şükela:  tümü | bugün
  • ön edit: tehlike geliyorum demişti. "ulan yenersek hele bi ben bunla ne dalga geçerim." diyip de bu entryi favlayan yazarlar başlığa bekleniyor. ben sıradan bir vatandaş olarak şunu önceden görüp yazabiliyorum, yıllardır futbolun içinde olduğunu iddia eden adamlar nasıl görmüyor dehşete düşüyorum...

bu maç şenol güneş başta olmak üzere beşiktaş teknik heyetine yazar.

------------------

basit bir denklem.

(bkz: 5'li savunma)

bavyera temsilcisi, bu sezon kapalı ve yerleşik savunmaları aşmakta zorluk yaşıyor. bundesliga'yı takip edenler bilir, bayern bu sezon puan kaybettiği hoffenheim, hertha berlin, wolfsburg ve mönchengladbach maçlarınının 4'ünde de 5'li savunmaya karşı (hoffenheim karşısında 5'li savunma + 1 libero -ön libero değil, normal libero, 60'lardaki gibi-) mücadele etti. bayern münih'in pırpır kanatları arjen robben ve frank ribery 3-4 yıl önceki fişek hallerinde değiller. bu yüzden kapalı ve oturan savunmaları açmakta bayern ara sıra zorluk yaşayabiliyor. ayrıca defansın ortasında robert lewandowski'yi 3'lü bir kıskaca almak, bayern münih'in gol yollarındaki etkinliğini azaltacaktır. gerideki orta saha üçlüsü tolisso-vidal-rodriguez her ne kadar ortadan oyun kurmaya çalıssalar da öndeki üçlüyü savunduktan sonra uzak toplar dışında bayern alternatif bulmakta zorlanacaktır. bulamaz demiyorum ama en azından bu kolay olmayacaktır.

beşiktaş'ın klasik formasyonundan ziyada defansı 5'lemesi gerekiyor. ortasahada da 4'lü bir ortasaha olmalı ve en uçta anderson talisca yalnız bırakılmalı. yani beşiktaş yarın atletico madrid'ten tutun, avrupa'nın tüm top-class takımlarının dahi "birinci öncelik savunma" felsefesiyle gittiği deplasmana forvetsiz çıkmalı. çünkü eğer love'da oynasa, negredo'da oynasa bir iş yapamayacak yarın. beşiktaş forvetsiz oynarsa 1 kişi fazla oynar, forvetle oynarsa 1 kişi eksik.

yarın kesinlikle oynamaması gereken üç isim var; ricardo quaresma, vagner love, alvaro negredo.

ricardo quaresma eğer oynarsa beşiktaş maçın büyük bölümünü sanki 1 oyuncusu kırmızı kart görmüşçesine eksik oynar. yeni malatya, sivasspor deplasmanlarında iş yapamayan ve kontraatak namına gereken ne hıza, ne çevikliğe, ne güce sahip olmayan ricardo quaresma, alaba karşısında ayağına alacağı her topu ezecektir. onun ortalarına ihtiyacımız var denilip oynatılmaya kalkılırsa, ilk 30 dakikada quaresma'nın bayern yarı sahasına geçemediğini gördüğümüz zaman her şey için çok geç olabilir.

vagner love ve alvaro negredo'nun neden oynamaması gerektiğinin sebebi basit aslında. çünkü beşiktaş'ın yarın önceliği savunma ve sonrasında kontraatak. negredo'yu zaten geç. kontraatağa çıkabileceğin bir futbolcu değil. vagner love ise henüz ilk 3 maçta bana bekleneni veremedi. biraz daha süresi var. bayern deplasmanında 11 çıkabilecek düzeyde olduğunu düşünmüyorum. onun yerine bizim ileri uçta topu direk rakip sahaya sürebilecek dribling yeteneğine sahip bir isme ihtiyacımız var. bu da isim de anderson talisca'dan başkası değil.

defans 5'lisini de söyleyelim hemen; gökhan gönül - pepe - necip - medel - adriano.

peki neden necip?
    -necip uysal, futbolun savunma kısmı dışındaki varyasyonlarını beceremeyen, futbolun sadece savunma kısmını öğrenmiş bir futbolcu. hatırlarsanız 3-4 yıl önce beşiktaş liverpool'u elediğinde o dönem beşiktaş'ın geri dörtlüsü aynen şuydu;
    opare-necip-franco-serdar kurtuluş

ve o dörtlü liverpool'dan istanbul'da 120 dakika gol yemeyip bize turu getirtti. ve o dörtlünün lideri, o maçın adamı seçilen necip uysal'dı.

necip futbolun savunma kısmının teorik eğitimini yıllardır altyapıda iyi almış bir oyuncu ve bunu da gününde olursa gerçekten çok iyi başarıyor. tosic olsaydı tosic oynardı orası ayrı konu ama bence büyük beklentilerle alınan domagoj vida şu ana kadar büyük bir hayal kırıklığı beşiktaş için. belki yeni sezonda kendine gelebilir ama şu anki performansıyla bayern maçında oynatmak intihardan farksız olur. onun yerine şuan "savunma dışında bir şey bilmeyen" necip oynamalı. necip'in oynadığı maçlarda rakibi ne kadar rahatsız ettiği de ortada. açıkçası necip'in sırıtacağını düşünmüyorum ve vida kesinlikle necip'ten iyi oynayamaz şu an orda. ah keşke tosic olsaydı farklı olurdu tabi.

