şükela:  tümü | bugün
 • tahta ciktiktan 5 gun sonra kendisinden once tahtta bulunan padi$ah* sultan abdulaziz oldu ya da olduruldu (halen muamma ama yine de bilegini keserek oldugu du$uncesi agir basiyor). bu olay zaten cok iyi olmayan ruh sagligini iyice bozdu. daha sonra me$rutiyet taraftarlari mithat pa$a* onderliginde kendisini tahttan indirerek ikinci abdulhamidi tahta cikardilar. besinci murat, $eker hastaligindan dolayi ciragan sarayi'nda 1904 yilinda vefat etmi$tir. eger ali suavi 1878'deki ciragan sarayi baskini'nda ba$arili olsaydi tekrar iki yil aradan sonra tekrar tahta cikacakti ama gercekle$medi. istanbul, yeni cami arkasında, turhan sultan türbesi bitişiğinde cedide havatin türbesi'nde annesi şevkefza sultan'ın yanında gömüldür.
 • osmanlı devleti'nin 33. padişahı sultan v. murad (1840-1904), ölümünün 100. yılında ‘özel bir konser'le anılacak.

  batı müziğinin popüler formlarında bine yakın eser vermiş olan bestekâr padişahın eserleri, şef emre aracı yönetimindeki istanbul oda orkestrası tarafından yorumlanacak. 4 ocak 2005 salı günü cemal reşit rey konser salonu'nda gerçekleştirilecek "polkalar sultanı v. murad'ın 100. yıl konseri"ne, padişahın hayatta olan torunlarından kenize murad ve osman selaheddin osmanoğlu da katılacak.

  1876 yılında üç aylık padişahlığının ardından ömrünün geri kalan kısmını çırağan sarayı'nda hapis olarak geçiren v. murad'ın burada bestelediği vals, kadril, galop, polka ve marşları ile kızları hatice, fehime ve fatma sultanlara ithaf ettiği besteleri, ilk kez bir orkestra eşliğinde icra edilecek. müzikolog ve besteci dr. emre aracı, osmanlı hükümdarının hüzünlü hayat hikayesini anlamlı bir konserle gözler önüne serecek. aracı, "polkalar sultanı v. murad'ın 100. yıl konseri"nde icra edeceği özgün çalışmayı, sultan v. murad'a ve ailesine ait el yazmalarından yola çıkarak hazırladı. çalışmalarını, osmanlı devleti'ndeki avrupai müzik geleneği üzerine yoğunlaştıran emre aracı'nın konseri, sultan v. murad'ın ‘grand galop' bestesiyle açılacak; polka, marş ve galop türündeki bestelerle devam edecek. padişahın "mehmed ragıp efendi'ye", "şefkefza valide sultan'a", "selaheddin efendi'ye", "şayân kadınefendi'ye", "fehime sultan ve meyliservet kadınefendi'ye" yazdığı notalar da konserde yorumlanacak. hatice sultan'ın "sultan v. murad'ın yeni yıl marşı", donizetti paşa'nın "mecidiye marşı", rıfat bey'in "sultan v. murad'a şarkı-i duaiye" ve fehime sultan'ın "milli birlik marşı" adlı besteleri de aracı'nın icrasıyla müzikseverlerin beğenisine sunulacak.

  osmanlı devri ve çağdaş türkiye'nin çoksesli müzik kimliğini ele aldığı makaleleri, yerli ve yabancı yayınlarda kaynak olarak kullanılan aracı'nın türkiye'de kalan müzik'ten yayınlanan "osmanlı sarayı'ndan avrupa müziği", "savaş ve barış: kırım 1853-56" ve keman konçertosunu içeren "boğaziçi mehtapları'nda sultan portreleri" adlı üç albümü bulunuyor. bunlardan ilk ikisi, warner classics tarafından dünya pazarına sunulmuştu. londra'da yaşayan ve tarihî tematik konserleriyle tanıdığımız aracı, en son 2004 yazındaki nato zirvesinde dolmabahçe sarayı'nda dünya liderlerine konser vermişti. genç müzisyen, önümüzdeki ay crr'de vereceği konserin ardından 2005 baharında prag senfoni orkestrası ile rudolfinum'da yapacağı yeni kayda hazırlanıyor.

