şükela:  tümü | bugün sorunsallar (4)
  • breaking bad izlemiş herkesin izlemesi gereken dizi.
    özellikle intro öncesi saul goodman zamanlarını, jimmy'nin eski hallerini göstermesini güzel oluyor.

--- spoiler ---
    hector salamanca'nın neden felç olduğunu, neden zil kullandığını dahi bu dizide öğreneceksiniz
    --- spoiler ---

bu arada çekim için kullanılan renk tonları çok iyi. etrafı izlemek için bile diziyi açasım geliyor.
  • galiba artık kendim için bu diziyi breaking bad'in önüne koyuyorum. bence en başta vince gilligan olmak üzere breaking bad'in tadı tüm ekibin damağında kalmış. bu yüzden de adamlar better call saul çekerken sindire sindire daha da bir özeniyor gibi adeta. bu diziyi hala izlememiş olan breaking badcileri için şunu diyeyim; kim, howard, nacho, lalo gibi muhteşem karakterleri tanımamış olmanın kaybını yaşıyorsunuz arkadaşlar.

bu diziyi hiç durmadan sabahlara kadar övebilirim, her sahnesi bir görsel şölen, her diyalogu dolu dolu, her bölüm duygusal olarak inanılmaz ağır ve vurucu. kim ve jimmy'nin evde oturup bir bira açmaları, mike'ın torununu görmeye gidişi, lalo'nun sakin ve ürkücü şekilde konuşmaları, nacho'nun yaşadığı çaresizlik gerçekten harika yansıtılıyor. howard'ın saul goodman'a her seferinde "jimmy hustle" demesi gerçekten anlamlı. saul goodman'ın bu hale gelmeden önceki dramatik geçmişi ve bitmek bilmeyen mücadelesi gerçekten çok etkileyici. öyle ki albuquerque'ye gidip o hiçliğin ortasında araba kullanmak geliyor içimden.

ne bileyim bu dizi bana her zaman harika bir dram gibi geliyor. benim için on beş sene önce ilk izlediğim günden beri scrubs'ın yeri her zaman çok özel olmuştu, bunu da yanına yazarım o kadar diyorum. beşinci sezonun bitişinden anladığımız üzere altıncı sezon da gelecek, aşırı mutluyum.
  • --- spoiler ---

anneme breaking bad dizisini izlettim oradan geliyorum, abicim hank 3. sezon da sanırım crazy-8 karakteri için onu bir kere yakaladık ve sonra muhbir yaptık diyor. evet gerçekten de better call saul dizisinde yakaladığı ve sorguladığını görüyoruz. herkesi ihbar etti diyor hank breaking bad te fakat better call saul da aslında tamamen yalan dolan ihbarlar olduğunu görüyoruz. hank ile oyun oynuyorlar.

breaking bad tekrar tekrar izlenir, walter jesse , bunlar kolay yetişmiyor.

yalnız breaking bad içerisinde saul goodman çok daha farklı karakterde , uyanıklık paçalarından akıyor.
    yine de bu dizideki karakterine en yakın olduğu anı breaking bad izlerken görüverdim. walt bir sahnede saul ofisinde jesse yi nasıl korurum, ailemi kendimi diye sayıyor ; saul bu isimlerin içinde ben neden geçmiyorum diyor sitemle.

--- spoiler ---

ben stephen king hayranıyım , adam masal anlatsa okurum, böyle bir üslubu var; dizilerde de bu vince gillighan aynı şekilde ne anlatsa izlerim. çok güzel bir tarzı var. herşeyi birbiriyle başarılı ve mantıklı bir şekilde ilişkilendiriyor.
    efsane...
  • son bölümünü de bugün izleyerek , 5 sezon yani 50 bölümü 2 haftadan kısa sürede bitrdiğim vince gilligan şaheseridir. breaking bad izleyen herkesin, bu diziyi de izlemesini şiddetle tavsiye ediyorum. oyunculuklar inanılmaz, karakterleri çok yakından takip ediyor ve hepsinin kişiliğini analiz edebiliyorsunuz. şu oyuncu sırıtmış, rolüne girememiş diyeceğiniz bir figüran yok sanırım. her karakter sanki kendini oynuyor gibi oyunculuk yapmıyorlar sanki.

antrparantez de kim wexler karakterine gelsin, yok mu şöyle her hatamızla bizi kabul edecek bir sarı.

sezon 6'nın bu virüs dalgasından gecikeceği kesin ancak iple çekiyorum.
  • sokağın birinde köşeyi dönerken walter white veya jesse pinkman ile karşılaşacaklarını düşündüren harika dizi.
  • bu entryde büyük oranda bir youtube videosundan esinlendim ve aşağıya linkini ekleyeceğim.

