şükela:  tümü | bugün
 • asfalta nazaran bi cok avantaji olan yol kaplama cesidi.. cimento kullanilarak uygulanan beton yol yuzde yuz yerli uretimdir.. asfalttan iki kat uzun omurludur.. amerikadaki yollarin yuzde 20sine yakini beton yoldur.. avrupanin bi cok ulkesinde beton yol koy yollarina varincaya dek yaygin olarak kullanilmaktadir.. ulkemizde turkiye cimento mustahsilleri birligi tarafindan uygulama calismalarina baslanmistir..
 • izmir hatay semtinde üçyol metro istasyonundan murat reis camii ne kadar devam eden caddeye verilen isim...
 • afyonkarahisar'ın ankara yolu girişinde yaklaşık 2 senedir deneniyor olup niyeyse daha fazlasını göremediğimiz yol çeşididir. ancak komik bir durum da söz konusudur. afyonkarahisar girişi bölünmüş yol olup tek tarafı beton yol (sadece 2 km civarı) diğer tarafı ise kaymak asfalt tarzında yapılmış ve bize iki tip yol arasında karşılaştırma yapma fırsatını bizzat sunmuştur.

  sanki arenaya çıkmış 2 yol tipinin karşılıklı savaşını veriyor gibi hissetirmesi de cabası...
 • fren mesafesinin uzamasına sebep oluşu en büyük handikapıdır.

  hammadesi petrol olan yollar yine hammadesi petrol olan lastiklerle bire bir uyuşmakta. onları yıpratmayacak kadar sert, tutunmalarını sağlayacak kadar yumuşak ve pürüzlü.

  kullanığımız taşıtların lastikleri beton içeriği ile beslendiği gün belki beton yollar kullanıma sunulabilir.
 • aydınlatma konusunda asfalta nazaran avantajlıdır.
 • zaman ve hava muhalefeti ile aşınması söz konusudur, asfaltın daha iyisi daha avantajlıdır,

  hatta asfalt aslında demir örgülü ve betonlanmış zemine yapılsa ve açık renkli olsa daha iyi olur ama türkiyede mümkün değil gibi görünüyor

  sonuçta e-5 asfaltına yama yapılması bile mümkün yani bu ülkede normal aslında
 • karayolları genel müdürlüğü beton yolların yapılması için şartname hazırlıyormuş. birkaç ay içinde hazır olur diyorlar. beton yolun ömrü 34 yıl, asfalt yolun ömrü 17 yıl diyorlar. 17 yıl yenilenmeyen asfalt görmemiştim, çok teorik.
  asfalt yola göre bazı avantajları şunlarmış

  -ekonomik ömrünü söylemiştik zaten
  -tümü yerli hammaddeden üretilebilecek
  -asfalt yol içeriğindeki uçucu maddelerin zamanla uçması nedeniyle deforme olurmuş, beton olmazmış
  -ısı ada etkisi oluşturmazmış, asfalt sıcak mevsimlerde şehir içi sıcaklığı artıran etki yapıyormuş
  -petrol ve türevleri fiyatından bağımsızlık
  -çok çevreci olmayabilir sonuçta çimento fabrikaları da oksijen deposu orman falan değiller ama petrol türevi olayına göre daha iyi sanki.

  hem çeşitlilik iyidir.
 • hakkında yazılan bazı şeyleri düzeltmek gereken bir yol türü.

  dünyadaki uygulaması tartışmalıdır. üstünlükleri olarak belirtilenlerin bazılarında asfalt yollara göre kesinlikle daha geridedir. sürüş konforu açısından asfalt yolun gerisindedir. sürtünme daha fazla olduğu için enerji verimliliği azdır. sürüş açısından tek faydası fren mesafesi beton yolda daha kısadır (daha fazla sürtünme). asfalt yollar asfaltın akışkan yapısı sebebiyle uzun süreli ve fazla yükleme altında doğal bir şekilde deforme olup kaplamadaki deformasyonları tolere edebilirler. düzün tasarlanmış bir beton kaplamanın da asfalt kaplamanın da taşıma gücü aynıdır. kaldı ki viskoelastik özelliği asfalt kaplamaya bu deforme olabilme özelliğini verdiği için servis ömrü açısından asfalt yollar avantajlıdır.

