• dört'ten sonra gelen. tek başına gripin'i sevme sebebi.

yalnızlıktan unutuldu benim adım
    siz üzülmeyin, ben alışığım
    kedim bile uğramazken evime
    çift kişilik yatak benim neyime

dört işlemden ibaret parmak hesabıyla bütün hayatım
    eksildikçe saatler ömrümden, artıyor gelecek telaşım
    anlattıkça bölmüşüm, umutlarımı duvarlara çarpa çarpa

uyandım
    saat üç, dört, beş
    bana hiç fark etmez
    ne zaman çalınsa kalbim
    derler ki "bir arkadaşa bakıp da çıkacaktık"
    kalan umutlarımdan birini seçip
    hepsini, hepsini hep kaybettim
    şimdi kendimden geri
    ne kaldı, ne kaldı
    kimseler duymadı
    sadece duvarlar ağladı

düşün düşün hep bir sonraki adımı
    bu yüzden unuttum ben yaşamayı
    peşin peşin söyledim lafımı
    acımadan kanattılar yaralarımı

dört işlemden ibaret parmak hesabıyla bütün hayatım
    anlattıkça bölmüşüm, umutlarımı duvarlara çarpa çarpa

uyandım
    saat üç, saat dört, saat beş
    bana hiç fark etmez
    ne zaman çalınsa kalbim
    derler ki "bir arkadaşa bakıp da çıkacaktık"
    kalan umutlarımdan birini seçip
    hepsini, hepsini hep kaybettim
    şimdi kendimden geri
    ne kaldı, ne kaldı
    kimseler duymadı
    sadece duvarlar ağladı
  • "dört işlemden ibaret parmak hesabıyla bütün hayatım
    eksildikçe(-) saatler ömrümden, artıyor(+) gelecek telaşım
    anlattıkça bölmüşüm(/), umutlarımı duvarlara çarpa çarpa(x)"

oha. o kadar dinledim daha yeni farkettim sözlerdeki inceliği.
  • "dört işlemden ibaret parmak hesabıyla bütün hayatım
    anlattıkça bölmüşüm, umutlarımı duvarlara çarpa çarpa"

hayatta istediklerine bir türlü ulaşamamış, ulaşabilmek adına çırpınıp duran, her gün diğerinin kopyası olan günleri yaşayan, gelecekteki belirsiz bir şeyleri, belki bir mucizeyi bekleyen ama beklemekten çok sıkılmış ve gün geçtikçe umutları azalan insanlar için çok can yakıcı bir şarkı. üç'te "sen hiç yalnız kalmadın mı kalabalığın içinde, derdine derman aramadın mı şişelerin dibinde" ile içimiz burkuldu.. dört, "görmüyor musun kabuk bağlamıyor kanattığın hiç bir yaran, hiç bir zaman geri dönmüyor kaybettiğin onca insan" ile süründürdü.

şimdi de "kalan umutlarımdan birini seçip hepsini, hepsini hep kaybettim" ile umutsuzluklarımızı vuruyor yüzümüze.

bir sonraki albümde olası bir altı'dan korkuyorum arkadaş.
  • kutsal üçlemenin* son ayağı olan intihar sebebi.

saat üçtü ayaktaydım, uyku tutmamıştı yine. yalnız kalmıştım kalabalığın içinde, derdime dermanı şişelerin dibinde arar olmuştum. baktım ki sözler sahteymiş, çektim kendimi adım adım. vakit ilerledikçe gördüm ki kanattığım hiçbir yaram kabuk bağlamaz olmuş, kaybettiğim onca insanın hiçbir zaman geri gelmeyeceği düşüncesine alışmaya çalışıyordum. saat dört olmuştu, ben hala hüznün kederin çaresini aramakla meşguldüm fakat anlamaya başlamıştım artık. bünyenin acıdan başka bir dermanı kalmamıştı. orada bittim dedim.sızmışım.

neden sonra uyandım, saat beşti. düşündüm ne farkederdi saatler. nasıl olsa her kalbimi çalan bir arkadaşa bakıp çıkacaktım diyecekti yine. parmak hesabıyal dört işlemden ibaret bu hayatın neyini sorgulayacaktım ki. boşver dedim, işte böyle kahpedir dünya.

kalan umutlarımdan birini seçtim, gördüm ki hepsini kaybetmiştim. o zaman eski bir dostun söz aklıma geldi ve gülümsedim:

hep denedin.
    hep yenildin.
    olsun.
    yine dene.
    yine yenil.
    daha iyi yenil. **
  • asla ve asla klip çekilmemesi gereken şarkı...
    üç ve dört gibi herkesin bildiği bir sır olarak kalmalı...
  • o değil de bu saatlerde duyulmaması gerekiyor. haydi bana eyvallah o zaman, diyesi geliyor insanın. öyle böyle de gelmiyor hani. çok sağlam geliyor.
    ama... daha değil be. ne umutmuş yedim yedim bitmedi. bi arkadaşa bakıp çıkanlar, sözüm size; çok tatlısınız. o zaman nasılsınız? neler yapıyorsunuz? mesela şu an uyuyor musunuz? biraz anlatsanız, heyecanlı olsa?
  • saçma sapan sözleri olan popüler kültür şarkılarının arasından sıyrılan cillop gibi bir gripin şarkısı. anlamı yükle yükle dinle.
  • sabahın köründe radyoda bu şarkıyı çalıp da "güne gripin'le güzel bir başlangıç yaptık" diyebilen ibne dj'ler var bu ülkede. allah hepsini bildiği gibi yapsın.
  • şahsım adına, dört'ün o döneme denk kalan duygusal yogunlugum ile orantılı hala dinlenemeyecek şarkılar listesinde dururken; beş'in tınısı, sözleri dört'ün üstüne acısız ve narkoz etkisi veren son perdenin en hissiz dokunuşu ile gece gece düşünebilecegim her seyi düşündüren şarkı.

altı

yedi

sekiz

hep devam etsin...
  • m.s. 05.03.2010 albümünün bence en iyi şarkısıdır. dört'ten güzel üç ile kafa kafayadır.
hesabın var mı? giriş yap