şükela:  tümü | bugün
  • iki adet bireysel emeklilik hesabım var. bunlarda biriken devlet katkılarının yönlendirildiği fonu seçme şansın yok. iki hesabımda da devlet katkılarının fon getirisi eksi bakiyede. yıllar geçer ve bes’ten emekli olabilirsem, enflasyon etkisi ve fon yönetim basiretsizliği nedeniyle devlet katkısı kuşa dönmüş olacak.
  • gayet normal olan durumdur ve zamanı gelip de oradan para çekilmeye başlandığında bir beszede ordusu ortaya çıkacaktır.

zorunlu bes, çalışan için hiçbir işe yaramayan bir uygulamadır ve her kim ki oradan gelir elde etmeyi düşünüyorsa büyük hüsrana uğrayacaktır.

o yüzden çalışanların bu tip uygulamalara onay vermemesi gerekir.
  • üç yılda kümülatif %5 kazandığı için iptal ettiğim tasarruf aracıdır.
    mevduata koysak %36 veriyordu, sadece faiz olarak bakmamak gerektiğini biliyorum ama acil bir zamanda lazım olunca paranı değer kaybetmiş olarak almak hiç hoş değil. (enflasyon %10)
  • devlet bes hesapları için %25 katkı payı sağlayacağını duyurduğundan beri var olan durumdur o. atıyorum, siz 100 lira kendi hesabınıza yatırıyorsunuz, devlet de belli bir miktarı size emekliliğinizde vermek üzere ayrı bir fona yatırıp değerlendiriyor. işte bu fon da kurulduğu andan itibaren zarar ediyor. evet, günümüzde en sikimsonik yatırım enstrümanı olan döviz, altın vb bile yılda %25 kâr sağlarken, devletimiz bu fonu zarara geçirmeyi başarmış anlayacağınız.

hani bir hukuk devletinde yaşıyor olsak o fonun idarecilerini, amirini, bakanını bilmemnesini yargıya havale edip sorarsın "anlat bakalım, bu fon nasıl zarar etti" diye ama, işte..
  • devlet katkısına ait fonları sistem değiştirmeme izin vermiyor. getirisi gün geçtikçe eksiye düşüyor. ben ne anladım bu %25 getiriden. artacağına azalıyor. devlet katkısı yalan oldu. en iyisi besten çıkmak.
  • göz göre göre insanları yanlış bilgilendiren, belki de yanlış kararlar alıp zarar etmelerine sebep olacak temelsiz vahim bir iddia.

devlet katkıları da ayrı fonlarda değerlendiriliyor ve bes fonlarına yakın bir seviyede değer kazanıyor. isteyen aşağıdaki linklerden detaylı incelesin.

http://www.ekonomist.com.tr/…-yili-performansi.html

http://emeklilik.egm.org.tr/?sid=60
  • anadolu emeklilik açısından bazı rakamları vereyim.

fon kuruluştan bugüne %22.27 zararda.

bana şu ana kadar 4.740,00tl katkı payı yatırılmış bu paradan 498,16tl zarar edilmiş ve kalan para 4241,84tl olarak durmuş.

bu arada merak ettim baktım, 1 mart 2013 (devlet katkılarının yatmaya başladığı tarih olması lazım) tarihinden bugüne kadar anadolu hayattaki fonların getirilerine.

en az kazandıran bono %12 kazandırmış.

en fazla kazandıran bric plus fon ise %278 kazandırmış.
  • yatırım yaptığı tüm fonlar yerli ve milli olduğu için son aylarda ciddi zarar etti. önceden de aman aman bi kârı olmadığından, totalde de zararda olabilir. örneğin benimkinde -435 lira yazıyor.

bravo, çok iyi değerlendirdiniz parayı!
  • kendi çapımda yaptığım değerlendirmeyle şöyle açıklık getireyim.

devlet katkısının değerlendirildiği iki değişik fon var. bunlar standart katkı fonu ve alternatif katkı fonu.

standart olan parayı devlet tahviline yatırır.faizler yükseldikçe tahvilin değeri düşer! düştükçe yükselir! paranın erimesi malesef tahvil faizlerinin artmasından kaynaklanıyor.

alternatif olan ise faizsiz yönelim adı altında devlet kira sertifikalarına yatırım yapar.o da yıllık yüzde 7 civarı kazanç getirmiş.
  • -100 lirada görünen devlet katkısı fon getirisi. pardon götürüsü. çalıştığım banka aylık 250 tl yatırıyor bende 110 tl kesinti yaptırıyorum. 1 ay önce altın fırlamadan önce 2 bes’in fon dağılımını altın ve kamu dış borçlanmaya endekslemiştim. böylece fon getirimi arttırdım. ancak devlet desteğinin fon getirisinin eksiye düşmüş olması büyük saçmalık.