şükela:  tümü | bugün
  • ucuz cukulatalarin muhteviyatindaki abuk sabuk kimyasallardan biri
  • cilt hucrelerinde pigment cogalmasini saglayan ve bronzlasmaya sebep olan bir madde.
  • beta karoten, a vitamininin ön maddesidir. a vitamini ciğer, süt ve yumurta gibi hayvansal ürünlerde vardır. beta karoten ve diğer karotenler ise sarı, turuncu ve koyu yeşil sebzeler ile bazı meyvelerde vardır. ör: yaygın olarak bilinenin aksine havuçta a vitamini değil, beta ve diğer karotenler vardır. vücut bundan gerekli a vitaminini yapabilir. beta karotenin a vitamini gibi kansere karşı koruyucu özelliği vardır, bağışıklık sistemini uyarırlar ve hücreler arası iletişimi sağlarlar. beta koraten tüketimi çok olanlarda, meme kanseri riskinin azaldığına dair birçok çalışmalar varmış. aslında beta karoten ve a vitamini tek başlık altında olmalıydı çünkü ikisi de birbirine girintili olan şeyler.
  • tereyağının içine konulur. sarımtırak bi renge sahip olsun diye. normalde süt kreması, bilindiğinin aksine beyazdır. ancak nedense insanlarda beyaz renkli yağı almamak gibi bir eğilim var. bu garip psikolojinin üstesinden gelebilmek için böyle güzel bir yöntem bulunmuş. basıyolar içine beta karoteni.. al sana sarı yağ. merak etmeyin zararsızdır. sebzelerden elde edilen bi pigment ne de olsa.
  • pek çok hazir gidada, gida boyasi olarak kullanilan dogal katki maddesidir. oldukça pahallidir. hazir çorbalar, toz içecekler beta karoten'in en çok kullanildigi gida grubudur.
  • son yillarda uzerinde genis capli arastirmalar yapilan bir antioksidandir, 1998 yilinda epidemiology dergisinde yayinlanan makaleyle, erkeklerde selenyum ve e vitamini ile birlikte kullanildigi zaman kanser ve kalp hastaliklarinin onledigi sonucuna ulasilmistir.
  • pek cok markanin besin destegi olarak sattigi madde. saglikli bronzlasma ve bronzlugun surekliligi icin bronzlasmadan 1 ay oncesinden gunde 1 kapsul alinmasi onerilmektedir. ben solgarin bir adet kapsulunu meraktan patlatmis bulunmaktayim, kimseye onermem. sicradigi her yerde kahvemsi turuncu leke birakan sivi igrenc kokuyor ve yagliydi. temizlenebildigi yerlerden temizlemenin cok uzun surmesi bi yana kokusu dayanilmaz. kimseye boyle bir meraki onermem ama cok isteyenler de benim aksime kapsulu sikarak patlatmak yerine duzgun bir sekilde kesmeliler ki dort bir yanda lekeler kalmasin.
  • son zamanlarda yapilmis arastirmalara gore, her gun duzenli bicimde alindiginda, alzheimer hastaligina karsi beyni korundugu soylenen madde.
  • cem yılmaz'ın askerlik arkadaşlarından, devamlı olarak havuç soyan bir tayfa.
hesabın var mı? giriş yap