orta saha kurgusu ise çok basit; babel - atiba - tolgay - caner.

burda neden caner denilebilir. aslında caner yerine lens'de oynayabilir orda ama kesinlikle quaresma oynamamalı. caner'in uzun diagonel pasları için tercih edebilir hoca. lens'i de dribling özelliği sebebiyle. ama quaresma'nın tercih edilmesi için hiçbir sebep yok orda. çünkü yapabileceği hiçbir şey yok.

ileri uçta; anderson talisca. yalnız. gizli santrafor.

geldik oyun planının en ince kısmına. şu formasyonda en kritik rol anderson talisca'da. 90 dakika hummels ve boateng ile kucak mücadele vermesi gerekiyor. beşiktaş defanstan kaptığı uzun toplarla çıkarken topu 3. bölgeye taşıması gerekiyor. bu da beşiktaş'ın bulacağı boşlukları arttırır. şu an bunu talisca ve love'dan (belki biraz lens) dışında yapabilecek bir oyuncu yok beşiktaş'ta. love'dan neden olmayacağını bahsettim. lens'i de santrafor oynatamayacağımıza göre, geriye sadece anderson talisca kalıyor.

beşiktaş'ın yarın çıkması gereken 11;
    fabri
    g.gönül-pepe-necip-medel-adriano
    babel-atiba-tolgay-caner
    talisca

beşiktaş'ın yarın çıkacağı 11; (büyük ihtimalle)
    fabri
    g.gönül-pepe-vida-adriano
    babel-atiba-medel-quaresma
    talisca
    negredo

eğer beşiktaş muhtemel 11'le çıkarsa allianz arena'da değil galibiyet, beraberlik, gol bile atamaz. istediğiniz gibi bu entrynin ekran görüntüsünü alın, fava atın, napıyosanız yapın ve bekleyin. allianz arena'ya, akhisar belediyespor'a çıktığınız ofansif 11'le çıkarsanız, bayern münih stadından her 10 dakikada bir "jaaaa wunderbarrrr" sesi duyup dururuz. umarım beşiktaş analistleri her kimse bayern'i doğru düzgün analiz edip, her maça aynı 11'le çıkan şenol güneş'i uyarırlar ve defansif ağırlıklı, yukarıda yazdığıma benzer bir 11 ile çıkarız. belki kazanamayız ancak olası bir beraberlik ya da 2-1, 3-2'lik tek farklı bir mağlubiyetin parolası yukardaki formülden geçiyor. diğer türlü sonuçları düşünmek istemiyorum. muhtemel-klasik 11 çıkarsa da en az 3 fark yiyeceğimizin garantisini verebilirim.
  • fikonun uefa başkanı gibi dünyanın en hristiyan kulübüyüz açıklamasını yapması.
  • ekle> yeni menajer > bayern münih

süper formül.
  • bayern münih'ten fazla gol atması.

not:ömerüründülspor
  • jupp heynckes’in seks kasedini ele geçirmesidir.
  • öncelikle maça on bir adet uzun oyuncuyla çıkılacak. on bir kişi de kale çizgisinde yanyana duracak. ancak yüzler ve afedersiniz yarraklar kapatılmayacak elle. şutlar iki de bir buralara çarpacağından yere düşen her oyuncu için sakatlıktan 2-3 dakika oyun durur. kaleci bu oyuncuların iki adım kadar önünde sağa sola hareket edecek sürekli.

beraberlik yakın, meşaleyi yakın.
  • geldi mi totem gecesi. hadi bakalım büyük sınav...
  • (bkz: kriptonit)
  • 5'li savunma 1990'ların sonu 2000'lerin başı anadolu kulüpleri takdiği 4-5 yemek istiyorsak deneyebiliriz.

topu ileride tutup (talisca, querasma, lens ve babel bunlardan üçünün bu işe yaraması gerekiyor) , ortadan pas yaptırmamız yeterli (atiba ve medel birlikte oynayacak bu nedenle).

gol yiyeceğimiz yer ise büyük olasılıkla querasma'nın kanadı olacak. lensle başlayıp q7'ye dönmek belki daha faydalı olacak. muhtemelen lensle başlayacak hoca.

beşiktaş bayer ile kafa kafaya bir oyun ortaya koyacak yenmesi çok zor ama 3 - 4 fark beklemiyorum. röportajlar ve alman basınında ön plana sıklıkla beşiktaş taraftarı ön plana çıkıyor. bu nedenle bayer işi inönü'ye bırakmak istemeyecek ve en az 3 farka oynayacak bu da bize kontradan pozisyon yaratacak. ilk 30 dakika gol yemezsek paniklerler. beşiktaş ilk 30 dakika boyunca at gibi koşmalı karşı tarafı şaşırtmalı bu noktada medel reise güveniyorum.

forvette ise love veya olmaz ama (bende bunu yazacağımı düşünmezdim) kupa performansı ile pektemek oynamalı.