şükela:  tümü | bugün
  • kendisi bir davette matematiğin temelleri değiştirildiği takdirde herşeyin mümkün hale gelebileceğini anlatırken alayla karışık 1=2'yi kullanarak kendisinin tanrı olduğunu ispatlaması istenir. russel, "tanrıyla beni bir odaya koyun, kaç kişiyiz? iki. ama iki bir'e eşit. demek ki odada bir kişiyiz. yani tanrı benim." şeklinde cevabı yapıştırıverir.
  • "ne kadar az bilirseniz; o kadar siddetle müdafaa edersiniz."
  • "akilsizca birseyi milyonlarca kisi soylese de o sey yine akılsızcadır."
  • "insanlar bilgisiz doğar, aptal değil, eğitilerek aptal olurlar..." diyerek aptallık konusunda çok doğru bir tespit yapan düşünür.
  • hayatı boyunca doğrunun eğrisini çok güzel bir yolla göstermiştir..tüm dünya hükümetlerine "aykırı" gelebilecek şu öneriyi yapmıştır.(ki "aykırı" filan değil, tamamen doğrudur)

"okullarda çocuklara okutulan tarih kitaplarının o ülkenin tarihçileri tarafından değil, başka bir ülkenin (hatta düşman ülkenin) tarihçileri tarafından yazılmışlardan okutulması" önerisi dinleyen kulakta ağrı yapabilir, ama "tarih" işte o zaman yıllar süren ve hep "bizim" kazandığımız kanlı bir savaş(masal) olmaktan çıkar..işte o zaman bize karşı pencereden bakan komşunun "öcü" olmadığını o'nun da bizim gibi aşamalardan(okullardan) geçip tam da devletinin istediği gibi bir koyun (pardon özür diliyorum..tamamen "vatandaş" demek istemiştim oysa) olduğunu, ve tarihte kazanan büyük hükümdarın "savaşlarda galip gelen değil" aksine halkına "en uzun barışı" yaşatan küçük insanlardan olduğunu öğrenirdik..ve lakin mürekkeple değil kanla yazılıyor tarih dünyanın bütün devletlerinde..
  • “manevi bir çöküşün en büyük belirtisi, kişinin yaptığı işin çok önemli olduğunu düşünmeye başlamasıdır” demiş ve isabetli bir tespit yapmıştır kendileri...
  • "akıllılar hep kuşku içindeyken aptallar küstahça kendinden emindir." diyerek bir çok insanın davranışını tek cümlede özetlemiş aşmış insan...
  • "gazeteler bir defasında benim öldüğümü yazmıştı; ama kanıtları yakından inceledikten sonra bu açıklamanın yanlış olduğu sonucuna vardım." cümlesini sarfedebilecek kadar kuşkuculuğun dibine vurmuş düşünür. bu öyle bir sözdür ki, arada sırada adeta bir şimşek gibi aklımda çakar ve o an deli gibi kendi kendime gülmekten kendimi alıkoyamam.
  • "isteklerimizin bazılarını elde edememek mutluluğumuzun ayrılmaz bir şartıdır" demiştir ünlü düşünür.
  • ayni zamanda kont* olan bertrand russell beyfendi principia mathematica adli eserinden sonra bir cok konuda yazmasi hususunda "insan ciddi bir kitap yazdiktan sonra istedigi kadar sacmalama hakkina sahiptir" demis. russell ingiltere'nin devlet sirlarini acikladigi suclamasiyla mahkum edilmistir. cok hos bir hapishane macerasi da vardir. gardiyan anne adi, baba adi gibi sorulari sorduktan sonra din diye sormus. russell agnostik diye cevap vermis. bunun uzerine gardiyan "olsun. nasilsa hepimiz ayni tanriya inaniriyoruz" demis.*