• keşke batsak da zengin bir arap şeyhi satın alsa kulübü. ligin mına koyarız valla. düşünsenize sıralamayı:
    1-besiktas 102
    2-basaksehir 65
    3-galatsaray 61
    4- trabzon 58
  • fenerbahçe bu sene kümede kalma mücadelesi veriyor, ama bir yandan da ekonomiyi toparlıyor, beşiktaş ise aziz yıldırım dönemi gibi bir dönem yaşıyor, gs daha da beter.

gs şampiyonlar ligie katılamazsa iflas bayrağını çeker tabi devlet kurtarmazsa.
    bjk ise bence o iflas etti bile ama fikret bey sakalamaya çalışıyor.
    tabi bunlar benim düşüncelerim. ileride gerçekler ortaya çıkar.
  • çok borcumuz var. dur bakayım galatasaray'a onunda borcu var. bu sene sampiyon olamazlarsa iflas edeceklermis. oyna devam kardesim, ver kardeşim tineri.

dini imanı galatasaray olan taraftarlara sahip kulüp.
  • fikret orman tff başkanlığına geçerse ulu manitu reyisin baskısıyla gs’nin dursun özbek dönemi gibi bir umut güner başkanlığı skandalını yaşayacağını düşünüyorum. adam zaten kayyum atanır gibi yönetici yapıldı, buradan yürür başkanlığa.
  • türkiye futbol tarihinde kadrosu sadece 11 türk oyuncudan oluşan ilk takım.

bu 11 türk oyuncuyla 1 sezonun yarısından fazlasını gecirip sampiyonluk çıkartmışlardır.
  • fanları saçmalayanadamınklavyesini saçmalayan adamın götüne sokmuş galiba, gelip gelip buraya entri sıçıyor.
  • renkleri gibi ya siyahtır ya da beyaz. taraftarına griyi yaşatmaz. bazen güldürür, genellikle de öldürür.*
  • bu sene kaçan şampiyonluğun telafisini seneye bir kaç nokta hamleyle yapabilecek takımım. tabi bu yazılanlardan daha da önemlisi iyi bir teknik direktör bulmamız. iyi bir teknik direktör ve iyi bir takım yoksa bir şey konuşmanın manası yok. daha önce ne klas kadroları kötü teknik direktörler yedi, ne klas teknik direktörleri kötü kadrolar yedi.

kaleci: ülke futboluna uyum sağlamış fabri'yi nolursa olsun geri kazanmak şart. utku'yu yeni hoca faydalı bir yedek görecekse kalsın, eğer utku'ya güvenilmezse rizespor'dan gökhan akkan elimizdeki faydasız oyuncularla yapılacak başarılı bir takasla takıma kazandırılabilir. karius yüksek ihtimal yolcu olur.

sağ bek: bu yaz da sağ bek almadan transfer sezonunu kaparsak gökhan gönül delirebilir. gökhan'dan iyi olur kötü olur, gelişime açık olur ya da gelişimini tamamlamıştır hiç fark etmez, mutlaka yedek sağ beke ihtiyacımız var.

sol bek: adriano kalırsa transfere ihtiyaç duymadığımız iki bölgeden biri. caner'i göndermeye çalışanlar yeniden peydahlanan yabancı kuralı saçmalığından sonra caner'in kalacağına kendini alıştırsın ufak ufak bence.

stoper: vida kalsın, kim giderse gitsin. roco kesin gitsin. bana kalırsa isimat-mirin üçüncü stoper olarak iş yapabilir. ama vida'nın partneri olacak seviyede mi tartışılır. mutlaka iyi bir stopere ihtiyacımız var. ligue 1 takip edenler aradığımız stoperin orada olduğunu görmüştür.

orta saha: aslında zengin gibi gözüktüğümüz, fakat fakirlik çektiğimiz mevki. dorukhan hariç her oyuncuda bir problem sayabiliyoruz. medel iyi bir alan savunmacısı değil, atiba kariyerinin sonunda, oğuzhan kariyerinin dip noktasında, necip bildiğiniz gibi. ben bu bölgede çok bir aksiyon beklemiyorum açıkçası. keşke yeni teknik direktör oğuzhan'ı kazanarak görevine başlayabilse. en büyük transfer oğuzhan olur. yine de çok büyük bir fırsat çıkmazsa orta sahaya transfer olmaz diye düşünüyorum.

kanat: sağ kanatta lens ile devam edilir diye düşünüyorum. lens o parayı veren bir takım bulamayacaktır. dalgalı performansını sezonun tamamına yayabilse quaresma'yı da kesebilir ve çok daha faydalı olabilirdi ama bir türlü olmadı. quaresma bence bu transfer penceresinde kesin gönderilir. gökhan töre ve orkan yönetimin gözden çıkardığı kanat oyuncularımız. yeni gelen hoca çok ısrar etmezse onlar da seneye takımda olmayacak gibiler. sol kanatta kagawa kalırsa ljajic değerlendirilebilir. bu şekilde bile onyekuru ayarında kiralık gelip fayda sağlayabilecek bir kanada ihtiyacımız olacaktır. güven'in de kanat performansına bütün sezon güvenilir mi tartışılır. bence mutlaka 1 kanat transferi gelir.

