şükela:  tümü | bugün soru sor
 • zor eylem. yeni başlayanlara 40 gün aksatmadan yapabilirsen bir daha zorlanmazsın denir.

  (bkz: beş vakit namaz)
 • bir insan bir eylemi gerçekleştirmek için iki çeşit psikolojik sistem kullanır. bunlardan birincisi motivasyondur ikincisi disiplindir.

  motivasyonu sağlayan etmenler başarı elde edildiğinde kazanılacak maddi-manevi getirilerdir. korku, şehvet, hırs, öfke, gurur ve huzur gibi duygular motivasyonu ortaya çıkaran duygulardır. bu duygular sürekli ve dengeli olmadığından uzun süreçlerde dalgalanmalar yaşanmasına neden olur ki motivasyonla hiçbir eylemde başarı sağlanamaz. öss'ye hazırlanan bir genç motivasyonla 1 senelik ders çalışma süreci sağlıklı geçiremez ve başarısını motivasyonla elde edemez. tez yazan bir yüksek lisans öğrencisi motivasyonla çıktığı serüvenin sonunda, başlangıçtaki motivasyonun yerinde yeller estiğini fark eder. sigara, pornografi gibi bağımlılıklardan kurtulmak isteyen bir insanın motivasyonla dayanabileceği süre bellidir, kısıtlıdır. yukarda belirttiğim duygulardaki değişimlerle, o eylemi yapma hevesiniz bir anda yok olabilir ki bu her zaman bu şekilde gerçekleşir. aynı şekilde vücut geliştirmeyle uğraşan birisi asla motivasyonla başarıya ulaşamaz. bu örneklerin hepsinde başarının anahtarı disiplindir.

  düzenli bir şekilde namaz kılabilmek için gereken şey motivasyon değil, disiplindir. disiplin sizin o eylemi devamlı bir şekilde gerçekleştirmenizi alışkanlık haline geçiren bir anahtardır ve şarttır. 2-3 sene önce, hızlı ve heyecanlı bir müslüman olduğum dönemlerde vakit namazlarını hep motivasyonla gerçekleştirmeye çalıştım. ancak motivasyon bir gidiyor, iki gidiyor sonra sizi hangi eylemi yaparsanız yapın yarı yolda bırakıyor.

  ilk başlarda kıldığım namazlarda secdeye alnımı koyduğumda huzur ve huşu hissetmeme rağmen düzenlilik sağlayamıyordum. namaz kılma eyleminden haz aldığımda dahi bir düzen sağlayamazken, bu eylemi disiplinle yapmaya karar verdiğimden beri tek bir sefer bile aksatmadım. unutmadığım ve şartların izin verdiği her durumda kulluk görevimi yerine getirdim. çok uzun bir süredir kıldığım namazdan zevk almıyor olmama rağmen görev bilinci çerçevesinde ifa etmekteyim.

  başarının anahtarı disiplindir. hayatta her eylemde olduğu gibi. bu cümleler belki kişisel gelişim zırvalıkları gibi gelebilir ama ben hayatımda ve gözlemlediğim hayatlarda istisnasını görmedim. fatih terim'in çalıştırdığı takımlar bile başarıya fatih terim'in sağladığı motivasyonla değil, disiplinle ulaşmıştır.*
 • yani "her" vakit namaz kılmak.

  bana öyle geliyor ki, insan her neyi allah için yapsa -otomatik olarak kötü bir şey yapamayacağından- namaz kılmış olur.

  hatta bu tanım bana salât-ı dâimîyi çağrıştırdı bile...