• varoluşçuluk felsefesinin kurucularından.
  • filozof,bilgin ve toplumsal eleştirmen.birinci dünya savaşına fena halde karşı çıktığı için cambridgedeki hocalık görevine son verilmiş ve 6 ay hapis yatmış.abdnin vietnamdaki suçlarını yargılayan mahkemenin başkanlığını yaptığından bu mahkemeyede russel mahkemesi denilmiş.aylaklığa övgü,bilim ve din bildiğim diğer kitapları...
  • "sorgulayan denemeler" isimli kitabi da mevcuttur..
  • kendisi bir davette matematiğin temelleri değiştirildiği takdirde herşeyin mümkün hale gelebileceğini anlatırken alayla karışık 1=2'yi kullanarak kendisinin tanrı olduğunu ispatlaması istenir. russel, "tanrıyla beni bir odaya koyun, kaç kişiyiz? iki. ama iki bir'e eşit. demek ki odada bir kişiyiz. yani tanrı benim." şeklinde cevabı yapıştırıverir.
  • nobel edebiyat ödüllü ingiliz filozof ve yazar.nükleer silahsızlanma ve cinsellikle ilgili görüşleri yüzünden hapse girdi. yirminci yüzyılın portreleri
  • kendisine uygun gördüğü saç modeliyle hafif geçkin bir bağ kerevizi andıran, almanya senin çin benim orayı burayı gezmiş, soylu bilim adamı.
  • kendisi aristoteles'in mantik'indan sonra mantiga yapilmis en buyuk katki sayilan buyuk matematik mantik eseri principia mathematica'nin iki yazarindan biridir (digeri alfred north whitehead). ayrica kendisine yazilan her mektubu cevaplamis, politik eylemlere katilarak 80 kusur yasinda kaldirimlarda oturma eylemi yapmis olup kanimca 20. yuzyilin en buyuk zekalarindandir. kendini felsefe olarak taninmis ingiliz deneycilerinin (hume, locke, stuart mill, george berkeley) cizgisinde gormustur. "iki kisinin ayni anda kavrayabilecegi bir sey kesinlikle yoktur" ve "mutlulugun sirri, dünyanin korkunc, korkunc bir yer oldugu gercegiyle yuzlesmektir" sozlerinin sahibidir.

13 yıl sonra gelen edit: kurt gödel'den ağır bir sille yediği doğrudur tabii, özene bezene diktiği kumdan şatoyu gödel bir tekmede devirivermiştir. olsun usta, biz seni mağlupken de sevdik.
  • ilk defa 1925 yilinda yayinlanan rolativitenin alfabesi isimli eserinde, rolativitenin bizim neslimizce cok kolay anlasilacagini soylemistir. (bkz: peeh)
  • the fundamental defect of fathers, in our competitive society, is that they want their children to be a credit to them. - bertrand russell
hesabın var mı? giriş yap