  ‘v. murad deli değil, bestekâr padişah’
  dr. emre aracı, avrupalı ve türk müzikseverleri, padişahların 19. yüzyılda batı ile aynı formları kullanarak eserler bestelediğine inandıramamaktan yakınıyor: "bunlara ait vesikaları, notaları gösterdiğimde, hem çok şaşırıyorlar hem de bir osmanlı padişahının batı tarzında müzik yapmasına seviniyorlar. 19. yüzyılda osmanlı'da yapılan batı müziği bestelerini icra ederek iki kültürün ilişkisini ortaya koymaya çalışıyorum. batı müziğine ilgi duyan padişahlar arasında sultan v. murad çok önemli. yüzlerce bestesi var bu formda. v. murad'ın ölümünün 100. yılında piyano için yaptığı besteler ilk kez bir orkestra eşliğinde çalınacak. türk müziği için bunu çok önemli görüyorum."
  http://www.zaman.com.tr/?hn=123742&bl=kultursanat
 • sadece 90 küsur gün süren taht zevki (ya da onun için işkencesi de diyebiliriz) ardından hal olunan ve ardından halk tarafından murad-ı na-murad diye adlandırılan osmanoğullarının tahta geçen çocukları arasındaki en bahtsız kişi.

  edit: hakkını yemeyelim; 90 değil tam tamına 93 üç gün padişahlık yapmıştır kendileri.
 • henuz sehzade iken amcasi sultan abdulaziz ve kardesi abdulhamit* ile yaptigi ingiltere ziyareti sirasinda, donemin britanya hukumdari kralice viktorya'nin kizlarindan biriyle evlendirilecegine dair hakkinda soylenti cikmistir.

  tabi boyle bir evlilik olayi olmamistir.

  ingiliz hanedani ile kurulmasi muhtemel aile iliskileri dedikodusu onceleri kimilerini cok heyecanlandirmis, kimilerini de telaslandirmistir. hatta bu izdivaci, kiskandigi icin abdulhamit'in engelledigi de yine bir dedikodu olarak yayilmistir vakt-i zamaninda.
 • onlarca bestesini dinledim fakat adını "dua" koyduğu var ki...
  ne çektirmişler de sultana böyle bir beste yapmış, nelere şahit olmuş çırağan sarayı'nın duvarları düşünür dururum.
 • tahta çıkışından sonra ilk defa halkı selamlamak üzere göründüğünde imparatorluk bandosu, osmanlı marşı'nın yanı sıra "god save the queen" marşını da çalmıştır. bu da zaten kendisinin nasıl başa geldiğinin göstergesi. nitekim uzun bir padişahlık sürmemiş, fakat memleketin yabancı devletlerin istedikleri yönde (bu ülkelerin münferit çıkarları artık ne yön olur ve o dönemde hangi ülke osmanlı üzerinde daha etkili olmuşssa) çekiştirilmesi devam etmiştir.
 • piyanist olan ilk ve tek osmanlı padişahı.
 • abdülaziz'in tahttan indirilmesi, çerkes hasan olayları neticesinde aklî dengesini yitirdiği söylenen padişah. kendisi delirince, aslında hiç saltanat iddiası olmayan abdülhamid tahta geçmiştir.

  v. mehmet'in tahtta 93 gün kalması olayına düşülen bir tarih var:

  doksan üçte doksan üç gün padişah-ı dehr olup
  göçtü uzletgâhına sultan murad-ı nâ-murad
 • akli dengesi bozuk olduğan tuhaf takıntıları olan bir kişiymiş. taht takıntısı varmış mesela, tuvalet, banyo ve cinsel ihtiyaçlarını tahtta gerçekleştirmek istermiş. hadi biri kabul edilebilir de diğer ikisine ne demeli? neyseki kısa sürede görevi son bulmuş. (bkz: tahttan indirilmek)
hesabın var mı? giriş yap