forvet arkası: ljajic'in kalacağını düşünüyorum. eğer kagawa da kalırsa mükemmel bir iş olur. ikisi de birbirinin yedeği olabilir, ya da biri kanattayken aynı anda sahada olabilirler. yönetimin son zamanlarda yaptığı az olan iyi işlerden biri iki klas forvet arkasıyla bir periyoda başlamak oldu. ha eğer kagawa kalmazsa ljajic ile yetinileceğini düşünüyorum. kagawa gibi ekstra bir hamlenin yeniden yapılacağını sanmıyorum.

forvet: burak yılmaz ile dikiş tuttu. ama sorun burak'ın yedeğinin olmaması. güven iyi niyetli olsa da çok deneyimsiz. burak'ın olmadığı maçlarda mutlaka ortaya çıkması gereken bir forvete ihtiyacımız var. larin'i forvetten saymıyorum ve kiralık da olsa gönderileceğini düşünüyorum. umut nayir'ın fırsat bulma ihtimalini çok da görmüyorum.

kısaca

gelirse fabri ve utku'nun durumuna göre 1 ya da 2 kaleci
    1 sağ bek
    1 stoper
    1 kanat
    1 forvet

5 nokta transfer ile yeniden şampiyonluk iddiası yapabilecek bir takımımız olur.
  • bu hafta neler yaşanacak bakalım
  • tartışılacak o kadar çok konu var ki, hangisine değinsek bilemiyorum.

neler olması gerektiği ile ilgili benim de düşüncelerim var. ancak maalesef halen yönetime aday olacak güçlü bir isim çıkmadı. mart ayının ortasındayız, seçimli kongre 17 mayısta. sadece 2 ay kaldı.

şenol güneş, fikret orman'la görüşerek beşiktaş'a yapabileceği son iyiliği yapmaya çalışıyor. gitmemek. dere geçerken at değiştirilmez denir, doğrudur. ancak şenol hoca artık iki ata birden binmeye başladı. tüpçü de gider ayak yine bize kazık attı, çok acelemiz varmış gibi, 3-5 ay idare edecek başka hoca yokmuş gibi şenol güneş'e imza attırdı ve defolup gitti. ben bu durumda kabahati şenol güneş'te bulamıyorum, devreye siyasi güçlerin girdiği son derece bariz ve açıklamalarında buna hep değindi. ekşisözlük gibi mecralarda, sosyal medyada, ekran karşısında oturduğumuz yerden bir mahlasın arkasında bazı şeyleri söylemek çok kolay ancak tüm ülke sizin ağzınızdan çıkacak bir söze bakarken bazı şeyleri söyleyemeyebiliyorsunuz. (dipnot: şenol hocanın kurduğu cümleleri anlamakta zorlanıyorum)

fikret orman açısından ise durum daha kötü; maaşlar ödenmiyor, yönetim rezalet durumda, futbol takımı resmen kazan kaldırdı. bakın beşiktaş'ın kurtuluşu ne şenol güneş'in ne de bir başkasının elinde. tek kurtuluş yönetim. tek kurtuluş para. a takım kadrosundan 9 oyuncu fifa ve ya tff'ye başvurmuş para için. bu skandaldır. kagawa'nın transferi sadece kagawa iyi bir oyuncu olduğu için değil, opsiyonsuz altı aylık kiralamaya tamam demeleri mallıklarından değil. fikret orman kagawa üzerinden japonya'nın yani sponsorların ve gelirlerin kapısını açmaya çalışıyor. kaz gelecek yerden tavuk esirgemiyor. tekrar başkan seçileceğine şu an emin, ciddi rakip çıkmadı. eleştirilere yanıt verecek durumda değil, bu sebeple hodri meydan diyor sandıkta görülelim diyor. şu an beşiktaş'ın ikinci olup şl'ye gitme durumu var, ayrıca para yok. bu sebeple şenol güneş'in gitmesini istemiyor orman.

biraz da takıma değinelim.

kalecilerimiz şu an: karius, tolga, utku ve ersin. tolga sene sonu yolcu. utku ve ersin beşiktaş a takımı için yetersiz. seneye tolga giderse fabri bekleyenler var ancak yabancı sınırı gelirse o iş karius gitmeden olmaz. karius'un potansiyelini inkar edecek olan yoktur sanırım. daha yirmili yaşlarının başında 100'den fazla bundesliga maçı tecrübesi var. potansiyeli kendisini liverpool'a taşımış. fabri ise performansı ile küme düşme adayı fulham'ın dikkatini çekebilmiş, şimdi ise 3. kaleci konumunda. ben tercihimi karius'tan yana kullanırım, karius'un potansiyeli fabri'nin en iyi performansından daha fazla heyecan yaratıyor.

