şükela:  tümü | bugün
  • kalıcı değildir. nitekim 2 sene sonra galatasaray çok daha hırslanmış şekilde kaldığı yerden devam edecektir.

hepsinden öte küme düşürülmesi gereken takım galatasaray değildir.
  • 2 adet havadan verilen şampiyonluğu ve şikeyle kazandığı kupayı geri vermesi.
  • zaman makinası
  • en az 50 milyon euroluk bir transfer bütçesi.
  • gördüğünü çalan, adil hakemler. bizde böyle hakemler olsa sırf beşiktaş değil başka takımlarda şampiyon olur. hatta beşiktaş, galatasaray, fenerbahçe falan küme düşmemeye oynarlar belli dönemlerde.
  • tek başına sinan engin'dir. sinan engin, başlı başına bir takımı şampiyon yapabilecek bütün özelliklere sahiptir.*

öncelikle beşiktaş'ın (sadece takımın veya sadece taraftarın değil bütün beşiktaş camiasının) şampiyonluğa inanması gerekiyor bence. [yani bu sadece beşiktaş özelinde değil ama başlık beşiktaş üzerinden yürüdüğü için ben de beşiktaş yazayım, siz oraya istediğiniz takımı koyabilirsiniz.] inanmak derken "inanıyorum olacak" şeklinde değil. "ya abi zaten hakemler bizi engeller", "ya hocam zaten derbide yeniliriz", "ya kardeşim bütçemiz az nasıl yetelim?", "ya güzel abim şu", "ya bebeğim bu" şeklinde teselliler sadece şampiyonluğun gitmesinde insana pansuman gibi gelir, başka bir işe yaramaz. "yeneceğim" diyeceksin, "alacağım" diyeceksin, "ezeceğim" diyeceksin, "gömeceğim" diyeceksin, çatır çatır galibiyetleri alacaksın. istersen dünyanın en güzel futbolunu oynayan takım ol, galibiyet olmadan hiçbir şey olmuyor. "iyi oynadık ama 1 puan aldık, olsun güzeldi maç, ben gurur duyuyorum" olmaz. sen böyle dersen futbolcu da "ben elimden geleni yapmışım olmamış canım sağolsun" der, oysa bir futbolcu taraftarın nefesini her an ensesinde hissetmeli, "ulan yenemezsem ıslıklanırım, küfür yerim" endişesi olmalı. demba ba sırf bu yüzden siki taşağı yaydı mesela.

küçük başarılara takılıp kalmamak lazım. biz fenerbahçelilerin yaptığı en kötü şey de bu. "e biz cimbomu yendik, beşiktaşı yendik" tamam kardeşim yendik de o iki maçın arasında gençlerbirliği maçında varlık gösteremedik, 2-1 yenildik, ona bak. beşiktaşlılarda da "e biz avrupa'da şu kadar maç oynadık, normal" düşüncesi var. değil abi normal değil. fenerbahçe aynı sezonda hem türkiye kupasında sona kadar gitti, hem ligi kovaladı bir yere kadar, hem de beşiktaşın play-off'uyla övündüğü avrupa ligi'nde yarı final oynadı, bir golle finali kaçırdı. kaç kişi konuşuyor şimdi? hiç. 2012-2013 sezonunda fenerbahçe'nin tek başarısı türkiye kupası, bu kadar. kimse avrupa'da kupa almadan ne yazık ki başarılı sayılmıyor, o anlık sayılsa bile tekrar etmediği için önemi kalmıyor.

hakemlere de çok takılmamak lazım. ben de çok yapıyorum bunu. "benim 80. dakikada penaltımı vermedi" e kardeşim sen şampiyonluğa oynayan bir takımsan 80'e kadar golünü zaten atman lazım. 80'e kadar golü atamayıp hakeme bel bağlıyorsan şampiyon olmana gerek yok. "galatasaray'a hiç kırmızı vermiyorlar bana hep veriyorlar" şimdi doğru kıyas değil, diyelim ki galatasaray'ı koruyorlar, sen neden korunacağını düşünüp öküz gibi dalıyorsun mesela? dalma, efendi gibi oyna topunu.

"üç büyükleri koruyorlar kimseyi korumasınlar" bu biraz şampiyonluk potasından uzak takımların yakarışı ama madem konuştuk bir sürü, devam edelim. güzel kardeşim tabiki üç büyükleri koruyacaklar. bu ülkenin avrupa'ya açılan yüzü bu üç takım. ülkenin prestijini arttırmak için avrupa'da 1 birim de olsa başarı elde etmek gerekiyor ve şu anki haliyle üç büyükler bile bunu yapabilecek kapasitede değil. ama sen hiç değilsin. ha sen şampiyonluğa oynayan bir takım kurarsın, emin adımlarla hedefine yürürsün, 2009'da bursaspor'a yaptıkları gibi seni de korurlar. bu sadece bizim ülkemizde değil dünyanın her yerinde böyle. ispanya'da barcelona'yla real madrid korunur, almanya'da bayern münchen korunur. ingiltere'de korunmaya ihtiyaç kalmadan büyük takımlar herkesi eziyor zaten. bu seninle veya senin tuttuğun takımla ilgili değil yani, başarıyla aynı oranda korurlar takımları dünyanın her yerinde. ne yazık ki bu durum her yerde böyle, her zaman da böyle olacak. güçlü olan gücünü kullanarak bir yere kadar gelir, gücünün tükendiği yerde onu biri tutup yukarı çekmeye devam eder.

konudan çok saptım, kusura bakmayın.
  • ikinciden bir puan fazla almak. ya da ayni puani alip ikili averajda onde olmak.
  • galatasaray'ın ve fenerbahçe'nin ligden çekilmesi.
  • rakiplerim basarisiz olursa... temali sezon planindan vazgecerek, istikrarli sekilde basarili olma uzerine planlama yapmasini saglamasi yeterlidir.
  • beni teknik direktor yapmalari.