şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: ukte dolduruyorum)*****

  beşiktaş'ın şampiyonluk, avrupa kupalarına katılım gibi hedeflerine etki edecekse elbette, bu hedefi kolaylaştıracak sonuç hangi skorla beşiktaş'a yarıyorsa o takım tutulur. ancak, mesele ne burada başlar, ne burada biter.

  tam burada ufak bir not; entiride, 'beşiktaşlı'dan benim anladığım, beşiktaş tribününden/kapalısından olan olacak. yoksa, tribünden kopuk beşiktaşlılık, yekten feneri sevmez, galatasaray'a bir sempati besler.

  hâkim ortak payda: "yesinler birbirlerini"dir.

  fenerbahçe antipatisi ağır basmakla birlikte, sanıldığı kadar koyu bir eğilim yoktur galatasaray lehine.

  beşiktaşlı göz, bu maçları uyuz olduğu iki kadının saç saça baş başa birbirlerine girişini izleyen kadının içerisinde alevlenen kıyas kabul etmez hazzı gibidir en çok. ellerini avuşturararak her tel kopuşunda, her tırnak geçirişte "bir daha" diyen bir kurnazlık içerir.

  nedense, beşiktaşlı tüm bu derbi heyecanı sırasında bir röntçü gibidir. kendisinden, doğal olarak, medyada hiç
  bahsedilmez, ismi zikredilmezken bir köşeden tüm olup bitenleri izliyordur. varlığının farkına varılmadan olan biteni izlemenin ferahlığını, rahatlığını, keyfini yaşar.

  bu arada, tribünlerde kimin kimi bastırdığını, madara ettiğini de özel bir ilgi gösterir. "ulan helal olsun fenerlilere, samiyen sustu onları dinliyor"dan, "galatasaraylılara bak be, maça koyuyorlara" yorumlar olan biteni.

  son yıllarda galatasaray seyircisi takımını yanlız bıraktığından (son lig maçlarında sekiz bin civarı skandal sayıda seyirci) beşiktaş tribününde "bunlar iyi gün dostu, mantar" izlenimi doğduğundan galatasaray'a duyulan saygı da azalmaktadır.

  her iki takımda amigosuna "reis" dediği için benzer oranda antipatik gelir tribünde.

  nihayet beşiktaşlı, tüm bu hesapları bir yere kadar taşır; sonrası şu bestede saklıdır:

  "amcam istedi fenerli olayım,
  dayım istedi cimbomlu olayım
  alayına isyan, beşiktaşlıyım
  dayımın amcamın a**ına koyayım" **
 • kisaca sikimden a$agi kasimpa$a durumudur.
 • beşiktaşlıların zerre kadar iplemedikleri maçtır.
 • "tümm türkiye nefesini tuttu bu maçı bekliyoarr!" tarzı genellemelere uyuz olan beşiktaş taraftarı için sıradan bir maçtır. ülkemizde yaşayan insanların yarısının fenerli, diğer yarısının da cimbomlu olduğu varsayılarak ver gazı ver arkadan müziği, "zaman durdu!", "asrın derbisi!", yok "yüz yılın, milenyumun derbisi" diye abartılan sıradan bir maçtır nihayetinde.
 • el sikko'dur.
 • şu iç yakan bakış ile özetlenebilir.

  (bkz: sezercik yavrum benim)
 • iyidir güzeldir. sonucu pazartesi sabahı falan şirkette öğrenilir.