylenir.

  daha detaylı bilgi için (bkz: serol teber)
 • freud'un histeri üzerine çalışmalar adlı kitabında adı geçen bu kişiyle birlikte freud'un isimleri şifreleme sistematiği de ortaya çıkar.
  anna o.
  baş harfleri alfabede birer harf kaydırmak suretiyle yeniden isim verilir
  anna bertha olur
  o'da pappenheim

  kitapta ilgili kişi üzerinden kendisinin baca temizliği adını verdiği bir sağaltım metodundan sıklıkla söz edilir.