şükela:  tümü | bugün
 • bir süredir solgar firmasının haplarını kullanıyorum. çabuk hasta oluyorum, çabuk yoruluyorum, işten çıkıyorum enerjim kalmıyor falan diye doktor tavsiyesiyle aldım. gerçekten işe yaradığını söyleyebilirim kışın kendini biraz göstermesiyle griple selamlaşıp yaz gelene kadar da vedalaşmayan ben doğru dürüst hasta olmuyorum artık. dilimde, ağzımda çıkan yaralar, aftlar geçti. bir yerim kesilse -ki çok sakarım sık başarırım yani- çabuk düzeliyor falan. yorgunluğumun pek geçtiğini söyleyemem ama çok çalışıyorum onun ilacı işi gücü bırakıp tatil beldesine yerleşmek bence. kısacası otoimmün hastalığınız falan yoksa tavsiye ederim kendilerini.

  böyle de anlatıyorum hasta olmuyorum diye ama nazar falan değmez inşallah :p
 • beta-glukan ekmek mayası hücre duvarından elde edilen bir poliglükoz molekülüdür .beta glukanın bağışıklık sistemi üzerinde uyarıcı etkisi vardır.beta glukan ekmek mayası dışında tahıl ve mantar gibi farklı kaynaklardan da elde edilebilir.beta glukan akyuvar hücrelerinin daha etkin ve hızlı savunma yapmasını sağlar. vücut direncini artırarak, bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • ekmek mayasından elde edileni 1,3/1,6 molekül yapısında olup suda çözünmez ve makrofajlara bağlanarak onları uyarır, bu sayede bağışıklık sistemini desteklemek için kullanılır. yulaf mayasından elde edileni ise 1,3/1,4 molekül yapısında olup suda çözünür ve bağırsak iç çeperini sıvayıcı mekanik etkisiyle glikoz, karbonhidrat ve nişasta emilimini azaltarak diyabet ve kolesterol hastalıklarında tedaviye destek olarak kullanılır.
 • internette konuyu okurken ligone marka olanına senelerce devam edeni gördüm, etkisini yitirdi yazmış. doktoru dediğine göre, 3 ay kullanıp başka multivitamine geçmek gerekiyor zaten. ligone ya da başka marka beta glukan kullanıyorken de ayrıca vitamin kesinlikle alınmıyor. çocuklar da kullanabiliyor (6 aydan büyük olanlar).
  uykularımı daha verimli hale getirdi, hasta olacak gibiyken uykuya yatıp sağlam kalkıyorum.

  sürekli hastalanan insanlar doktora danışıp kullanabilir, tavsiye ederim.

  solgar'ın bu türünde çok az vitamin var, konuya odaklanmış. ligone çok zengin içerikli ve solgar günde 2, ligone 1 adet alındığı için aynı fiyat hemen hemen. ligone en iyisi gibi görünüyor.
 • bununla alakalı enteresan bir tespitim var. doktora gitmeden kendimce alayım kullanayım seklinde imutor markasıydı sanırım aldım bir kutu. hani bagisikligimiz guclensin ayagına, pek bir şikayetim yokken kullandıgımı belirteyim. neyse bir kac kez kullandıktan sonra sol kalca ve kasık tarafımda agrıyla uyanmaya basladım. aksama dogru geciyordu acı. bel fıtıgı acısı gibi bir şey oluşuyordu. geçiyor derken baglantı kuramadıgım icin tekrar bir tane atıyordum aksamdan. sabah yine sıkıntılı kalkıyordum derken bunun bende bel fıtıgı gibi kemik, kas agrısına yol actıgına kanaat getirdim. ne denli saglikli bir karar zamanla gorecegiz fakat 3 gundur hic kullanmadım ve problem yasamıyorum. bir şeyleri zorladıgından dolayı mı sol kalcama vuruyordu agrılar bilemem fakat şimdilik kullanmayıp bir kac hafta acı olmazsa tekrar deneyip iyice netleştirecegim. bu arada arasıra imuseng 365 isimli ginsengli vitaminden de haftada bir iki kez kullanıyordum. kafamıza gore ilac kullanmak yanlis evet ama insan her dakika doktora gitmek onunla bununla ugrasmak da istemiyor isin acıgı. neyse bilgisi, sorusu ya da fikri olan varsa mesaj atabilir.
 • infeksiyonlara karşı savunmadan sorumlu makrofaj, granülosit ve monosit gibi beyaz kan hücrelerini aktive eder ve vücutta hasarlı dokuların iyileşmesine destek olur.
 • 'beta-glukanın bildirilen harhangi bir yan etki veya toksik etkisi yoktur' der imuneks'in prospektüsünde.
 • bağışıklık sistemi açısından önemli bir gıda takviyesi. sanırım etkili olması için günde en az 100mg alınması gerekiyor. konu ile ilgili bir makale:
  http://yazarkafe.hurriyet.com.tr/…-beta-glukan.html

  önemli edit: bu tarz gıda takviyelerini almadan önce mutlaka hekiminize danışın ya da hekim kontrolünde kullanın. normalde gıda takviyesinin bir zararı olmadığı görüşü yaygın ama amerika'da yakın zamanda yapılan kontrollerde bazı gıda takviyelerinin içerisinde olması gereken maddelerin hiç olmadığı ya da çok düşük miktarlarda olduğu saptanmış.
  bağışıklık sisteminizi optimum seviyede tutmak için sağlıklı ve doğal yolları tercih etmek en iyisi. tabii doğal yollarla beslenme düzeni ve şeklinizi de bir hekime danışarak yapmanız en sağlıklısı. sonra karaciğerinizi üzmeyin ciğerlerim. son olarak da bir doktor klişesi; kafana takma, stres yapma.
 • vücut savunma sistemi hücreleri tarafından kullanılabilmesi için partikül büyüklüğü 10 mikrondan ufak olması gerekiyor. dolayısıyla önemli olan boyu-mg'ı değil partikül büyüklüğü denilebilir. 1 yaşın üstü çocuklar için 10 mglık şuruplar, yetişkin bir insan içinse günde 20 mg yeterli denilebilir. ancak hastalık esnasında bu mg artırılabiliyor.

  ''beta-glukan 1,3 / 1,6 bağ yapısı

  • ekmek mayasından (saccharomyces cerevisiae) elde edilen bağışıklık sistemini güçlendiren doğal bir maddedir.
  • bağışıklık cevabını artırarak vücut savunma hücrelerinin patojenleri daha etkili şekilde yok etmesini sağlar.

  beta glukan ne gibi durumlarda kullanılır? beta glukan kimlere kullanılır?

  • grip ve soğuk algınlığı
  • alt ve üst solunum yolu ekfeksiyonları
  • tekrarlayan enfeksiyonlar
  • okul, işyer gibi kapalı ortamlarda hızla bulaşan enfeksiyonlar
  • yoğun temponun (iş, sınav dönemi, seyahat) yarattığı stresin olumsuz sonuçları
  • düzensiz ve sağlıksız beslenmenin olumsuz sonuçları
  • tekrarlayan aft ve uçuklar

  • domuz gribine karşı da destek olabileceği belirtilmiş*

  beta glukan ne zaman kullanılır? beta glukan kullanım süresi nedir?

  genel sağlığı ve beslenmeyi destekleyici olarak her gün kullanılabilir.

  beta glukanın günlük dozu nedir?

  çocuklarda 1 yaşın üzerinde günlük 10 mg beta glukan içeren şurup formlar kullanılabilir. yetişkinler için günlük 20 mg beta glukan içeren formlar kullanılabilir. hastalık esnasında doz artırılabilir.''