şükela:  tümü | bugün soru sor
 • butun kaynaklarda 9 olarak gorunmekle birlikte aslinda 11'dir. ancak hicbir be$ikta$ taraftari kendini bunu cigirmak zorunda hissetmez. liglerin 59 sezonunda ba$lami$ olmasi bir fenerbahceli tercihidir. cunku bundan iki sene oncesinin ustuste $ampiyon olan takimi be$ikta$'tir. ve bu sezonlarin birinde be$ikta$, avrupa $ampiyon kulupler kupasi'nda real madrid ile kar$ila$mi$tir. buna "ama o amator ligdi" demek mumkun olamaz. (bkz: oyle degil mi alanson)
 • bugun itibariyle yuce turk basininin bile aciklamakta zaafiyet gosterdigi, aslen olmayan 2 sampiyonlukla formaya bir yildiz daha eklenmesi sonrasinda, dun alinmis sampiyonlugun kacinci sampiyonluk oldugunu kimsenin bilemedigi durum. 2 sene oncesine kadar sadece 9 sampiyonlugu olan bir takimin iki senede 3 sampiyonluk almis olmasi, ve hatta turkiye birinci futbol liglerinin oynandigi sezon sayisindan 2 fazla sampiyon cikarmis olmasi guinness rekorlar kitabina gececek kadar ilginc, bu kadari sadece turkiyede olur dedirtecek kadar da normal bir durumdur. bu arada tebrikler besiktas
  (bkz: centilmen galatasaray taraftari)
 • centilmen* galatasaray taraftarina yeniden anlatilmasi gereken, bir kerede anla$ilmami$ oldugunu sandigim konu.

  1957 ve 58 yillarinin sampiyonu, 1959'dan hic farki olmamasina ragmen "turkiye federasyon kupasi sampiyonu" olarak nitelendirilmistir. oysa 57 ve 58'de duzenlenen lig, mahalli (veya yerel) bir organizasyon degildir. bunun kaniti olarak, her iki sezonda da siyah beyazli takimin "avrupa sampiyon kulupler kupasi"na katilma hakki kazanmis olmasi gosterilebilir.

  1957'de federasyon, uefa'nin cagrisini yanitlamada gec kalmis ve bu gecikme dolayisiyla besiktas, o yil avrupa'da turkiye'yi temsil edememistir. ancak 1958'de real madrid'le unutulmaz maclar cikarmis, istanbul'da aldigi 1-1'lik beraberligin ardindan ispanya'da rakibine 2-0 maglup olarak sanssiz bir sekilde elenmistir.

  uefa'nin sampiyon kulupler kupasi ar$ivinde bile bulunan bu bilgileri anlamak istemeyip kabul etmemis gibi gorunmek komik degil midir.

  besiktas'in sampiyonluk sayisi, 2002-2003 yilinda kazanilan ile birlikte 12'ye yukselmi$tir. golge du$urmek isteyenlere saygiyla duyurulur.
 • bjk'lıların yıldız davasından önce tartışmayı akıllarına bile getirmediği ama daha sonra fenerbahçe ve gs.nin 2 yıldızı olur da bizim nası olmaz diye yırtınmaya başlamalarına sebep olan rakam. 59'dan önceki şampiyonlular hesaba katıldığı zaman fenerbahçe formasının amerikan bayrağına dönüşceğini bilmeme rağmen tartışma lüzmu bile görmüyorum ve bjk.yı da "bu sene" kazandığı 2.yıldızdan dolayı tebrik ediyorum(bkz: centilmen fenerbahçe taraftarı)*
 • "bence yildiz olayi turkiye birinci futbol liginden ba$lasin, super lig'le devam etsin" diyen galatasaraylilarin inatla kar$i ciktigi gercekler. boyle bir kural yoktur. isim degisikligi sampiyonluk sayilarini etkileyecekse super lig'den oncesi sayilmamali, galatasaray'in 1, be$ikta$'in 1 sampiyonlugu varmi$ gibi yola devam edilmelidir. yeni sacmaliklara yelken acmamak icin gercekleri kabul etmek $arttir.

  bu arada "o muhte$em ulusal lig sadece 2 sene mi surmu$tur" sorusunun yaniti ne yazik ki "evet"tir. bundan onceki donemin organizasyonu istanbul mahalli ligi'dir. yerel liglerle elde edilen sampiyonluklar, dunyanin hicbir yerinde gecerli kabul edilmemi$tir.

