*

şükela:  tümü | bugün
 • reha erdem 'in çekimlerine assos 'ta başladığı yeni filminin adı.

  başrollerde bülent emin yarar, taner birsel , tilbe saran , cüneyt türel ve sevinç erbulak var.
 • 25. uluslararası istanbul film festivali kapsamında 12 nisan çarşamba günü 19:00'da beyoğlu sinemasında, 14 nisan cuma günü 11:00'de fransız kültür'de gösterilecektir. kaçırılmamalıdır.
 • (bkz: 5 vakit)
 • 25. uluslararası istanbul film festivalinde en iyi yerli film ödülünü alan filmdir.
 • bazı filmler sizinle en baştan anlaşma yaparlar. istedikleri şey basittir: kendini anlatı dünyasında sanmaktan vazgeç, kurgu ama yine de gerçek bir şey istiyorsan ritmini yavaşlat, nabzını düşür, sabırlı ol. film bittiğinde ödülünü alacaksın.

  5 vakit daha 5. dakikada ödüllendiren filmlerden. bazı karelerde parıldayan beyaz, işli yastıklar gibi serin, sert/rahat ve tanıdık... acıyı anlatmadan acıtan gerçek bir film. o kadar iddialı oyuncuyu bile uyuşturabilecek kadar tertemiz bir ninni...

  üstelik hiçbir his garantilemiyor. arsız bir film. kuracağınız ilişki size bağlı. dünyanın dönüşü anlatılırken hayat bilgisi kitabının kokusunu duyabilirsiniz, yürürken ellerinizi sürttüğünüz her duvar ya da demir parmaklık aklınıza gelebilir ya da hiçbir şey yapmayabilirsiniz.

  gecenin bu saati -bir ayin kıvamında- şimdiye kadar izlediğim bir çok filmi bir tarafa 5 vakit'i başka bir tarafa koyuyorum. ve gözlerimi kapatıp sahneleri dinlendiriyorum...
 • babam ve oğlum'u fazla ağlak bulan yabancı jürinin bayıldığı reha erdem filmi. hem fipresci, hem de altın lale jürisinden ödül almasına şaşmamak lazım...
 • reha erdem'den ruhumuzun derinliklerine inen, şiirsel bir film 5 vakit.. filmin içinde o kadar screensaver'lık sahne var ki seçmekle bitmez.. ilk bakışta çocuklarla bir film çevirmek bir yönetmen için çok zor gibi gözüküyor olsa da, bu çocukların daha önce hiç bir sinema ve görsel sanat deneyimi olmadığından, daha sonraları eğip, bükmesi çok zor olacak alışkanlıkları, kibirleri, takıntıları vs. de yok tabi.. o yüzden bir bakıma istediğin şekle sokmak da oldukça kolay oluyor, hele bir de çocuklarda biraz da yetenek ve bu işe ilgi olunca "yime de yanında yat" .. bugüne kadar bir çok belgesel ve gezi-röportaj programları yapıldı anadolu'yu büyük şehirlerde son derece modern bir hayat süren insanlara sevdirmek için, fakat hemen hepsinin birer tarafı eksik kaldı.. neydi o taraf? o kasabaları, köyleri hep sütten çıkmış birer ak kaşık, ordaki insanları dertsiz tasasız, doğayla hidayete ermiş gibi gösterip güya şehirlileri bir nevi hadi köyümüze geri dönelim albenisine sürüklemeye çalıştılar.. fakat işin hiç de öyle olmadığı aklıselim insanlarca gayet iyi biliniyordu.. işte reha erdem de tam bu noktada devreye giriyor 5 vakit'i ile.. köydeki insanların (hem çocukların, hem ebeveynlerin) günlük sorunlarını, yaşayışlarını, mutluluklarını, kısacası her şeyini o kadar güzel ve etkileyici sunuyor ki, çoğu izleyiciye daral getiren o uzun yürüyüş sekansları dahi, seçilen o görkemli müzikler eşliğinde son derece etkileyici bir şekilde gözümüzün önünden akıp gidiyor.. kah kahkaha atıyoruz, kah içimiz cız ediyor dur yapma diyoruz, kah elimizi ağzımıza götürüp "aman allahım olmaz" şokları içine giriyoruz.. minik kız yeliz rolündeki elit işcan'ın elinden tutulursa önü çok açık gibime geliyor.. bu sene festivallerde izleyemeyenler için sezonun sinemada izlenesi en iyi 3 türk filminden biri bence.. diğerleri iklimler ve kader..
 • reha erdem'in, pek şenlikli bir dili olan korkuyorum anne'den sonra, kurgusu, diyalogları ve illa ki renk kullanımında epeyce sadeleşmiş bir ifadeyle çekmiş olduğu film. hiçbirşey anlatmayan ama çok şey belleten filmlerden.
 • bülent emin yarar hariç, diğer tiyatrocu oyuncular olmasaydi daha da bir izlenilir olacak olan film. misal; köksal engür, ki kendisi zerda'da bile olmamıştı, bu filme hiç olmamış. misal; sevinç erbulak, keşke kendisi hep süper babadaki gitar çalan ergen haliyle kalsaydi. misal; cüneyt türel ki seslendirmenin kralıdır, o dublaj sesi, köylü dede figürüne olmuş mu hiç. misal; tilbe saran, türk tiyatrosunun en mühimmiyatlı kadın oyuncusudur ama sinema başkabir şeymiş, birde bu hatayı yıllar önce yamulmuyorsam yavuz özkan'ın anatomili filmlerinden birinde oynayarak yapmıştı.
 • porno film gibi. sessiz izlense bile anlaşılıyor. şukella.
hesabın var mı? giriş yap