şükela:  tümü | bugün
 • filistin özerk bölgesinde bir kent. arapça adı beytüllahim. hz. isanın doğduğu kent.
 • heavy - ambient arasında sound'a sahip olan, alman dark metal grubu.

  albümleri;

  dark metal
  dictius te necare
  s.u.i.z.i.d
  reflektionen auf s sterben
  profane fetmilch lenzt elf krank
  schatten aus der alexander welt
 • ayriyeten abd nin pennsylvania eyaletindeki bir sehir. lehigh university bu sehirdedir.
 • (bkz: beytüllahim)
 • londra'da akıl hastanesi.
 • incil eleştirmenlerinin bir kısmına göre aslen nasıralı olan isa'nın inciller'e beytlehem'de doğduğunun yazılması önceki yahudi peygamberlerden mikah kahanetlerinde müjdelenen mesih'in niteliklerine uydurulması kaygısıdır.

  «`sen, yahuda diyarında olan ey beytlehem,
  yahuda önderleri arasında hiç de en önemsizi değilsin!
  çünkü benim halkım israil'i güdecek olan önder
  senden çıkacaktır.'»

  «o'na nasıralı denecektir» matta 2.bölüm

  kaynak:
  tapınak şövalyeleri
  piers paul read
  dost yayınları 2003
 • incil'de dunya'daki ilk nüfus sayımının burada yapıldıgı varsayılır...hatta incil'de hz. meryem'in eşi yusuf ile birlikte nufus sayımı için bethlehem'e giderler , hiçbir handa yer kalmadığı için meryem , isa'nın doğumunu ya bir mağara ya da yıkık bir han içinde burada gerçekleştirmek zorunda kalır...bethlehem'in "kutsal toprak" anlamına geldigi soylenir.
 • tarihi yapilari cok guzel olan bir sehir.kelime manasi beit ev ,hane,lehem ise ekmektir.
 • karganın götüne çotanak sokulmuş gibi ağlamaklı bağıran bir vokaliste sahip almanyalı grup.
 • her albümünde farklı bir vokalist ile çalışmış gruptur, zaten her albümlerinden farklı bir tat alınıyor.
  ilk albümleri dark metalde vokaller genelde bildiğimiz brutal vokalden farklı değil ve müzik daha bir yavaş*. sonraki albüm dictius te necarede grubun ünlenmesinde büyük katkısı olan rainer landfermann isimli kişi vokallere geçiyor ve tarihin en deli performanslarından birini sergiliyor. (tabi sonradan daha ileri gidenler de var) özellikle landfermann çığlıklarında agresifliğin sınırlarını zorluyor. bu albümde gitar tonları ilk albüm kadar pes değil ve şarkılar tempo açısından daha zengin. ayrıca bu albümden itibaren grup şarkı sözlerini almanca yazmaya başlıyor. iki sene sonra grup üçüncü albümü olan `sardonischer untergang im zeichen irreligiöser darbietung`u (kısaza s.u.i.z.i.d.) yayınlıyor. bu sefer vokallerde deinonychusda da söyleyen marco kehren var, o yüzden vokaller bir albüm önceki kadar vahşi değil fakat yine de oldukça sağlam. bethlehem bu albümde müziğine elektronik öğeler ekliyor az da olsa ve müzik atmosfer olarak daha değişik bir hal alıyor. bu bazılarının hoşuna gitmeyebilir (en azından benim gitmedi) çünkü bu grubun ne türde ilerleyeceği konusundada bir fikir veriyor ve bundan sonraki albümleri olan schatten aus der alexander weltte (ikinci albümlerinin en gaz olan parçasının ismidir ayrıca) iyice elektroniğe kayıyorlar. (aslında dinlemedim daha ama heryerde yazan bu) ayrıca bu albümlerinde vokal yine değişiyor ve guido meyer de voltaire isimli zat başlıyor çığırmaya grupta... neyse bundan sonra birde eski şarkılarının remixlerinin olduğu bir cd-rom yayınlıyor grup. ayrıca içine 4 tanede kliplerini koyuyorlar ki insanı oldukça merak düşürüyor nasıl oldukları hakkında.
  grubun türü de çoğu yerde black metal olarak geçiyor fakat bu türle uzaktan yakından alakaları yok. zaten grupta kendisinin dark metal olduğunu belirtiyor.