şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: yemek)
 • (bkz: gıda)
 • atik su yonetiminde suyun kalitesini artirmak icin azaltilmasi gereken sey, en buyuk besin kaynagi nitrojenve fosfordur. cok cesitli zararlari vardir suyun kalitesine.
  gerisini merak eden de acar bakar wikipediaya bilmem neye.
 • moleküler olarak incelendiğinde terminolojide nutrient olarak da geçer ve;

  makronutrientler
  mikronutrientler
  enerji elementleri olmak üzere üç grupta incelenir.
 • bir konuyu hallettiğinizi*, sindirdiğinizi* hissettiğinizde içinize** bir dikkat edin: barsaklarınız hareketlenebilir. bir dışkılama gereksinimi duyabilirsiniz. gidin sıçın, süreci tamamlayın. bu barsağımız ruhsal, alımlayan*, ayrıca arzusu, mesajları olan bir organdır. evet bir besin aldınız, bir şekilde yoluna koydunuz*, sağ salim çıkışına, yayılmasına* izin verin. bir yandan ondan kurtulun, ilerleyin, ama bir yandan onu öyle ifade edin ki bok gibi kötü kokmasın, gerekli bölümleri de gizli kalsın. bilgi de diyalektiktir; ne kadar açılırsa o kadar gizlenir*, ne kadar kapalı kalırsa o kadar patlayıcı ifadeye kavuşur. zihin-beden veya beden-zihin...

  (bkz: beslenmek)
  (bkz: gıda)
 • besinler, besleyici değerleri ve insan organizmasına yararları bakımından dört grupta incelenmektedir:

  1. et, yumurta ve kuru baklagiller:
  büyümede, gelişmede, hücre yenilemede, doku onarımında, kas yapımında, deri sağlığı ve sinir, sindirim sistemlerinin korunmasında ayrıca hastalıklara karşı direnç oluşturmada etkilidir.

  2. süt ve süt ürünleri:
  büyümede, gelişmede, doku onarımında, kemik ve diş sağlığında, sinir ve kasların düzenli çalışmasında ayrıca hastalıklara karşı direnç oluşturmada etkilidir.

  3. sebze ve meyveler:
  büyümede, gelişmede, hücre yenilemede, doku onarımında, kan yapımında, diş, diş eti, deri ve göz sağlığının korunmasında ayrıca hastalıklara karşı direnç oluşturmada etkilidir.

  4. ekmek ve tahıl ürünleri:
  sinir, sindirim sistemleri ile deri sağlığının korunmasında ve hastalıklara karşı direnç oluşturmada etkilidir.