şükela:  tümü | bugün
 • milli savunma bakanlığı eski genel sekreteri ümit yalım'ın ortaya attığı haberdir. daha öncede 18 ada ve kayalıkların yunanistan'a verildiğini açıklamış ve gündeme bomba gibi düşmüştü. bu ekstra beş adanın da verilmesi ile kıta sahanlığı egemenliğini tamamen yunanistan'a geçmesi anlamına geliyor.

  --- spoiler ---

  yalım şu ifadeleri kullandı: bu düzenleme ile arama çalışmaları yapan amerikan exxon mobil ve katar petroleum şirketlerinin önü açıldı. mektupta kıta sahanlığının güney sınırı türkiye ve mısır arasındaki orta hat olarak belirlenmiş. hukuka göre güney sınırı hem bu hat hem de türk-libya orta hattı olmalı.
  --- spoiler ---

  linkt
 • ölen asker olmadığı için yeterince gündem olmayan haberdir. hoş, ölen olduğunda da ancak burada avutuyoruz kendimizi, o da ayrı bir konu.
 • ankara’yı parsel parsel satanlar türkiye’yi de mi parsel parsel satıyor acaba?
 • bahsi geçen beş ada zaten yunanistan'a ait, o yüzden bırakılan bir şey yok.

  edit: yahu siz kafayı mı yediniz? muhalif olacağım veya sert bir şeyler yazıp fav kapacağım diye şirazeniz kayıyor, gülünç oluyorsunuz. elinizde sikik bir iddia dışında kanıt olmadan, burada ancak mastürbasyon yaparsınız. ülke toprağı vermek, yandaşlara ihale vermeye benzemez. cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan başta olmak üzere, buna sebep olan herkes vatana ihanet ile yargılanır. yine boş bir konu üzerine konuşuyoruz ama aşağıda bana laf çarpan kıt zekalıya cevap vereyim;

  iddia edilen adaları gösteren harita
  cumhuriyetimizin kurulduğu dönem yapılan harita
  lozan antlaşması sonrası türkiye cumhuriyeti

  hangisinde bahsi geçen adalar türkiye'ye ait görünüyor sığır?

  aşağıda bir başka sığır ise girit adasını türk kıta sahanlığı içinde gösteriyor. çomar dediğiniz insanlardan zerre farkınız yok, birbirinizi parmaklayıp eğlenmeye devam edin.
 • anasından çeyiz olarak getirmiş gibi dağıtıyor arkadaş adamlar adaları. hani atalarınızdı, ecdatınızın kanlarıyla alınmıştı. sizin geçmişiniz trtde diziden ibaret. o yüzden ecdatınızı si.. demekte hiç bi sıkıntı yok.
 • bahsi geçen beş ada zaten yunanistan'a ait, o yüzden bırakılan bir şey yok.+1
 • öncelikle bu iddiaların araştırılması ve ortaya konması mümkün olmayacaktır. kara komik olan tarafı ise bu kısma da ileride s-400 gibi savunma sistemi kuracağız diye dövünüyor olacağız, muhtemelen. şimdi bu durumu akdeniz bakımından yapıyoruz. iyi de güzel de ya kıbrıs konusunda yaptıklarımız, ne olacak?
 • bizim kaç tane adamız var?
  eskiden okullarda okutulan gokceada ile bozcaada idi. ege denizinde başka adamız yoktu. nedense son yıllarda onlarca adamız olduğu ortaya çıktı ve hepsini yunanlılara bıraktığımız tespit edildi. bu işte bir gariplik var ama nerede bilemiyoruz. ya cumhuriyet dönemi coğrafya kitapları hatalı yada son yıllarda sürekli yeni adalarımız olduğunu öğreniyoruz.
 • "bahsi geçen beş ada zaten yunanistan'a ait, o yüzden bırakılan bir şey yok"

  hükümeti filan eleştirmeye gerek yok. bu kafada insanlar oldukça tüm batı sahilini de veririz merak etmeyin!

  edit: ege denizi'nde lozan anlaşması ile yunanistan'a devredilmeyen yüze yakın adacık ve kayalık var. üstünde yerleşim olmasa bile kıta sahanlığı ve karasuyu nedeniyle egemenlik hakkımızı direkt olarak etkileyen bu adacıkların türkiye'ye yakın olanları osmanlı'dan beri hiçbir ülkeye devredilmediği için hukuken hâlâ bize ait olması gerekir. olayın özeti bu.

  ayrıca burada insanlara "sığır" diye hakaret eden arkadaşa önce ege denizi'nde türk-yunan sorunları ile ilgili birkaç şey okumasını tavsiye ediyorum.