şükela:  tümü | bugün
  • sisteme katılmak işin kolay tarafı olup, fon dağılımını dikkatli seçmek ve değişen ekonomik şartlara göre yönetmek gerekiyor. bu kapsamda buraya konu ile ilgili görüşlerimizi ve uygulamalarımızı yazalım. elbette ünlü uyarıyı da yazalım, kimse için burada yazılanlar tavsiye ve öneri ile yönlendirici değildir. herkesin seçimli sadece kendisi dahilindedir.

dış borçlanma ile ilgili fonlar günümüz dahilinde incelediklerim içerisinde yer almaktadır.
  • bi bes katılımcısı olarak benim de merak ettiğim hususlardır.
    şu an %100 ahe oks standart fondayım. getirisi düşük, riski düşük bir fon.
    2,5 senedir param bu fonda mevduat faizine göre eridi. döviz ile mukayese bile edilmez.

uzman yorumlarını beklemekteyim. önedit olarak bes'te kalıcıyım çıkmayı düşünmüyorum.
  • öğrenilmesi gerekli olan hususlardır kafam almıyor sözlük ne yapmak lazım bilen var mıdır.
  • arkadaşlar piyasaya göre oynayın. mesela bist 98 bin de boğa başladığında, fon değişikliğini hisse senedine yatırdım. yada altının yükseleceğini düşünüyorsan altın'a yatır. sabit kalmayın, fon karşılaştırması yapın, yoksa paranızın bir anlamı kalmaz. aslında altın fiyatları yüksek, biraz rayına otursa basacam altın fonuna. sonra enflasyonmuş dolarmış tınlamayacaksın. yatırım tavsiyesi olmamakla birlikte şimdiki fonlarım:

hisse senedi
    dış borçlanma araçları
    dengeli değişken
    katılım değişken

bunlar her bankada değişiyor. mesela benim fonlar riskli, ama ben sürekli piyasayı takip ettiğimden yüksek riskli oynuyorum. siz bana bakmayın, paranızı kendi bildiğiniz şekilde yönetin. yoksa yine kaybedersiniz.
  • yaa ne güzel devlet katkısı birikim yapıyoruz diye bırakıp bakmadığım ama katkımın yanında inanılmaz bir ek getiri sağlayan fon dağılımıdır . gerçekten ayıkmanız gerekiyor , lütfen fon dağılımına , ortalama getiri miktarına karşılaştırarak bakın . okuyun lan, hisse fonunu seçtiğiniz için size 1% lik getiri sağladık derken sizin kurum altın tahvillerine abanıp paranın anasını belliyor size de 1 % veriyor .
  • şahsen 70 altın, 30 dış borçlanma araçlarında olan dağılımdır . farklı tavsiyeler olursa herzaman hazırım dinlemeye
  • birinci kamu dış borçlanma %15, ikinci kamu dış borçlanma %15, karma %35, altın %35 şeklinde bir dağılımla aylardır tatmin edici kazanç sağlamaktadır. altın fonları uzun zamandır iyi kazandırıyor. piyasa koşullarını takip edip belli dönemlerde hisse senedi fonlarına geçilebilir. özellikle dünya genelinde pandemi zayıflar ve aşı bulunursa, altının düşme ihtimali var. zamanı geldiğinde buna göre pozisyon almak gerekecek... günlük hareketleri takip etmek için kullandığım site: http://www.besfongetirileri.com/

edit: yazdıklarım amatör fikirler olup bu işten anlayan yazarlardan yorumlar almak iyi olabilir.