  beton üretimi ve çimento üretimi çevreye ve doğaya en az asfalt üretimi kadar zarar verir. ikisinde de fosil yakıt kullanılır, ikisinde de taş ocaklarından agrega çekilir. kaldı ki çimento üretimi çevreyi en çok kirleten sanayilerden biridir.

  iyi bakılmayan beton yolun servis ömrü azdır. eğer iyi bir imalat yapılmamışsa derzlerden zamanla kaplama altındaki temel malzemesini dış etkilerle birlikte kaybetmeye başlayabilir (bu sorunun teknik bir ismi var ama şu an hatırlayamadım) ve bu da sürüş emniyetini, konforunu ve servis ömrünü ciddi şekilde azaltır. son olarak da amerika'da aashto ve çeşitli eyalet ulaşım otoriteleri son yıllarda asfalt kaplama yolların yapımına ağırlık vermektedirler. bunun da başlıca sebepleri hem maliyet bakımından çok bir fark olmaması, hem asfalt kaplamanın enerji verimliliği hem de beton kaplamaların uzun servis ömürlerinde gerektirdikleri bakım maliyetleridir.

  türkiye'de henüz adam gibi asfalt kaplama yapmayı öğrenememiş durumdayız. beton imalatımızın kalite standartları da şüpheli. ne yazık ki yurdum müteahhitlerinin elinde iki tür kaplama da olması gerektiği gibi servis vermekten çok uzakta, son derece kalitesiz ve emniyetsiz olarak üretilmektedir. örnek mi? duble yollar.
 • sanılanın aksine fren emniyet mesafeleri esnek kaplama tipinden yani asfalt kaplamalardan daha kısa olan kaplama türüdür.
 • türkiyede yaşanan son siyasi ve iktisadi gelişmeler paralelinde tercih etmesi gereken sistemdir. şiö ile beraber batı tahakkümünden sıyrılabileceğimiz bu dönemde başka bir fırsat bulamayız gibime geliyor.
  ülkede yaşanan ekonomik durgunluğu aşmak için ülkenin neredeyse sahip olduğu tek sektör inşaat gözükmektedir. vatandaşlar daha fazla ev alım satımı yapabilsin böylece ekonomiye canlılık gelsin diye faiz oranları üzerinde müthiş bir baskı var. faiz oranlarının düşmesi siyasi etkiden bağımsız olarak salt ekonomik olarak yabancı sermayenin ülkeden kaçmasına sebep olarak gözükmektedir. günümüz medyasında yaşananlar en genel anlamıyla bu şekilde yorumlanmaktadır.
  hükümet vatandaşın emlak tutkusundan faydalanmaktan ziyade ulusal çıkarları gereği asfalt yoldan vazgeçerek ileride farklı atılımlar yapmak için biraz zaman kazanabilir. yapılacak iş ilk olarak piyasaya karışmıyoruz ne haliniz varsa görün diyerek faiz oranlarını eski seviyesine çekerek kaçan dövizin tekrar ülkeye dönmesini sağlamalıdır. ardından asfalt yoldan vazgeçtiğini ilan ederek tüm yurtta beton yol seferberliği başlatılmalıdır. beton yolun bildiğim kadarıyla en temel hammaddesi ithal edilen petrol değil ülkemiz sanayisinin bolca üretebildiği çimentodur. böylece hem eskiyen yol tamiratı ithal malzemeye döviz ödemeyiz hem de yeni yatırımlar ve dönüşümlerle vatandaşların emlak tutkusundan beklenilen piyasa canlılığı daha etkili sağlanmış olur. beton yolun ekonomik avantajları her zaman daha fazla olduğu bilinmektedir
  ek: yazdığım konuda uzman değilim. sadece görüşüm bu yönde