şükela:  tümü | bugün soru sor
 • amerikali kafirin yemek kültürüyle ilgili tümce, daha çok yere düşen yemeğin ziyan olmaması için uydurulmuş, her türlü pisliğe kültürel olarak mahal verir. kisaca yere düşen yemeğin bes saniye içinde alınırsa mikroplanmayacağını ön gören amerikan halk saçması.
 • bir amerikalidan duyarsaniz anlayin ki yere dusen yiyecegin ilk 5 saniye temiz kalmasini kastediyor. yere dusen yiyecegi alin arkadasin eline tutusturuverin, o utanmadan yer zaten.
 • mythbusters tarafından çürütülmüş kural.
 • yere düşen yiyeceğin ilk beş saniye temiz kalması başlığında incelenmesine karşın bir kural olarak yeni bir başlığı hakettiğine inandığım kuraldır.

  yere düşen yiyeceklerin beş saniyeden kısa sürede yerden kaldırılması sonucunda mikroplardan arınmış şekilde gönül rahatlığıyla yenebileceğini iddia eder. ayrıca, ilkokulda bu kural ile beyni yıkanan safsalozların vazgeçilmez adetidir.

  işin ilginç tarafı bu teori ile ilgili bir kaç bilimsel araştırma yapılmış. araştırmalardan biri, jillian clarke adlı şahıs tarafından gerçekleştirilmiş, university of illinois'da stajını yaparken. üstelik sonunda bir de ig nobel prize almış 2004 yılında. bulgular mı ne? kuru zeminlere düşen yiyeceklerde kural genelde tutuyor. ama ıslak ve bol bakteri bulunduran zeminlerde bakterinin yiyeceğe bulaşma süresi 5 saniyenin çok altında.

  ha bu kadar mühimmidir yere düşen yiyeceğin peşinden koşmak? deneyler yapıp ülke laboratuvarlarını meşgul etmek? onu da araştırmaya ödül verenler düşünsün diyoruz ve ayrıca kuralın üç saniye versiyonlarına* kesinlikle inanmayınız diyerek entryimizi noktalıyoruz.
 • indirime gidilmis versiyonu icin:
  (bkz: 3 saniye kurali)
 • obur ve sakar insanlarin hayatini kolaylastiran kural. kaynagi hakkinda soyle bir hikaye duymuslugumuz da vardir: zamaninda cengiz hanin mogol gocerleri bozkirlarda at kostururken, ara sira susuzluktan vs. ölmüş hayvan leşleri bulurlarmis. efsaneye gore bu yigitler eger hayvan bir gunden kisa bir sure once dustuyse yerlermis de, daha uzun sure kaldiysa yerde mundar oldu bu der, hic bulasmazlarmis.

  bir de su nokta var: 5 saniye kurali zannimca nisbeten steril bir ortamda yetismis sehirli insanlara yonelik. yoksa daha kirsal ortamda yasayan ya da steriliteye cok kafayi takmayanlarda kuralin 6,7,10 saniye seklinde degismesi mumkun olabilir. netekim biz zamaninda cayimizi yerden buldugumuz odun parcalariyla karistirirdik, bir seycik olmazdi. tabi bunun neden cayin icinde bulunan antibak...**
 • 3 saniye kurali'nın yere düşen yiyeceğin kalitesine göre uyarlanmış hali. ekmek parçası düşse bu kurallardan hiçbiri işe yaramaz ama mesela kivi'nin son parçası iyi kalite çikolota, güzel pişmiş mangal eti gibi yiyeceklere göre bu kural 1dk kuralı veya yerler zaten temiz kuralına da dönüşür.
 • mc donald's da hala geçerli olan bir kural. rivayet odur ki tüm etler 5 er saniye aralıklarla yere atılıp tekrar alınıyormuş.

  (bkz: mcdonald s elemanlari)
 • beş saniye bir böcük için uzun bir süredir. bu yüzden beş saniyede bir böcük asla gıdaya zıplayamaz. beş saniye geçmeden yere düşen gıdanızı yiyebilirsiniz.
 • yenilen basket sonrasi veya baska sebeplerden dolayi oyunda olmayan topun 5 saniye icinde oyuna sokulmasi gerektigini, yoksa topun rakip takima gececegini söleyen basketbolkurali.