şükela:  tümü | bugün
 • "fenerbahce besiktas'i deplasmanda kalecisiz 10 kisi yenene kadar bitmistir." unlu dusunur ve filozof sergen yalcin, yersen..
 • * ezeli rekabette fenerbahçe'nin toplam 440 golüne, beşiktaş 409 golle karşılık verdi.
  * bugüne dek yapılan 324 maçta fenerbahçe 121, beşiktaş 119 galibiyet alırken, 84 karşılaşmada ise taraflar birbirlerine üstünlük sağlayamadı.
  * iki ekip arasında 28 kasım 1924 tarihinde, fenerbahçe'nin 4-0 galibiyetiyle başlayan 85 yıllık ezeli rekabette, fenerbahçe'nin galibiyet ve gol sayısında üstünlüğü bulunuyor.

  kaynak: google'a yaz çıkar.
 • 1959'dan beri oynana birinci lig tarihinde (şimdiki adıyla süper lig) beşiktaş'ın kazandığı toplam 17 şampiyonluk sebebiyle böyle bir rekabetten bahsedilemez. 2010 sezonuna kadar toplam 51 kez düzenlenmiş 1. lig organizasyonunda beşiktaş'ın en çok şampiyonluk yaşayan takım olması, zaten bu rekabetin çoktan bittiğini kanıtlamaktadır. üstelik şimdiye dek 51 sezon oynanmış birinci lig'de fenerbahçe'nin havadan gelen 2 şampiyonluğu dolayısıyla toplam şampiyonluk sayısı 53 olarak görülmektedir. işte bu bilgi de fenerbahçe'nin hangi çeşit düzenbazlıklarla, aslında 11 olan şampiyonluk sayısını nasıl 13'e yükselttiğini göstermesi açısından önemlidir. beşiktaş ve galatasaray ile rekabet edemeyen fenerbahçe, nereden geldği belli olmayan, 1959 öncesine yani birinci lig/süper lig organizasyonunun başlangıcından evvele konumlan iki şampiyonluk ile rekabetin içine girmek için yırtınmıştır. beşiktaş çok öndedir bu rekabette. hatta böyle bir rekabet yoktur.
 • 80'li yılların 2. yarısından 90'lı yılların sonuna kadar beşiktaş öndeydi bu rekabette. daha sonra fenerbahçe durumu dengeledi. son zamanlarda da öne geçti. bu rekabette, fenerbahçe'nin galibiyet sayısının daha çok olduğunu kabul edemeyenler 2 de 1 güldürüyorlar beni. fenerbahçe, galatasaray'a galibiyet sayısında attığı farkı beşiktaş'a atamamıştır orası ayrı tabi.

  sonuç olarak türk futbolu'nda 2. büyük rekabettir.
 • 1903'te değil fitness salonu portakalda vitamin bile olmayan bir kulübün taraftarının, rekabeti sadece "futbol" olarak görmesi sonucu 1907'den çok sonraları başladığı kabul edilmektedir.
 • beşiktaşlıların fb-gs rekabetinin içine sızma çabaları nedeniyle gündeme getirilmeye çalışılan ama aslında olmayan rekabet.
 • galatasaray-fenerbahçe rekabetinin gölgesinde kalan ve kalmaya da mahkum gibi görünen rekabet. normalde bildiğin lig maçlarına 3, beşiktaş'ın derbi maçlarına 5 lira izleme fiyatı çeken kahvehaneler bile sözkonusu gs-fb derbisi oldu mu 10 lira yapıyorlar fiyatı. sanki 3d maç izletiyorlar bana.
 • fenerbahçe ve galatasaray taraftarına aynı şeyleri söyleten rekabet. iki taraf da bu ezeli rekabeti olduğundan büyük gösterenlere güler. diğer güldükleri için;

  (bkz: galatasaray beşiktaş rekabeti)
 • besiktas'in lig tarihi boyunca fenerbahce'nin her rekor girisimini rafa kaldirmasiyla da bilenen rekabettir. ne zaman fenerbahce evinde ust uste galibiyet, namaglupluk serisi yakalar besiktas gelir "bozar", ne zaman fener ligde halen besiktas'in elinde olan galibiyet serisi rekorunu * * kirmaya yaklasir besiktas yine gelir fenerbahce'yi darma duman eder. yeter mi bu da yetmez. ne zaman fenerbahce 27 yildir alamadigi turkiye kupasi'na "acizane" bir daha yaklassa, boyle kupayi koklar gibi olsa besiktas fenerbahce'nin elinden alir. * sadece son 2 izmir kupa finalinde de degil, nerdeyse fenerbahce'nin kupaya gittigi her 2 yolun birini besiktas tikamistir turk futbol tarihi boyunca.

  daha hala fb-gs rekabetinin icine sizmadan bahsededursun bazi futbol ulemalari, bu rekabet allahina kadar fenerbahce'nin icine sizmistir!

  not: karma feda edilecekse eger, varsin besiktas icin olsun, acimaz..