şükela:  tümü | bugün
  • bugünkü moldova'nın tarihteki adı. ikinci dünya savaşı başlamadan önce, yapılan gizli görüşmelerde, sscb'nin çıkarlarını tekrar ele aldığı ve almanya'nın da bunu kabul ederek bu topraklarla ilgilienmediğini açıklaması üzerine sscb ve almanya arasında saldırmazlık paktı imzalanmasına neden olan bölge.
  • 13. yüzyıl'da bölgeye hükmetmiş kuman asıllı olması ihtimali yüksek basarab isimli bir rumen voyvodasından ismini alan bölge. basarab'ın "bas"ının da türkçe basmaktan gelmesi yüksek ihtimalmiş. basmak ayrıca ezmek, hükmetmek anlamlarını da muhteviymiş.

    kaynak: kumanlar ve tatarlar. istvan vasary.
  • avrupa'nın güney doğusunda prut ile dinyestr ırmakları arasında,karadeniz'den polonya'ya kadar uzanan bir bölge.besarabya'nın en eski halkı kimmerlerdir.sonra buraya iskitler yerleşti.daha sonra sırasıyla gotların,hunların,avarların,islavların,bulgarların,macarların,peçeneklerin ve kumanların istilasına uğradı.13. yüzyılda altınordu devleti'ne bağlandı.cenevizler,dinyestr kıyılarında ticaret kolonileri kurdular.besarabya,1392'de boğdan voyvodalığı'na katıldı.osmanlı kuvvetleri 15. yüzyılın başlarında buraya akınlar yapmaya başladılar.2. bayezit zamanında kili ve akkerman kaleleri alındı.boğdan voyvodası osmanlı egemenliğini tanımak zorunda kaldı.kanuni sultan süleyman,boğdan'a yaptığı sefer sırasında besarabya'yı osmanlı imparatorluğu'na kattı.bender'de bir kale yaptırdı.kili ve akkerman kalelerini onarttı.burası osmanlı devleti'nin bir sınır eyaleti oldu.türklere karşı çıkarılan ayaklanmalar bastırıldı.küçük kaynarca antlaşması ile (1774) besarabya halkına bağımsızlık tanındı.yaş antlaşması ile (1792) dinyestr ırmağı osmanlı devleti ile rusya arasında sınır oldu.besarabya ile bender,kili ve akkerman kaleleri osmanlılarda kaldı.bükreş antlaşmasına (1812) göre prut ırmağı sınır kabul edildi.besarabya osmanlı devletinden ayrıldı.burası paris antlaşması ile (1856) boğdana bağlandı.berlin antlaşması ile yeniden rusyaya geçti(1878).birinci dünya savaşında rusya'da ihtilal çıkması üzerine besarabya'da kurulan milli meclis romanya ile birleşme kararı aldı.sovyetler birliği bu durumu tanımadı.1940'da besarabya'yı geri aldı.ikinci dünya savaşı'nda romanya,almanların yardımıyla besarabya'yı ele geçirdi(1941).savaştan sonra burası yeniden sovyetler birliğine verildi (1945).
  • tesla'nın vakti zamanında yaşamayı düşündüğü kent, moldovanın tarihteki ismi.