şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • salihin ateist amcanın da alkolik olduğunu öğrendiğimde gözümde sıfır olan zamanında iyi bi korkutan efsane samanyolu dizisi
 • 0. boyut: nokta
  1. boyut: doğru
  2. boyut: düzlem
  3. boyut: derinlik
  ...
  4. boyut: zaman doğrusu

  buna göre 5. boyut nedir? sıralamadan devam edersek, kolay: zaman düzlemi. peki nedir bu zaman düzlemi?
  1. boyuttaki doğrunun 2 hareketi vardır, ileri ve geri. bu mantık ile 4. boyuttaki zaman doğrusunun da hareketi, zamanda ileri ve geridir. tek bir zaman çizgisi doğrusunda harekettir. bu bağlamda 2.boyut olan düzlemde hareket sayısı 4'e çıkar. ileri ve geri olan hareket doğrusu; düzlem ile beraber ileri, geri, sağ ve sol olur.
  peki bu durumda 5. boyut: zaman düzleminin hareketini nasıl ifade edebiliriz?
  zamanda ileri, geri / farklı bir zaman çizgisinde hareket olarak sınıflandırılır. tek bir hareket noktası yerine farklı bir zaman çizgisi oluşturulur. örnek: 4.boyuttaki doğru bir masanın ilk yapıldığı andaki hali ile şu anki zaman noktasındaki hali arasında geçen zaman doğrusu. 5. boyut ise, masanın ilk haline başka bir alternatif zaman çizgisi (cismin masa değil de dolap olması).

  bu konuyu en iyi işleyen filmlerden biri olan: (bkz: interstellar) 5.boyutu en iyi şekilde aktaran yapımdır herhalde. bu konuyu inceleyip de bu filmi izlemeyen kalmış mıdır tabi, onu da bilemem.
 • geometrik düzlemde düşünürsek 4 ve 5 boyutlu şekillerin 2s ve 3d üzerinde ifade edilmiş hallerini kolayca düzlem ve videolarda deneyimleyebiliriz. 4. boyutu zaman olarak kabul edersek 5. boyutun internetin beyne eş zamanlı aktarımı olarak teorize edebiliriz. çünkü 5 boyutlu cisimler aynı anda pek çok şeye erişimi temsil eden boyutlar ve zamanlar arası bir ağ gibidirler. bir sonsuz bağlantı ağı gibi düşünülebilir.

  interneti deneyimleyebilmemiz duyular vasıtasından kurtarılıp beynin içine aktarılırsa, ki yakın gelecekte internetin beyne aktarım teknolojisi iyice kolaylaşacaktır, 5. boyut deneyimimiz bütün dünyayla eş zamanlı iletişim halinde olmak olacaktır.

  bu sonsuz ağın oluşturduğu bilgi ve iletişim denizinde beynin bu bilgileri ayıklama yeteneği gittikçe artacak ve aynı anda bir çok farklı akışı analiz edebilecek kapasiteye erişecektir. bunu duyuların üst üste bindirilip tek bir deneyim olarak algılanması örneğiyle anlayabiliriz. görme, duyma, koklama ve hissetme duyularımız farklı uyaranlar olarak vücudumuza girer ve bir deneyimin eş zamanlı özellikleri gibi algılanır. internet ile uyum sağlayan beyin de bunu bir duyu gibi algılayıp zaman içinde yaşanan bir deneyim şeklinde kabul etmeye başlar. böylelikle beşinci boyut algımızın zaman içinde sıradan bir duyum gibi algılanmasının gayet olasılık dahilinde olduğunu teorize etmek mümkün.
 • ne ayaksın onur ünlü diye sorduğum yapım. l&m'nin yönetmenliğini yapan birinin bu sıçmığın senaristi ve yapımcısı olması komedi amk.
 • önünü kestiler bu muazzam dizinin. yoksa altıncı, yedinci, sekizinci boyut diye giderdi rahatlıkla.
 • kapak bonzai
 • matrix'in dinsel ögelerle harmanlanmış haliydi bu dizi. şaka yapmıyorum
 • ismi farklı olsa da aklıma cehennemdeki yeşil zebanilerin gazabına uğrayan şerefsiz günahkar babayı getiren zamanının ötesinde dandik yapım.
hesabın var mı? giriş yap