şükela:  tümü | bugün
 • askeri kimlik kartiniz varsa onune arabanizi leziz bir sekilde birakabilirsiniz. besiktasta park yeri aramamanin nefasetinin tum duyularinizla hissedebilirsiniz*.
 • onlarca kez gezdigim muze. icerik $oyledir:
  * ataturk bolumu: savarona'daki yatagi, e$yalari ve hatiralar.
  * osmanli'dan bugune, gemi maketleri.
  * denizcilik tarihimizin buyuk onemli gemileri ile ilgili parcalar, cizimler, maketler.
  * deniz kuvvetleri komutanlarinin yagliboya portreleri, birkac tanesinin ozel e$yalarinin sergilendigi yerler.
  * gecmi$ten gunumuze seyir aletlerinin degi$ik teknolojilerinin sergilendigi bolum.
  * gecmi$ten gunumuze denizcilerin kiyafetleri
  * deniz sava$larinda kullanilmi$ silahlar. (bahcede)
  * dunyayi dola$an uzaklar yatinin birebir aynisi. (bahcede)
  * bazi eski osmanli teknelerinin kendileri.
  * gayet ucuza ho$ hediyelik ve kitaplar alabileceginiz bolum.
  * kafeterya.
 • ortakoy'e yakin kosedeki kolonu, sinan pasa camisi virajini hizla donen/donemeyen bir kamyon tarafindan traslanmis, yerine -ister istemez- digerlerinden farkli gorunumlu olan yenisi dikilmistir. sonra, hepsi bir ornek olsun diye, kabristan mermeriyle kaplamislar bunlari, vaziyet guguk olmus, besiktas deniz mezarligi.* (bkz: barbaros bulvari)
 • yeteri kadar itme kuveti uygulanmasi durumunda muzedeki toplar ihlamurdere caddesini asip yunanistana gidecektir teorik olarak, zaten toplarin yunanistani vuracagi degil toplarin agizlarinin yunanistana donuk oldugu rivayet edilegelmistir. ayrica muzeye carpan kamyonunda yunan kamyonu oldugu ve toplari hedefledigi rivayet edilir. ama nasil binayi yikip toplara ulassin garip kamyon (bkz: göz var izan var)
 • şu an müzenin komutanına üzerinde çalıştığım "seyir aletleri sergisi" projemi beğendirmeye çalıştığım ama her defasında değiştirmek zorunda kaldığım müze. ayrıca topkapı sarayı'ndan sonra en çok objeye sahip 2. müzedir.
 • önünde nöbet tutmakta olan askerlerin abazalık konusunda tez yazabilecek durumda oldukları mekan. komutana dilekçe verip izin günlerinin çoğaltılması ve mala vurmalarının kolaylaştırılması için girişimde bulunmayı düşünüyorum, buranın önünden geçmek zorunda kalan acınılası topluluğun iyiliği için...
 • bu muzenin denizcilik tarihi hakkinda calisanlarin istifade edebilecekleri bir de arsiv kismi mevcuttur.
  belgelerin tamami 19. yüzyila ait olup, rika ya da siyakat yazi ile yazilmislardir. arastirma yapmak isteyenlerin sabika kaydi vs. gibi bir araba evrak esliginde deniz kuvvetleri komutanligindan gelecek izni beklemeleri gerekir.
  ve fakat personeli -ozellikle sivil olanlar- seker serbet insanlardir.
  muzedeki tablolar arasinda husnu tenguz ve ivan konstantinovich aivazovski'nin paha bicilemeyecek guzellikte tablolari yer almaktadir.
  kutuphanesi de mevcuttur ve lakin orijinal seyahatnameleri saymazsak cok zengin bir mekan degildir. hatta denizcilikle ilgili yetersizdir bile denebilir.
 • ülkemizin en büyük askeri deniz müzesidir. gezildikçe bir dönem denizlere nasıl hakim olduğumuzu görmek ilginç bir duygu yaşatır insana.
  genelde çok sessiz ve sakindir. sanki dışarıda deli dolu akan bir istanbul yokmuş izlenimi uyandırır.
 • gezilip görüldüğü zaman insanda burasinin savaş müzesi mi yoksa deniz müzesi mi olduğu konusunda ikilemler yaratan bir müzedir. gemilerden sökülerek sergilenen ölçüm aletleri insanda bunlari kim nasil düşünmüş ve yapmiş dedirten mucizedir adeta.özellikle aranan parça da tabii ki nusret mayin gemisi oluyor doğal olarak.müze görevlileri ise gerçekten bir ömür. eski bir top hakkinda bilgi almak istediğinizde o topun ne işe yaradiğini size sorabiliyor.sekstantlar, pusulalar ve özellikle atatürkün kullandiği eşyalar arasinda günün büyük bir bölümünü kapsayabilir ve çok ilginç zaman geçirebilirsiniz.
 • beşiktaş'ta eski ve yeni iki iskele arasında bulunan müze. üç kat artı bahçe gezmeli . çocuklara denizi, denizciliği, müzeciliği ve belki de savaşların keşke sadece müzelik olan tarihi bir gezinti olduğunu anlatmak üzere her sergilenen objenin yanına özel açıklamalar yazılmış.keşke bütün çocuklar gezebilse ve denize de girebilse...

  hediyelik eşya bölümünden günün parasıyla yedibuçuk milyona beşi bir arada gemici düğümü çerçevesi alınabilir.