şükela:  tümü | bugün
 • bismillahirahmanirrahim kelimesine her refer edilmesi gerektiginde ba$tan soylemek zorunda kalmamak icin uretilmi$ sifat..
 • (bkz: besleme)
 • (bkz: handshake)(bkz: kris)
 • bunun okunmasına besmele çekmek denir
 • diğer sure aralarında teberrük için bulunur. yalnız tevbe(berae) suresinin başında bulunmaz. neml suresinin 30.ayetinde de müstakil olarak geçer...
  önemi:
  kainatın efendisi "bismillahirrahmânirrahim ile başlamayan her iş bereketsizdir, devam etmez ve köksüzdür "(müsned 2/259). derken yapılan her işin ebedî hayata bakan bir yönü olmasının gerekliliğini, aksi halde fani bir hayatta yapılan küçük bir hareketin ebedi bir semere vermesinin beklenemeyeceğini ve allah rızası için yapılmayan bu tür işlerin gerçekte bereketsiz olduğunu bildiriyor.
 • cemal safi'ye ait bir şiirdir. şöyle ki;

  her gün biraz daha yoruyor beni,
  hasretinle başa çıkamıyorum.
  her gece bir yerden vuruyor beni,
  sağ salim sabaha çıkamıyorum...

  savaşta geçirdim sanki bir ayı,
  düşmandan almadım ben bu yarayı,
  giderken verdiğin tek sigarayı,
  hatıradır diye yakamıyorum...

  vicdanın halimi hiç mi sormuyor?
  küsecek ne yaptım, aklım ermiyor!
  zalimsin demeye dilim varmıyor,
  tavrına bir isim takamıyorum...

  yeter ki mektup yaz canımı dile!
  yetmezse uğrunda çektiğim çile!
  nazar değer diye resmine bile
  besmele çekmeden bakamıyorum...
 • şurda mana-yı harfi ile incelenmiş.

  http://soztas.wordpress.com/…millahirrahmanirrahim/
 • kalem'in ilk yazdığı kelimedir.

  allâhü teâlânın ilk yarattığı levh-i mahfuz ve kalemdir. kaleme emretti ve kalem kıyâmete kadar olacakları yazdı. kalem’in levh-i mahfuz a ilk yazdığı "bismillâhirrahmânirrahîm"dir. allâhü teâlâ besmeleyi mahlûkat için –okumaya devam ettikleri sürece- emniyet kılmıştır. besmeleyi yedi kat göktekiler de okurlar. besmele ilk defa hz. adem’e nazil olunca, “besmeleyi okumaya devam ettikleri sürece zürriyetim azabdan emin olurlar” ded
  i.

  sonra besmele hz. ibrâhim(a.s.)a nâzil oldu. nemrud onu ateşe atmak üzere mancınığa koyunca besmeleyi okudu, allâhü teâlâ ateşi ona serin ve selâmet kıldı.

  sonra besmele, mûsâ(a.s) a indirildi. hz mûsâ, fir’avn’ı ve sihirbazları besmele ile kahretti.

  sonra besmele süleyman(a.s)a indirildi. melekler ona "ey süleyman, bugün mülkün tamamlandı." dediler. allahü teâlâ, hz. süleyman’a besmeleyi inzal buyurunca,"ümmetime duyur ki kim allâh ın emân ayetini duymak isterse süleymanın yanına gelsin." buyurdu. hepsi geldikleri zaman hz.süleyman, hz.ibrâhim’in minberine çıkaracak emân(emniyet) âyetini okudu: "bismillâhirrahmânirrahim". bunu duyan herkes ferahladı. "biz şehâdet ederiz ki sen allah ın rasûlûsün." dediler. hz. süleyman onu neye okusa emrine âmâde olurdu. süleyman(a.s)besmele ile diğer milletlere galip geldi.

  besmele hz. süleymandan sonra hz. isâ(a.s)’a indirildi, hz. isa(a.s.) ve havarîler besmele ile ferahladılar.

  allahü teala “ya isa, biliyor musun, sana hangi ayet indirildi.
  bismillahirrâhmanirahim eman(emniyet) âyetidir, her hâlinde onu çok oku; okumanın ve namazının başı besmele olsun. kim onu namazdan evvel ve(birşey) okumadan evvel söylemeye devam ederse kabirde münker ve nekir onu korkutmaz, ölümü kolay olur, kabir onu sıkmaz, rahmetime kavuşur. kabri nurlanır, kabirden onu vücudu ve yüzü beyaz olarak haşrederim. mizanı ağır gelir, sırat üzerinde onun nurunu tamamlarım; böylece cennete girer. ‘saâdete ve mağrifete kavuştun’ diye kendisine nidâ olunur."

  hz. isa(a.s)"bu yalnız bana mı mahsustur, yâ rabbi?"diye sordu.

  allahü teâlâ,"senden sonra ahmed aleyhisselâma ve ümmetine mahsustur." buyurdu.

  (fazilet takvimi-1 ocak 2012)
 • arapça hali unicode tablosunda u+fdfd adresinde tek ligatür olarak bulunur.
 • (bkz: düttürü dünya)'da kahvaltıda oğluyla şarkı söyleyen kemal sunal'ın bir repliği; "besmele çek oğlum, çek yoksa anan bizi dövecek."