• hafriyat sanatçılarından murat turan'ın, chp lideri deniz baykal'ın "bu toplumun ana çimentosu milliyetçiliktir" sözünden hareketle yaptığı alternatif seçim afişinin sloganı. karaköy necati bey caddesi 79'daki "alternatif seçim afişleri sergisi"nde görülebilir. sabah sabah express dergisinin yeni sayısının kapağında görülerek yüzüme gün boyu kaybolmayan bir gülümseme asmıştır.

baykal'ın söz konusu konuşması için bir yorum: (bkz: #10687328)
  • yepisyeni bandista şarkısı!

"

ne kadar milliyetçi o kadar kapitalist
    muktedir sorgulanmaz “vatan hainisiniz”
    yurt vatan devlet için lazım ise cesetler
    toprağım bütün dünya halkımdır nev-i beşer

bir kez ikna olunca milliyetçilik harcı
    farklı olana sözü “defol git pis yabancı”
    mozaikten haz etmez de mermer bile yunanca
    lakin her dilde faşizm “beton millet sakarya”

leşker doğan her millet leş kargaları gibi
    gagalar kendisini taptığı bir cesetti
    harcı kan ile karılmış kumu denizden çalınmış
    yalan yanlış bir planla üzerimize kurulmuş

dayanmaz ki bu sütunlar patlarsa o zelzele
    dayanmasın a yoldaşlar asılın kirişleri
    sol yanımda sınırsızca enternasyonal dünya
    sağ yanımda kaim duran beton, millet, sakarya

çatla beton millet sakarya
    laf-ü güzaf hepsi fasarya
    çatla betooon

söz: bandista
    müzik: bandista

zaten aşikâr ve halen popüler bir siyaset malzemesini ve gündelik linçin inançsal kökenini teşkil eden “milliyetçilik bu milletin ana çimentosudur” beyanının akabinde hafriyat karaköy’ün 2007 tarihli “alternatif seçim afişleri” sergisinde yer alan bir işin ana sloganı olan “beton millet sakarya” sözleri, express dergisi’nin de 2007-temmuz sayısının kapağından içinde yaşadığımız bu günlere dair bizi uyarıyordu. ayrımcılık, militarizm ve milliyetçiliğin nefes aldırmadığı bir göğün altında, bilinçli ya da bilinçsiz teslim olmak ile karşı durmak arafında, bandista’dan bir çatlaklara su verme, kara kazulet heykelleri hâl etme çağrısı.
    "
  • enneaa (ya anca dinleyebildim de şimdi veriyorum tepkilerimi) yav bu şarkıyı nisan'dan beri sanırım çalıyorlardı da ben de hiç bir halt anlamıyordum, "..? yav.. bi sakarya diyo ama? hmm bi de çakma beton mu dedi sanki?? niye çakma beton desin be?" gibi bir aymazlık içindeydim. hayır utandım soramadım da. ehah, kraliçeler gibin olmuş o açıdan, zira çok da güzel şarkı ken'si!

tamam abi bu vallahi "en sevdiğim bandista şarkıları" sıralamamı değiştirir benim.
  • arkadaş üç gündür bir şey izleyemiyorum ya ben bunun yüzünden? kapatınca depresyona giriyorum be :(
  • bandista'nın 14 ağustos 2010'da tedavüle çıkan dikkat askersiz bölge ep'sinin 3. numerosu. albümde mevzu kıbrıs.

bu şarkıda ise horkheimer'a*, tevfik fikret'e* göndermeler vardır. alparslan türkeş'in "ne mozayiği lan" vecizesiyle de mavra yapmışlar. şarkının sonundaki iki saniyelik sürpriz ise bambaşka.

her albümde çıtayı yükseltiyorlar*.
  • vortex of clutter ile bandista'nın birlikte çalıp söylediği versiyonu yayınlanan şarkı.

http://www.vortexofclutter.com/
  • vortex of clutterlı versiyonu da ayrı bir güzelmiş.
  • dayanmaz ki bu sütunlar patlarsa o zelzele
    dayanmasın a yoldaşlar asılın kirişlere
    sol yanımda sınırsızca enternasyonal dünya
    sağ yanımda kaim duran beton, millet, sakarya

kısmında, hz.bandista sayesinde faşizmi öbek öbek patlatasınız gelir. bütün öfkenizle faşizme karşı çıkıyorsunuzdur.

sonrasında gelen;

çatla beton millet sakarya
    laf-ü güzaf hepsi fasarya
    çatla betoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo...
    kısmında var gücünüzle faşizmi yerle bir edersiniz! zafer sınırsız enternasyonal dünyanındır!
  • vortex of clutter ve bandista'nın birlikte icra ettiği versiyonunun şöyle de bir canlı kaydı vardır;

şöyle
hesabın var mı? giriş yap