şükela:  tümü | bugün
 • asfalta nazaran bi cok avantaji olan yol kaplama cesidi.. cimento kullanilarak uygulanan beton yol yuzde yuz yerli uretimdir.. asfalttan iki kat uzun omurludur.. amerikadaki yollarin yuzde 20sine yakini beton yoldur.. avrupanin bi cok ulkesinde beton yol koy yollarina varincaya dek yaygin olarak kullanilmaktadir.. ulkemizde turkiye cimento mustahsilleri birligi tarafindan uygulama calismalarina baslanmistir..
 • izmir hatay semtinde üçyol metro istasyonundan murat reis camii ne kadar devam eden caddeye verilen isim...
 • yol yapımında asfalt yerine betonu tercih etmenin başlıca yararları,asfalt gibi çökmelere yol açmaması ve tamamiyle yerli üretimle elde edilebilmesidir.bunun yanında yüzde 10 ila yüzde 20 arası yakıt tasarrufu sağlar,fren mesafesini de yine yüzde 15 ler seviyesinde kısaltır.asfaltın sadece yazın dökülebilmesine karşın,beton her türlü hava şartında dökülebilmekte ve böylece çalışanlara sürekli iş gücü sağlanabilmektedir.ayrıca betonun asfalta nazaran kat be kat uzun ömürlü olduğunu söylememe gerek yok sanırım.
 • afyonkarahisar'ın ankara yolu girişinde yaklaşık 2 senedir deneniyor olup niyeyse daha fazlasını göremediğimiz yol çeşididir. ancak komik bir durum da söz konusudur. afyonkarahisar girişi bölünmüş yol olup tek tarafı beton yol (sadece 2 km civarı) diğer tarafı ise kaymak asfalt tarzında yapılmış ve bize iki tip yol arasında karşılaştırma yapma fırsatını bizzat sunmuştur.

  sanki arenaya çıkmış 2 yol tipinin karşılıklı savaşını veriyor gibi hissetirmesi de cabası...
 • fren mesafesinin uzamasına sebep oluşu en büyük handikapıdır.

  hammadesi petrol olan yollar yine hammadesi petrol olan lastiklerle bire bir uyuşmakta. onları yıpratmayacak kadar sert, tutunmalarını sağlayacak kadar yumuşak ve pürüzlü.

  kullanığımız taşıtların lastikleri beton içeriği ile beslendiği gün belki beton yollar kullanıma sunulabilir.
 • aydınlatma konusunda asfalta nazaran avantajlıdır.
 • zaman ve hava muhalefeti ile aşınması söz konusudur, asfaltın daha iyisi daha avantajlıdır,

  hatta asfalt aslında demir örgülü ve betonlanmış zemine yapılsa ve açık renkli olsa daha iyi olur ama türkiyede mümkün değil gibi görünüyor

  sonuçta e-5 asfaltına yama yapılması bile mümkün yani bu ülkede normal aslında
 • karayolları genel müdürlüğü beton yolların yapılması için şartname hazırlıyormuş. birkaç ay içinde hazır olur diyorlar. beton yolun ömrü 34 yıl, asfalt yolun ömrü 17 yıl diyorlar. 17 yıl yenilenmeyen asfalt görmemiştim, çok teorik.
  asfalt yola göre bazı avantajları şunlarmış

  -ekonomik ömrünü söylemiştik zaten
  -tümü yerli hammaddeden üretilebilecek
  -asfalt yol içeriğindeki uçucu maddelerin zamanla uçması nedeniyle deforme olurmuş, beton olmazmış
  -ısı ada etkisi oluşturmazmış, asfalt sıcak mevsimlerde şehir içi sıcaklığı artıran etki yapıyormuş
  -petrol ve türevleri fiyatından bağımsızlık
  -çok çevreci olmayabilir sonuçta çimento fabrikaları da oksijen deposu orman falan değiller ama petrol türevi olayına göre daha iyi sanki.

  hem çeşitlilik iyidir.
 • rant canavarları her yeri betona dönüştürüyorlar.
  boş toprak kalmayacak nerde ise. parklar, bahçeler, ırmaklar, göller.

  la oğlum, işte betonun kullanılılacağı en güzel yer.

  betonu seviyorsan yine sev. hobi olarak sev, onu yol yaparken sev. bizim ağaçlarımızı derelerimizi rahat bırak.

  girdisi ithal olan asfalt yerine betonla yap yolları. çimento fabrikaları da çalışsın dursun.
  bizi kahretmeden.

  bu betonun asfalttan daha üstün olduğunu söylemeyen yok.
  bu beton aşkının nedeni toprakların ranta döndürülmesi? bu asfalt aşkı niye o zaman? ithallat komisyonları mı?

