şükela:  tümü | bugün
 • ilkokulda beslenme teneffüslerine kısaca verilen ad.
  (bkz: beslenme cantasi)
 • sağlıklı ve uzun yaşamak için dengeli yapılması gereken şey.
 • tüm canlıların yaşamını devam ettirebilmesi için yapması gereken, vazgeçilemez bir faaliyettir. karın doyurmak veya çeşitli lezzetleri bir araya getirerek ve gereğinden fazla tüketerek gelişigüzel tokluk hissi uyandırmak değildir.
 • beslenme hakkında eğlenceli ama çok faydalı bir site
  http://www.frot.co.nz/wapf/food.htm
 • canlıların, yaşamlarını devam ettirebilmeleri, büyüyüp gelişebilmeleri ve günlük hayatlarına devam edebilmeleri için; yeterli miktarda besini, düzenli olarak, uygun vakitlerde vücutlarına alıp kullanmalarıdır...
 • ilkeleri yüzeysel olarak şu şekilde olsa gerek;

  1-düzenli olarak yediğiniz sağlıksız yiyecekler sizi şişmanlatırken, düzenli olarak yediğiniz sağlıklı şeyler zayıflatır (tost, poğaça, hızlı yiyecek ürünleri gibi şeyleri düzenli olarak yemek ile genelde yazılan standart diyet listelerini karşılaştırınız)
  2-karbonhidrata, proteine, yağa, kalsiyuma, her türlü besin öğesine ihtiyacınız vardır, ama şekere yoktur. (meyve yazabilirler ki bunda da şeker vardır, ama hiçbir diyette tatlı olmaz, ekmek ise -tam buğday ve diğer- hep mevcuttur.)
  3-kendinizi aç bırakarak zayıflayamazsınız, kilo verseniz bile bedeninize zarar verir, metobolizmanızı bozar, diyeti bırakınca da daha fazlasını geri alırsınız... üstüne üstlük, mutsuz olursunuz, dengeli ve size uygun bir diyet tam tersine sizi mutlu eder, tam uygulandığında aç bırakmaz, hatta yemek yemekten bıktırır.
  4- diyetler sizi günlük almanız gereken kalori miktarını sabit tutarak- 1500-2000 kalorinin altına inmeksizin- ve az miktarda bile olsa düzenli egzersizle desteklenerek zayıflatır.
  5-doğru/dengeli beslenme diyet sonrası da hayat tarzı haline getirilmezse daha çook uğraşırsınız.
  6- canınızın çektiği şeyi arada bir yiyin, yani biçiminizi kendinizi mahrum bırakarak değil doyurarak koruyun.
  halk arasında uygulanıp işe yarayan bir yöntem: baktınız bu besinleri daha sık ve düzenli yemeye başlıyorsunuz, bir seferde çok miktarlarda* tüketin, kendinizi bıktırın. uzun süre canınız çekmez.

  ek: şeker gereksinimimizin olmamasının sebebi şu, diğer maddelerin (karbonhidrat ve yağ, sadece acil durumlarda protein) fazlası vücutta şekere dönüştürülerek enerji kaynağı olarak saklanır ve kullanılmadığında kilo yapar, zarar verir.
 • çok önemlidir. sağlıklı beslenme alışkanlık haline getirilmediği müddetçe hiçbir işe yaramaz.
 • ulan resmen bütün sınıfa erör verdirmiş kelime.

  1. sınıftaydık hoca kelime söylüyor, biz yazıyorduk. ilk kez bütün sınıf o zaman dumura uğramıştı toplu halde. tam öğrendik yazılışını, bu kez eczane çıkmıştı karşımıza... onu da öğrendim.

  bi süre mutlu mesut yaşadım ta ki egzos'la karşılaşana kadar...
 • fantastik fikirleri dikkat çekmeyecek başlıklara yazmak lazım. efendim şimdi dünyada yaşayan canlılar olarak nasıl besleniyoruz, kabaca söylemek lazım birbirimizi yiyerek besleniyoruz. ben dana yiyorum, aslan ceylan yiyor, tilki tavşan yiyor, tavşan çimen yiyor vs. diyorum ki bazen ya galaktik bir konfederasyon varsa ve her hangi bir şekilde canlılık formasyonuna ulaşmış şeylerle beslenilmesini yasakladıysa, öyle ya enerji ihtiyacını teknik olarak başka bir canlıdan karşılamk aslında hiç de etik değil. bu tarz bir evrimsel süreç geçirmiş entropilerin de galaktik düzenin devamı için yok edilmesi gerekiyorsa.

  bu durumda sanırsam yemyeşil ağaçlarla örülü fotosentez yapan tertemiz bir dünyamız olurdu. evrimin de başka bir yoldan tıpkı bitkilerin yaptığı gibi galaktik enerjiyi kullanarak ilerlemesi ve akıl, zihin, düşünce ve gelişmişliğe kainat ile daha uyumlu şekilde varması gerekirdi.

hesabın var mı? giriş yap