• arkadaşda da hata var ama bu dolandırıyı aklamaz tabiki. olay tam bir nitelikli dolandırıcılıktır.
  • öncellikle geçmiş olsun.
    karşı tarafın yaptığı karaborsacılık ve nitelikli dolancılık kapsamına girer. en yakın polis karakoluna giderek ilgili şahıstan şikayetçi olun. (elinizde telefon numarası var nasılsa.)
    ayrıca arkadaşa da kızmamak elde değil! cep bank işlemlerinde para banka hesabına değil , cep telefonuna gider. banka o paraya bloke koyamaz. bu kadar basit bir şeye uyanması lazımdı.
    neyse , atalarımız ne demiş " bir musibet , bin nasihattan iyidir".
    bir daha bu tip işlemler de uyanık davranır ve güvenmediği ikinci, üçüncü kişilere/şahıslara para vs göndermez...
  • ekşi beşiktaş whatsapp grubunda bulunan bir arkadaşın başına gelen hadise.

olay: instagram beşiktaş resmi sayfasındaki paylaşımlardan birine yapılan "yanyana 7. kategorı 2 adet bayern munıhe bılet var " şeklindeki yorumu gören arkadaş bilet devir etmek isteyen kişi ile irtibata geçiyor. devir etmek isteyen kişi, ziraat hesabı ekside olduğu için hesap numarası vermek istemiyor ve cebe havale yoluyla para gönderilmesini talep ediyor.

ancak devir etmek isteyen kişi, "yok benim cebime havale yaparsan para hesaptaki eksi yüzünden yine kesilir" diyerek arkadaşımızı kandırarak kendi kendisine cep havale yapmasını talep ediyor. arkadaşımız cebe havale yapıldıktan sonra telefona gelen kodu, bilet devretmek isteyen kişiye bildiriyor. bilet devir etmek isteyen kişi bunun üstüne parayı alıp, arkadaşımızı her yerden engelleyip yok oluyor.

denemek için ben de ulaştım bu kişiye ve bana da aynı numaraları yaptı. düşünücem diyerek kapattım. söylediğine göre adı aykut ve edirne'de öğrenciymiş. dolandırılan arkadaşa arkalı önlü kimlik fotoğrafı yollamış ancak kendisinin mi bilemiyoruz. ayrıca beni aradığı numara da elimizde.

sizce bu parayı kurtarmanın ya da intikam almanın bir yolu var mıdır?

not: arkadaşımız evet çok safça hareket etmiş, belki de bayern maçının heyecanından, bilemiyorum :)

not2: instagramdan alışveriş, takas, satış vs yapmayın artık. dolandırıcıların 1 numaralı mecrası oldu...
hesabın var mı? giriş yap