şükela:  tümü | bugün
 • "fifth column" olarak bilinir ingilizce konuşulan yaban ellerde ve bir ülke içindeki düşman ülke yandaşlarının tanımlanmasında kullanılır. faaliyetleri beşinci kol faaliyeti olarak adlandırılır.(şaşırtıcı bu)
  (terimin ortaya çıkışının ispanya iç savaşıyla ilgili bir tarihsel hikayesi var ama ben bilmiyorum, yani çok yalan yanlış)

  bir düşmanlık söz konusu olmasa bile misalen sözlükteki yorumz yazarlarını bu şekilde adlandırabiliriz, biraz zorlarsak. truva atının farklı bir yorumu diyelim yine kafa karıştırmak için.

  madem kafa karıştıralım dedik, o zaman ek bilgiler de verelim. altıncı kol diye bir şey daha var yine,beşinci kola yardımcı olanlara da onları engellemeye çalışanlara da aynı isim verilir, niye bilmiyorum ama bu doğru. bunlar asıl söylentilerle filan uğraşırlar, moral çökertmeye uğraşırlar, her taraf yalan dolar kusar en son insanlar.

  kontekst açısından çağrışım olarak (bkz: diaspora)
 • ntv'nin yerli yapim 17/09/2002 tarihinden itibaren yayinlamaya ba$ladigi belgeseli. gizli servisler ile ilgili bir yapimdir.
 • ajanlık, casusluk, psikolojik savaş gibi faaliyetlere uluslararası diplomasi literatüründe verilen isim. neden bu ismin seçildiği konusunda iki açıklama vardır.

  a) ispanya iç savaşı sırasında faşistlerin dört koldan madride ilerlemeleri sırasında madrid içindeki francocuların eylemleri beşinci kol olarak adlandırılmıştır.

  b) klasik düzende ordular dört kol (dört sıra) halinde yürürler. düşman ülkede yürütülen casusluk faaliyetleri de bu sisteme yapılan atıfla "beşinci kol" olarak adlandırılır..
 • (bkz: ucuncu bacak)
 • ìspanya ic savasi sirasinda unlu frankist general emilio mola madrid'i daha sonra 1937 kusatmasi olarak hatirlanacak bir abluka altina alir. uzatmanin ne kadar surcegini soran gazateciler "dort koldan kusattik, besinci kolumuzda sehirde. cok surecegini sanmiyorum " der. bu terim siyasi literature icerideki ajanlari belirtmek icin kullanilan bir sifat olarak gecer.
 • (bkz: fifth regiment) (bkz: qiunto regimento) beşinci kol (fifth column) ellerindeki her türlü araca başvurarak bir ulusun dayanışmasını ve bütünlüğünü yok etmeye çalışan yıkıcı yeraltı grubuna ve bu harekete verilen isim. ispanya iç savaşı (1936-39) sırasında faşistlerin dört koldan madrit'e doğru ilerlediği bir sırada, hükümeti çeşitli sabotaj ve eylemlerle içeriden yıkmaya çalışan francisco franco taraftarları beşinci kol diye nitelendirilmiştir. beşinci kolun başlıca yöntemlerinden biri yıkıcı unsurların, hedef ülkenin tüm yapısına, özellikle de siyasal karar alma ve ulusal savunma merkezlerine sızmasıdır. benzeri uygulamalar nazi almanyası tarafının avusturya, çekoslovakya, norveç gibi ülkelerin ele geçirilmesinde uygulanmıştır. 1940 yılında nazi almanyasının norveç'e saldırısında vatan haini olarak tanımlanan dünya grubu beşinci kol olarak çok etkili bir rol oynamıştır.
 • "v " adlı dizi de visitors 'ların içinde bulunan ve yönetime karşı mücadele eden isyancı grup..
 • günümüzde en güzel örneklerinden biri türkiye üzerinde uygulanan asimetrik savaş faaliyeti.
 • v'deki direnişçi grubun adı. o kendilerini feda ederken 5. kol çok yaşa diye haykırmaları yok mu, insanın katılası geliyor...
 • 5 kisi pes oynamayi olanakli kilar.