bekler: caner, gönül ve adriano. adriano sene sonu gidecek. dua edelim de gönül "benden bu kadar" demesin, artık o da 34 yaşında. mevcut durumda 2'si as takıma direk monte edilecek 3 bek alınması, matematiksel olarak şart. yabancı kuralı gelirse 6 hakkımızın bir ya da iksini burada değerlendirmek zorundayız.

stoperler: vida, mirin, roco ve alpay. roco sene sonu gidecektir, belki bir ihtimal yeni gelecek hoca ile performansı artabilir. vida zaten beşiktaş'ı inanılmaz benimsedi, git desek bile gitmeyecektir. gitmesin de zaten. mirin biraz değişik bir adam, olayın ciddiyetinin farkında değil gibi. sayısal anlamda yeterli bir stoper rotasyonu ancak 6+2 hakkımızdan 2 tanesi işgal etmemeli. kesinlikle yerli stoper bulmalıyız. serdar aziz, sadık ya da serdar taşçı'dan en az birini biz almış olsaydık oldukça rahat ederdik.

orta saha: medel, atiba, oğuzhan, dorukhan, necip, muhayer, ljalic ve kagawa ile en güçlü olduğumuz noktamız sanırım. ancak sene sonu medel gidecektir, atiba ise yeter diyecektir. bunlar gitse dahi yeterli derinlik var. yabancı kuralıyla necip bulunmaz hint kumaşı olacaktır, üzgünüm. performansı yerinde oğuzhan, dorukhan ve kagawa orta saha üçlüsü bence şl ayarında (şl ayarında lafını yanlış anlamayın, iyi bir kura ile gruptan çıkabilecek yeterlilikte demeye çalışıyorum. bence türk takımları için en makul hedef, şl'de grup üçüncülüğü sonrası al macerasıdır. iyi bir yapılanma ve planlama ile 5 yıl içinde bir türk takımının al şampiyonu olabileceğini düşünüyorum. umarım bu biz oluruz) bu adamları yedeklemek için necip(keşke başkası olabilse), muhayer ve ljalic yeterli(ljalic için başka planlarım var)

kanatlar: töre, quaresma, lens, güven, orkan, ljalic. beşiktaş'ın kanayan yaraları, kımıl zararlıları. kağıtta ne kadar iyiyse oyunda o kadar kötü futbolcuları. töre ve quaresma ile yollar ayrılacaktır. sol kanada ljalic'i monte etmeli ve kendisini yedekleyecek sol kanat alınmalı. sağa da lens'i yedek bırakacak kalitede bir kanat almalıyız. 6 yabancı hakkımızın birini de buraya kullanmalıyız gibi görünüyor.

forvet: burak, pektemek ve larin. bunlara ek olarak belki güven. larin yolcu. pektemek yabancı kuralı ile altın değerine çıkan bir başka paçozumuz. sayısal eksikliği de cenk tosun'u geri alarak giderebiliriz. ben cenk'in yerinde olsam epl yerine her sene şampiyonluk ve dolayısı ile şl iddiası olan, belki de al'de çok iyi işler yapabileceğim ve taraftarı olduğum kulüpte oynamak isterdim. umarım kendisi de böyle düşünür. gelmezse bile burak, güven ve pektemek sayısal olarak yeterli.

bu durumda şöyle bir ideal kadro kurabilirim.

karius(yabancı)
    transfer(yabancı) - vida(yabancı) - transfer(yerli) - transfer(yabancı)
    dorukan - oğuzhan
    transfer(yabancı) kagawa(yabancı) ljalic(yabancı)
    burak

evet, yedi yabancı oldu. bu durumda beklerden ya da kanatlardan biri yerli olacak. gönül ya da caner'den biri. yedek oturtacak 2 yabancıya ihtiyaç var. mirin ve lens olabilir mevcut durumda. ancak öyle olursa alacağımız en az bir bekin iki kanatta da oynayabilmesi gerekiyor ki gökhan sakatlandığından bu arkadaşı onun yerine çekip caneri oyuna alabilelim. adriano gibi bir şey işte* yoksa, allah esirgesin, bekte necip'i görebiliriz. keşke transfer yazdığım bölgelere yerli alabilsek 1-2 tane. ama o noktalara yerli kimi alabilirsiniz ki? ben bulamadım. en fazla töre ile işler düzeltilir ve kadroya geri döner. ancak töre futboldan artık çok uzaklaştı ve güven veren bir figür değil. güven, orkan, muhayer ve alpay'ın performansları umarım çok iyi olur. bu arkadaşların kesinlikle kupa ve sahamızda oynayacağımız görece kolay maçlarda sahada olmaları gerekiyor. sırf bu sebepten bile ztk'da bulunmamız gerekiyor, çünkü türkiye'de rezerv lig olayı yok.
hesabın var mı? giriş yap