  ek bilgi olarak sunmak gerekirse; uefa'nin belirledigi $artlara gore uygulanan iki organizasyonun ilkinde besiktas 17, galatasaray 14 puan almi$, sampiyon be$ikta$ olmu$tur. ikincisisinde ise lig, iki gruplu olarak duzenlenmi$tir. birinci grubu 10 puanla be$ikta$, ikinci grubu ise 9 puanla galatasaray birinci bitirmi$tir. daha sonra yapilan play off kar$ila$malarinin ikisinden de be$ikta$ 1-0 lik sonuclarla ayrilmi$ ve turkiye'yi sampiyon kulupler kupasi'nda temsil etme hakki kazanmi$tir.
 • yıldız muhabbetinden önce de defalarca gündeme gelen bir olaydır bu.yıldızla bir nebze de olsa somut hale gelince gerekli itiraz yapılmışıtr.
 • beşiktaşlıların zeka ve alkol seviyesine bağlı olarak exponential şekilde artan sayı.
 • 1956 yılında düzenlenmeye başlanan şampiyon kulüpler kupasına türkiye'den katılacak olan takımı belirlemek amaçlı (uefa'nın talebi üzerine) 1957 ve 1958 yılında düzenlenen federasyon kupasının sahibi beşiktaş olmuştur. bu kupanın düzenlenme sebebi türkiye'de profesyonelliğin ilanından itibaren ülke çapında bir şampiyonanın (profesyonel şehir ligleri yapılmaktaydı, 1937-1950 yılları arasında düzenlenen milli küme şampiyonası ise ekonomik zorluklar nedeniyle iptal edilmişti) düzenlenmemiş olması, dolayısıyla da şampiyonun belirlenmemiş olmasıdır. beşiktaş bu şekilde ülkemizi şampiyon kulüpler kupasında temsil etmiştir.
  1. lig 1958'de başlayan girişimler sonucu kurulmuştur. liglerin 1959 yılında başlamış olması fenerbahçeli tercihi falan değildir. 1957 ve 1958 yıllarındaki şampiyon uefa talebiyle yapılan profesyonel bir şampiyona sayesinde belirlenmiştir ve 1. lig federasyon tarafından ancak (1958 yılında başlayan girişimler sonucu) 1959 sezonuna yetiştirilebilmiştir. ligleri başlatan tarihi ayarlayan kişiler o yılın sonunda hangi takımın şampiyon olacağını bilemeyeceklerinden dolayı bunun bir fenerbahçeli tercihi olduğunu söylemek abesle iştigaldir.
  bir takımın şampiyon olarak kabul edilebilmesi için ligin tüm ulusu kapsayacak şekilde düzenlenmiş olması ve profesyonel olması gerekmektedir. beşiktaş takımının 1957 ve 1958 sezonunda aldığı federasyon kupası bu nitelikleri taşıdığından beşiktaş bu yılların şampiyonu sayılmaktadır. yıldız ise sembolik bir değer taşımakla beraber, 1.lige özgü olduğundan tartışma yaratabilmektedir.
  kanımca asıl sorgulanması gereken şey bu takımların bunca senelik tarihlerine sığdırdıkları bunca başarıdan sonra formanın göğsüne işlenen bir tek yıldızın neden bu kadar önemli olduğudur.
 • turkiye futbol federasyonu tarafından 2003 senesi itibarıyla 10 olarak kabul edilen,besiktas spor klubü dışında hiç bir mercinin 12 olduğunu kabul etmediği sayıdır. besiktas tafatarı ve yönetimi bu iddiasında haklı mıdır değil midir,beşiktaş'ın şampiyon olduğu seneler türkiye birinci ligine dahil midir,bunlar tartışma konusudur.bjk yönetimi 2 sene önce konuyla ilgili bütün belgeleri,kanıtları ve iddialarıyla federasyona söz konusu iki şampiyonluğun tescili için başvurmuş ve red cevabı almıştır.artık bundan sonra bu haklı veya haksız sadece bir beşiktaş inanışı olarak kalacaktır.beşiktaş'ın resmi sitesinde şampiyonluk sayısının 12 olarak verilmesi şu tarih itibarıyla yanıltıcı bir bilgidir.türkiye'de kim kaç defa şampiyon olmuş sorusuna cevap arayan bir kişinin bu bilginin resmi kaynağı türkiye futbol federasyonu sitesinde bulacağı cevap 10 (yazıyla "on") dur.
 • besiktas'in bu konudaki cabasi yıldızlar daha gokte durmaktayken ve cenk koray tarafindan baslatilmistir. fenerlilerin ve galatasaraylilarin bunun farkina varmasi icin federasyon uydurmasi yildiz muhabbettinin cikmasi kendi sorunlaridir. bunun yanisira toplam sampiyon sayisinin toplam lig sayisini gectigi iddiasi da ayrica saptirmadir, zira federasyon kupasindan 1.lig'e gecis ile 1.lig'den super lige gecis arasinda hic bir fark yoktur. zaten tahkim kurulunun (federasyonun degil) bu sampiyonluklari tanimasi uefa'nin olaya "lig sayisindan cok sampiyon nasil oluyor" sorusunu degil, "sampiyon sayisindan az lig yili nasil oluyor" diye sormasi ile olmus, bir cok sey gibi kendi aramizdaki cekismeleri asamayip yabancilarin hakemligi ile bu sorun cozulmustur.

  ha kanimca bir besiktasli olarak ayyildiz amblemin uzerine yildiz takilmasi buyuk bir ayiptir, ben sahsen baskan olsam kesinlikle taktirmazdim.