şükela:  tümü | bugün sorunsallar (4)
 • --- spoiler ---

  kevin costner

  --- spoiler ---
 • bazıları istiyor ki breaking bad direkt üçüncü sezondan başlamalıydı. üçüncü sezon hareketliliğinde. mesela dizi direkt walter ile değil de heisenberg ile başlamalıydı. ilk bölümden heisenberg diye sayko bir adam kartelle gus gibi adamlarla aşık atmalıydı. biz de bu adam nasıl bu hale gelmiş insan bir anlatır diye afallayarak izlemeliydik.

  better call saul'a da böyle yaklaşılıyor. direkt saul olarak başlasın hergün dava kazansın biz de hep gülelim, heyecanlanalım; çünkü slippin' jimmy'i izlemek, jimmy mcgill ile saul arasında gidip gelen, ahlaki çıkmazları olan, abisine ve kendine bakma mücadelesi veren bir adamı izlemeyi sıkıcı buluyor.

  bu bağlamda mike'ın da mesela hemen ilk bölümden kiralık katil gibi ortalıkta dolaşmasını görmeliydik! çünkü bir insanın ruhsal, etik, maddi vs değişimini, dönüşümünü izlemek de sıkıcı olurdu, evet!
 • sırf bu dizi ve jimmy hatrına 32 yaşımda iş güç sahibiyken sınava girip hukuk okumaya karar verip, gece-gündüz-yaz-kış demeden alttan-üstten-yandan ders alıp 2 sene 10 ayda 4 yıllık fakülteyi bitirerek avukatlık stajını yapabilmek için 657 sayılı devlet memurları kanunun 24 aylık babalık iznini kullanabilmek adına 3 yıldır çocuk yapmayı erteleyip mezuniyete 2 ay kala corona virüsü salgını nedeniyle siki tutmuş eğitim öğretim sistemi yüzünden mezun olamama ihtimalim eşliğinde az önce 5. sezon 6. bölümü izledim.

  emeği geçen herkesin amk.
 • --- spoiler ---

  o değil de nice sarj edilmeden açılan telefonlar, bitmeyen piller izledim ama ilk defa bir dizide telefonu sarj etme sahnesine denk geldim.

  --- spoiler ---
 • sene 2015. hala "bu diziyi once ben bulup izledim" kafasi yasayan ergenler var. ben 6 yasimdan beri black metal dinliyorum kafasi bu.

  sanirsin diziyi bu pezevenk icin cekiyorlar, digerleride damdan kacak seyrediyor.

  sanane ulan dallama isteyen istedigi gibi benimser diziyi. ne hastalikli beyinler var arkadas.
 • (bkz: breaking bad saul'un yolu)

  müthiş karaktere hakkını verecek olan dizidir.
 • kurgusu zayıf
  yavaş ilerliyor
  bütçe kısıtlı
  heyecan veren karakter yok

  evet gerçekten böyle eleştirilen dizi.

  kurgusu zayıf: zayıf olan kısmı cidden merak ettim. brba'in spinoff'u olarak gayet tutarlı bi şekilde ilerliyor dizi ne bekliyorsunuz bilmiyorum ki.
  yavaş ilerliyor: o zaman sizi arrow başlığına alalım mesela. her bölüm taraya taraya düşman öldürmeli,3 günde kahraman olmalı dizi mis gibi. kurgusu da güzelmiş hem.
  bütçe kısıtlı: evet amına koyayım, ilk bölümünden 6,9milyon kişinin kablo tv'den izlediği dizinin bütçesi kısıtlı.
  heyecan veren karakter yok: (bkz: mike ehrmantraut)(bkz: saul goodman)(bkz: tuco salamanca)
 • amme hizmeti olarak 2. sezon 5. bölümde yapılan avukat esprilerinin bir listesini çıkarttığım harikulade dizi.

  - bir elektrikli süpürgeyle, motor süren bir avukat arasında ne fark vardır?

  (elektrik süpürgesi pisliği içinde tutar.)

  - yanında avukat olan bir mafya babasına denk geldiğinde ne alırsın?

  (anlayamadığın bir teklif.)

  - avukatları neden toprağın altı metre altına gömerler?

  (çünkü en derinlerde onlar da iyi birer insandır.)

  - ıq'su 60 olan bir avukata ne denir?

  (hakim bey.)

  - bir kene ile avukat arasında ne fark vardır?

  (öldüğün zaman kene yakandan düşer.)

  - bir ampul değiştirmek için kaç avukat gerekir?

  (üç tane. biri merdivene çıkar, diğeri sallar öteki de merdiven şirketine dava açar.)

  - avukatlar ile spermlerin ortak noktası nedir?

  (3 milyonda biri insan olma şansına kavuşur.)

  - hepsi çenesine kadar çimentoya gömülmüş 25 avukata ne denir?

  (biraz daha çimento yok mu?)

  edit: dm'den bir arkadaş uyardı, ikinci esprinin ingilizcesini de ekliyorum ama espriyi hala anlayamadım...

  - what do you get when you cross the godfather with a lawyer?

  (an offer you can't understand.)

  edit 2: ikinci espride the godfather filmindeki başrol oyuncusu olan mafya babası vito carleone'nin meşhur bir repliğine atıfta bulunmuş:

  - i will make him an offer he can't refuse. (ona reddedemiyeceği bir teklif yapacağım)
 • çok iyi yapım.

  çekim teknikleri falan çok anlamasam da eşşek değiliz farkı kabak gibi ortada. diğer dizilerden çok daha derinliği olan sahneleri var sinema tekniği ve ışık olarak. benim gibi bir kör ve cahil bile anlayabiliyor. arizona sanırım dizinin geçtiği bölge, o sarı renkler ve loş ofislerdeki ışığın kullanımı falan muazzam. chuck'lı sahnelerdeki karanlığın baymaması falan baya başarılı yaw.

  sesleri de çok başarılı buldum. mesela böyle orta kalite bir mağazaya giriyor jimmy, arka planda böyle ucuz florasan lamba uğultusu oluyor falan, çok iyi. meksikalıların dinlediği o gıygıy şarkılar olsun hepsi cuk oturuyor atmosfere.

  senaryo derinliği de oldukça iyi. bu diziyi sadece dinleyerek anlamak mümkün değil evvela. odaklanmadan izlerseniz zevk vermez ve çoğu detayı kaçırırsınız. izleyiciyi aptal yerine koymuyor pek. bilal'e anlatır gibi anlatmadan, sadece ufak sekanslarla göstererek bazı detayları verebiliyor. uyumadan önce izleyeyim uykuya dalarım dediğimde hep uykumu kaçırdı namussuz. çünkü kaçıracağınız detaylar dizinin akışına önemli ölçüde etki ediyor.

  karakter derinliği de çok iyi. çoğu sikko netflix dizisinde karakterlerin nedenselliği yok. neye nasıl karar verdiğini gösteren detaylar yok. mesela jimmy'nin neden böyle olduğu, kim wexler'ın neden jimmy gibi bir tiple takıldığı gibi nedenleri geçmişlerindeki derinlikte bulmak mümkün. mesela kim wexler'ın evi yıkılacak olan adama olan yaklaşımı ve neden böyle bir davranış içinde olduğu gayet iyi bir örnek. nedensellik bence önemli öykülerde. senaristlerin, götümden sıktım o yüzden böyle karar verdi karakter olayı kolaya kaçmak biraz.

  bu dizide ne senaryo, ne de sinematografide (öyle mi diyorlar la?) kolaya kaçılmamış. her tarafı kalite kokuyor. temposu gençlere yavaş gelebilir tabii.