şükela:  tümü | bugün
  • özellikle sıcak yaz aylarında tüketilen gıdaların sıkca neden olduğu durumdur.
    2003 yazında mayonezden basıma gelmıstı ve gerçekten yeşil kusmuştum.
    tedavide serum kullanıldığı gorulmuştur.
  • hissiyat: valla abartmiyorum hayatta basiniza gelebilecek en boktan durumlarin top 5'inde yer alir. soyle ki olume en yakin hal durumunu hic abartisiz alabilir bazi noktalarda, tum sistemleri mahveder, surundurur, allahim olsem de kurtulsam diye bagirirsiniz tabii hala sesiniz cikiyorsa...

belirtiler: titreme, soguk terleme, yatakta kivranma, aglama, salak salak gulme, tum kaslarda kopacakmiscasina bir agri 39-40'a cikan atesle beraber mide de sivi kalmayincaya kadar kusma, bagirsakta ne varsa 5 dakikada bir bosaltma (su seklinde cikar genelde ordakiler), ee tabii bundan sonra tansiyon bayagi bir duser, bas doner, sok tablosu cizer resmen insan, bilinc kendini devreden cikartir, halisunasyonlardan once son dualar edilir, son sevgiler verilir, gunah cikartilir, ne guzelmis hayatim lan eskiden gibisinden seyler denir...

fiziksel durus: yesil sari gri bir surat, goz altları ultra viyole mor ve duman kahvesi, sisik, icleri kirmizi... burusmus deri, kambur sirt, titrek bacaklar, eller... aynada gollum tribine sokar adami, hastaneye gidildiginde sakin sakin test yapip, suratiniza dunyanin en dogal seyi basiniza gelmis gibi bakan sacma doktora "ulan ölüyorum ne halt ediyosun mıy mıy mıy" diyemediginizden 'orta cag usulu'bol kopuklu bir kukreme savrulur, artik kimseye karsi nazik olamayacak bir kafayi siyirma durumuna gelmissinizdir.

sonuc: mumkunse bu duruma gelmeden, ciddi bir olay kokusu aliniyorsa hic ole abidik gubidik ilaclar alinip uyumaya calismamali, kasmamali, evde beklenmemeli, lakin kendi basiniza yapacaginiz hic bir sey ise yaramiyor, daha beter ediyor. siz en iyisi hala ayikken sizi sirtlanacak biriyle beraber en yakin hastaneye gidin 2 igne bir serum yiyip kaybettiginiz tum hayati sivilarinizi alin, sabaha tas gibi olun, baska yolu yok bunun geceyi cikartmak icin, denedim gordum iki kez akla gelebilecek en rezil yerlerde, en rezil durumlarda ordan biliyorum...
  • (bkz: mikrobiyoloji)
  • (bkz: yufka)#9629601
  • şu sıralar havaların acayip derecede sıcak olmasından dolayı bir çok insanın hele de dışarıdan yemek yiyen insanların karşı karşıya kaldıkları hastalık durumu.
  • olsem de kurtulsam dedirten olay.3 günde 5 kilo verdirdigi gorulmustur.bir yandan ev ahalisi size bilimum patates-nane limon tarzi besinleri vermeye calisirken bir yandan siz agziniza aldiginiz her lokmayla tuvalete zor yetisirsiniz.eklem yerleriniz ve hatta damarlariniz bile agrimaya baslar.4-5 saatlik serum takviyesi ve novalgine ignesi sayesinde 2 gune kurtulabileceginiz illet.
  • "lütfen biri şu midemi alsın, benim bünyemin dışında gerekli işlemleri yapıp gelsin yerli yerine koysun" diye insanı inleten, "allah canımı alsa da kurtulsam" ya da "ölmek için ne güzel bir vakit, ben hazırım hadi, gel azrail geeel geeel gel" diye insanı pes ettiren enteresan bir durum. mide bulantısı öyle böyle değil, hele ki zehirlenmeye neden olmuş besinin adı*** bile geçerken mide bulantısı nöbeti tekrarlıyor o kadar hassas oluyorsunuz. ter ter ter, uyku da uyutmaz kabus kabus kabus ama kustukça rahatlıyorsun tabi, bünye reddediyor bozuk besini, iyi bir savunma mekanizması var allah için.

kendi adıma ilkinde gökçeada'dan çanakkale'ye apar topar dönmek zorunda kalmıştım ki feribot haricinde aracımı kendim kullanmak zorunda kalmıştım, pek bi fena durumdu, ikincisi de dün itibari ile başıma geldi, evde iki büklüm kıvranmak ve bol bol çıkarmak sureti ile rahatladığımı söyleyebilirim. bitkinlik kaldı yadigar ama büyüyünce unuturum herhalde?
  • iyi yapılmamış konserve veya sucukların içerisinde üreyebilecek clostridium botulinum ve ürettiği toksinler sayesinde insanı öldürebilecek derecede tehlikeli olabilen hastalıktır. bu nedenden dolayı bebeklere bal yedirilmez çünkü balda bulunan az miktarda botulinum toksini yetişkinlere zarar vermese bile bebeklere zarar verebilir.
  • bir etoborun, pisboğazın yaşamaması gereken bir tecrübe. aklıma ölmek geliyordu, vedalaşamadan gitmek, filmler, yüzler, saklı yüzler.. sonradan bakıyorum ki gerçekten de "ölüm provası" imiş. (bkz: #3005860, #9190934) aslında bu belirtileri yaşamak için bir "sebep" bulsanız iyi olur, yoksa durum gastroenteroloji'ye kadar gidebilir. en iyisi paranoyak olup "musluk suyudur,kahvedir,çikolatadır" demek..

tanım: ilk defa buzdolabına şüpheyle bakmama neden olmuş hede. bana ha, bana ha!