şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: saxe coburg gotha)
  bir de aklıma hep beşinci mehmet'i getirir bu adamın tipi, sivri sakalı filan. (bkz: #6971470)
 • (bkz: george v)
 • kendisinin, benzetilmekten öte, karıştırıldığı bir kuzeni vardır. o kadar yani...

  bu kuzen ingiliz aristokrasisinin "nicky"sidir. hayır, kendisi ingiliz değildir. zaten beşinci george da ingiliz değildir. "nicky" dedikleri, tüm rusların imparatoru ve otokratı ikinci nikola'dır. hatta rus ortodox kilisesine göre "aziz nikola."

  şöyle ki:

  http://upload.wikimedia.org/…ii_&_king_george_v.jpg

  bu kadarı şok olmanıza yetmediyse kuzenleri üçleyebiliriz. onun için şu kitabı öneriyorum:

  http://www.penguin.co.uk/…/0,,9780141019987,00.html
 • harbiden kral adammis kendisi.

  1926 senesi, ekselanslarinin ülkesinde* muhafazakarlar hükümette ve büyük bir grev yapilir. hükümet grev yapanlarin devrimci olduklarini, devleti ve hükümeti yikmaya calistigini, vs, iddia ederek (bu sözleri daha önce duymustum sanki!) grevi ezmek ister. ekselanslari king george v of windsor grevcilere karsi hükümetin kiskirtici hareketlere girismesine karsi cikar hatta basbakana aynen sunlari der: "onlar hakkinda hüküm vermeden önce onlarla ayni ücretle yasamaya calisin." (try living on their wages before you judge them.)

  kendisi hakkinda ilginc bir not daha: tipki rus cari nikola ii gibi alman imparatoru wilhelm ii de v. george'un birinci dereceden kuzeniymis.
 • tahta geçmek için sırada beklerken ölen ağabeyinin nişanlısı mary of teck ile evlenmiştir. bu mary, queen mary university of london'un mary'si olur.
 • downton abbey de 4.sezon finalinde yakından görülebilecek ingiltere kralı.
 • karısının sözünden çıkamayan, korkağın tekidir.

  kuzeni, son rus çarı nikola'nın (ki aynı zamanda en yakın arkadaşıdır ve bir birlerine ikiz kadar benzerler) çocukları ile birlikte kurşuna dizilmesinde doğrudan payı vardır çünkü nikola'nın ingiltere'ye sığınma talebini reddetmiştir. üstelik dönemin ingiltere hükümeti bu öneriyi desteklerken ki sonradan onları da bu kararından sorumlu tutmaya kalkmıştır. oysa çocuklarının hatıralarından anlaşılmaktadır ki ailece kahvaltıdayken gelen sığınma talebini de içeren mektubu okumuş, hiç yorum yapmadan eşine vermiş ve eşi keskin bir biçimde bu talebi reddetmesi gerektiğini söylemiştir.0

  bu kararında rus devriminin ingiltereye sıçrayacağından ve almanya ile olan aile bağlarının gündeme gelmesinden korkması da etkili olmuştur. ancak sonuç itibari ile ispanya kralının bile kurtarma planları yaptığı dönemde kuzenine destek olmak bir yana köstek olmuştur.

  söylenen odur ki kuzenin başına gelenleri öğrendikten sonra hayatının sonuna kadar kendisini affetmemiş ve yunanistan'a prens andrew'i kurtarması için bir gemiyi hızlıca göndermiştir.

  (bkz: nikolay aleksandroviç romanov)
  (bkz: ikinci wilhelm)
 • çocuklarına çok sert davranırmış. onların pantolonlarının paçaları öne doğru ütülenirken, kendisininkinin yana doğru ütülenmesini istermiş ve bunu yapmadıkları için çocuklarını da kınarmış. altıncı george'un neden kekeme olduğunu birazcık buradan anlayabiliriz bence. günah ya, el kadar bebelere kimbilir neler yaptı.

  ayrıca hükümet gibi kadın olan mary teck'in yüzünden, çok sevdiği kuzeni ii. nikola ve ailesinin sığınma talebini kabul etmemiş. ii. nikola'nın yeğeni bilmem kim prenses ve oğlunu kabul etmiş sonra, mary teck prensesi kıskanmış.

  bu kadar sert olmasına rağmen bana yine de pamuk kalpli dedeleri hatırlatıyor. ayrıca ii. elizabeth ile olan fotolarına da bayılıyorum.

  (bkz: made in germany)
 • 1910-1936 yıllarında hükümdarlık etmiştir. vıı. edward ile danimarka prensesi alexandra'nın ikinci oğludur. 26 yıllık saltanatı boyunca ingiltere en parlak dönemlerinden birini yaşamıştır. birinci dünya savaşı galibi olarak dünyaya isteklerini kabul ettirmiş ve en büyük rakibi almanya'ya baş eğdirmiştir. 71 yaşında 1936 yılında öldükten 3-4 yıl sonra ise çöküş başlamıştır.
hesabın var mı? giriş yap