  yollar karayolu değil, demir yolu ile örülmeli. yolunuz yol değil. ama bari yapıyorsunuz.
  arabalarımızın gitmesi için yol da lazım şu beton aşkını yollara dökün.

  http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/11893437.asp
  http://forum.yapisal.net/sitemap/t-7724.html
  http://blog.milliyet.com.tr/…u-/blog/?blogno=205838
  http://www.e-kutuphane.imo.org.tr/pdf/15016.pdf
  http://wowturkey.com/…iewtopic.php?t=58262&start=30
  http://www.dogateknik.com.tr/…rinda-hazir-beton.pdf
  http://www.aksiyon.com.tr/…page.action?newsid=22249

  beton yolların üstünlükleri

  1-beton kaplamanın sınanmış en önemli üstünlüğü uzun hizmet ömrü ve üstün dayanıklılığıdır.
  2-% 100 yerli malzeme ile yapılır
  3-ilk yapım maliyetleri karşılaştırmasına göre, asfalt yolun kilometre maliyeti 2004 yılı verilerine göre 436 - 622 milyar lira arasında değişmektedir. yolun beton yol olarak inşa edilmesi halinde ise kilometre maliyetleri 369 - 570 milyar lira arasında değişmektedir. bayındırlık ve iskan bakanlığı’nın kriterlerine göre yapılan bu maliyet hesapları beton yolun asfalt yola göre yüzde 20 - 30 arasında daha ucuz olacağını göstermektedir.
  4-aashto – amerikan devlet karayolu ve taşımacılık idareleri birliği tarafından kanada’da yapılan bir araştırmaya göre, asfalt yolların yüzde 61’i bahar koşullarında bozulmaktadır. oysa aynı koşullarda beton bozulma oranı sadece yüzde 5.5’tir
  5-beton yolların taşıma gücü yüksektir
  6-beton yollar her mevsimde ve her koşulda yapılabilir
  7-beton yol doğal ve kentsel çevreye zarar vermez
  8-ağır araçlar, asfalt yollarda beton yollara göre daha fazla deformasyona neden olurlar.
  9-beton yollar gece görüşünü kolaylaştırır
  10-beton yolun sürüş konforu yüksektir
 • hakkında yazılan bazı şeyleri düzeltmek gereken bir yol türü.

  dünyadaki uygulaması tartışmalıdır. üstünlükleri olarak belirtilenlerin bazılarında asfalt yollara göre kesinlikle daha geridedir. sürüş konforu açısından asfalt yolun gerisindedir. sürtünme daha fazla olduğu için enerji verimliliği azdır. sürüş açısından tek faydası fren mesafesi beton yolda daha kısadır (daha fazla sürtünme). asfalt yollar asfaltın akışkan yapısı sebebiyle uzun süreli ve fazla yükleme altında doğal bir şekilde deforme olup kaplamadaki deformasyonları tolere edebilirler. düzün tasarlanmış bir beton kaplamanın da asfalt kaplamanın da taşıma gücü aynıdır. kaldı ki viskoelastik özelliği asfalt kaplamaya bu deforme olabilme özelliğini verdiği için servis ömrü açısından asfalt yollar avantajlıdır.

  beton üretimi ve çimento üretimi çevreye ve doğaya en az asfalt üretimi kadar zarar verir. ikisinde de fosil yakıt kullanılır, ikisinde de taş ocaklarından agrega çekilir. kaldı ki çimento üretimi çevreyi en çok kirleten sanayilerden biridir.

  iyi bakılmayan beton yolun servis ömrü azdır. eğer iyi bir imalat yapılmamışsa derzlerden zamanla kaplama altındaki temel malzemesini dış etkilerle birlikte kaybetmeye başlayabilir (bu sorunun teknik bir ismi var ama şu an hatırlayamadım) ve bu da sürüş emniyetini, konforunu ve servis ömrünü ciddi şekilde azaltır. son olarak da amerika'da aashto ve çeşitli eyalet ulaşım otoriteleri son yıllarda asfalt kaplama yolların yapımına ağırlık vermektedirler. bunun da başlıca sebepleri hem maliyet bakımından çok bir fark olmaması, hem asfalt kaplamanın enerji verimliliği hem de beton kaplamaların uzun servis ömürlerinde gerektirdikleri bakım maliyetleridir.

  türkiye'de henüz adam gibi asfalt kaplama yapmayı öğrenememiş durumdayız. beton imalatımızın kalite standartları da şüpheli. ne yazık ki yurdum müteahhitlerinin elinde iki tür kaplama da olması gerektiği gibi servis vermekten çok uzakta, son derece kalitesiz ve emniyetsiz olarak üretilmektedir. örnek mi? duble yollar.