şükela:  tümü | bugün
 • bestseller okudunuz ve begenmediniz. bunu cevrenizde begenenlere soylediginiz anda burnu buyuklukle itham edilecek, yanlis algilamissin denecek, atesli tartismalara girerek illede begendirmek icin ellerinden geleni yapacaklardir. bestseller begenmek zorunda oldugunuzu hissedecek, neden begenmedim sorunsali yasayacak, okudugunuza pisman olacaksiniz.
 • sahip olan bireyi bir kitabi ciktigi ilk haftada almamaya yonelten korku. zira yayimlanan kitaplarin buyuk kismi ciktigi ilk hafta degil sonrasinda bestseller kategorisine yukselir. olur ki bir yanlisliga dusulur de kitap piyasaya cikar cikmaz satin alinirsa bu fobiye sahip olan insanin cok satanlar listesine iki gunde bir korkuyla bakmasi kacinilmazdir. yani boyle bir fobi varsa, abartisiz boyle olmalidir.
 • her gün hemen herkesin elinde görülen bir kitabın olsa olsa sıradan ve basit olabileceği düşüncesiyle oluşan fobidir.
  daha önce etrafınızdakilerin bütün tavsiyelere rağmen inatla okumadığınız bir kitabı, yedi sene sonra elinize aldığınızda, kitabın hayatınızda okuduğunuz en güzel roman olduğuna karar verdiğiniz zaman , "popüler olan herşeyden nefret etme" gibi bir önyargıdan da bir adım uzaklaşmış olursunuz.
 • genellikle züppelikten değil, insanın okuduğu bestseller kategorisindeki kitapların genellikle fazla "light" gelmesi, anlatım, karakter , olay yönünden insanı doyurmaması yüzünden oluşan fobidir.içi bu kadar kof olacağı belli olan bir şeye para vermek istemezsiniz, zaten kitabın hedef kitlesi de siz değilsinizdir, daha farklı insanlar düşünülerek "formüle" edilmişlerdir.
 • benim için klasik kabul edilebilecek kitaplar dışındaki kitapları okuma fobisidir. artık gerçekten kitap yazmanın ve okumanın bir anlamı kalmadığını düşünüyorum.
 • daha sonra hobiye dönüşebilecek fobidir. okumaya ayrılan zaman azaldıkça insan ister istemez bu alana kayıyor. okunacak kitabı seçmek ayrı bir vakit gerektirdiğinden hem zaman kazandırıyor hem de kitabın iyi olup olmadığı hususundaki endişeyi azaltıyor. bir de bu kitapların genellikle kolay anlaşılabilen kitaplar olması da ayrı bir tercih sebebidir. yani hiç okumamaktan yine de daha iyi oluyor. her ne kadar bir iki yıl geriden takip etsem de, bu kategoride okuyup pişman olduğum çok az kitap oldu.
 • var bende.

  yıllar önce kürk mantolu madonna'yı okumuştum, o zamanlar instagram olmadığı için kitap popüler de değildi. geçen dedim tekrar okuyayım, kitaplığa baktım yok. oraya baktım yok. d&r'da gördüm bestseller raflarında. dedim tekrar alıp okuyayım ya, değer bu kitaba.

  kitabı elime aldığım anda görevli yanıma yaklaştı, isterseniz kahveyle çekilmiş resmini yarı fiyatına atarım minvalinde bir cümle kurdu. kötü çocuk alan kasadaki kızın "kültürsüz" bakışlarını da üstüme çekip ayrıldım hemen.