şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: logicomix)
  • ingiliz filozof ve matematikçidir."matematiğin ilkeleri" adlı kitabında saf mantıktan aritmetiğe ulaşmayı amaçlamıştır ve 1+1=2 ifadesini kanıtlamak için sayfalarca işlem yapmıştır.sinüsler cosinüsler havada uçuşur.tek bir sayfası benim aklımı karıştırmaya ve gözümü yormaya yetti.
  • nedense bernard russell olarak da bilinen şahsiyet.
    kim çıkarmış bunu yaw?

sanki bir hobsbawn / hobsbawm durumu gibi görünüyor ama...

yoksa, benim bilmediğim bir de bernard'ı mı var bu russell abilerin?

edit: bernart russell versiyonu da varmış.
    bertrand'a inanmıyoruz ama bir russell var sanki..
  • yapmayı en çok dilediği şey nietzsche'nin ahlak ve politikasına karşıt bir takım savlar üretmek olan, 8 hizmetçili bir evde erdem uğruna bir gün doğru düzgün yemek yiyemeden büyüyen felsefeci.
  • her türlü ideoloji karşıtı olduğu için pek bir beğendiğim filozoftur. şu sözüyle de ideolojilerin gülünçlüğünü gözler önüne serer.

"i would never die for my beliefs because i might be wrong."

yani

"asla inançlarım uğruna ölmek istemem zira yanlış olabilirler."

öte yandan ahlak ve evliliğe de inanmamakla beraber aşka inanan bir filozoftur kendileri:

"to fear love is to fear life, and those who fear life are already three parts dead. "

yani

"aşktan korkmak yaşamdan korkmaktır ve yaşamdan korkanlar zaten dörtte üç oranında ölmüşlerdir."
  • "gazeteler bir defasında benim öldüğümü yazmıştı; ama kanıtları yakından inceledikten sonra bu açıklamanın yanlış olduğu sonucuna vardım." cümlesini sarfedebilecek kadar kuşkuculuğun dibine vurmuş düşünür. bu öyle bir sözdür ki, arada sırada adeta bir şimşek gibi aklımda çakar ve o an deli gibi kendi kendime gülmekten kendimi alıkoyamam.
  • modern anlamda sokak gösterilerinin mucidinin olduğu söylenen düşünür.
  • (bkz: #20471575)
  • iki yaşındayken annesi ve kızkardeşini, üç yaşındayken babasını kaybetmiş.
  • can yücel ve bülent ecevit'in zamanında hocalığını yapmış feylesof.