--- jimmy ve chuck karakterleri hakkında spoiler---

simetrinin iki türü vardır.
    biri, simetrinin oluşturduğu iki figürün aynı olduğu yani eşitliğe dayanan simetridir. tıpkı hukuk terazisi gibi düşünebilirsiniz. simetrinin diğer türü ise zıtlıklardan oluşandır. yin yang sembolü gibi, bir siyah bir beyaz rengi yarattığı zıtlığın uyumuyla oluşandır.

dizinin winner bölümünde yani jimmy'nin baro sınavını geçip avukat olduğu ve karaoke yaptığı bölümde abisiyle işbirliği içinde yaşamak istediğini görüyoruz. abisini zorla sahneye çıkarıp birlikte şarkı söylemek istiyor. abisi bir şekilde bunu kabul ediyor lakin bir yerden sonra mikrofonu ele geçirip jimmy'i tamamen arka plana ittiğini görüyoruz. söyledikleri şarkı, abbadan -burada abba kelimesindeki simetri de gözden kaçmamalı- "kazanan her şeyi alır, kaybeden yok olur" tarzı bir mesaj içeriyor. chuck tam olarak bu mesajın anlatıldığı sözler gelince mikrofonu ele geçiriyor. jimmy arka planda kalıyor ve aslında chuck'ın kardeşiyle işbirliği içinde olmak istemediğini biri varken diğerinin olamayacağını düşündüğünü görüyoruz.

akabinde chuck ile jimmy eve geçtiklerinde, jimmy sarhoş şekilde sayıklamaya başlıyor. sayıklama esnasında simetriden bahsediyor, simetrinin güzelliğinden, insanın çift memesinin olduğundan dem vuruyor. hhm şirketinin simetrik bir isme olmayışından ve artık bunun değişeceğinden bahsediyor. benim soy ismim de şirkete eklenince hhmm gibi bir isim değişikliği olacak diyor. ancak öğreniyoruz ki abisi kendisinin bunu başaramaması için her yolu deniyor.

bu, bence iki karakterin ve dolayısıyla tüm dizinin dizinin bilinçaltını ortaya seren çok önemli sahnelerden biri. öyle önemli ki bu sahne olmasa jimmy'nin neden saul goodman'a dönüştüğü anlaşılamayacaktı. "kazanan her şeyi alır, kaybeden yok olur" diyordu şarkının sözü, chuck yok oldu evet ama jimmy'i de yok etti. yani jimmy saul goodman'a dönüşmüyor, jimmy ölüyor ve saul doğuyor.

hmm firmasının burs vereceği öğrencileri seçtiği bir sahne var. o sahnede jimmy dışında hiçkimse geçmişinde hırsızlık olan kıza oy vermiyor. jimmy bu durumu dile getirdiğinde "hangisiydi o hırsız olan mı?" diyorlar. jimmy'nin kendi hayatında yaşadığı durumun aynsı bu. geçmişi onun ismine bile sirayet etmiş, yapışıp kalmış. sen hep slippin jimmy olarak kalacaksın diyen abisi gibi, belki de tüm insanlığın chuck'ın tarafında olduğunu, onun gibi düşündüğünü fark ediyor. yani abisi ölse de zihniyeti yaşamaya devam ediyor.

dolayısıyla jimmy ölüyor ve saul goodman abisinin hayaletiyle yeni bir mücadeleye giriyor. dolayısıyla dizinin değişimi işleme şeklinin "atom fiziğine de profesörlüğe de lanet olsun"dan çok daha farklı bir derinlikte olduğunu görüyoruz.
    --- spoiler ---

video
  • filmlerin ruhunu yansıtan görüntü yönetmenleri vardır. mesela payback filmi parliament blue rengi hakimdir. (1999 versiyonu)

breaking bad yeşil filtre ile better call saul ise sarı filtre gözlükleri kameraya takılmış hissiyatı veriyor. kurak çöl, gökyüzü, arabanın renkleri vs. tek kelime ile görüntü itibari ile mükemmel. sinema/dizi olayının temeli bu bence. hikayeyi ruha sokan görüntü yönetmeni.
  • ikinci sezonda kaldım, güzelse devam edeceğim
  • dün gece 5. sezonunu bitirdim. bu sezon diğerlerine göre çok daha iyiydi.
    öncelikle "kim" karakterinden başlamak istiyorum. özellikle 8 ve 9. bölümde jimmy ne kadar şanslıymış dedim. kim gerçekten harika bir kadın, bir eş. her erkeğin ömür boyu yanında olmasını isteyeceği türden birisi. aşık oldum resmen kadına. kadın değil resmen devlet be...
    kusurları yok mu? tabii ki var. jimmy karakterinden çok daha iyisini hak ederken jimmy ile sıkışıp kalması, ipleri koparmak istese de koparamaması.
    --- spoiler ---

bu sezon izleyici de dâhil herkes kim'e jimmy'den kurtulmasını bas bas bağırdı resmen. öncelikle mesa verde'den kevin "çok daha iyisini hak ediyorsun" dedi, jimmy'nin 4m dolar istediği toplantıdan sonra.
    sonra lalo hapishanede resmen dalga geçti "sen ve jimmy? senin gibi birini nasıl buldu o?" gibi sözlerle aralarındaki farkı resmen göstererek dalga geçti.
    sonrasında howard benzer şeyler söyledi. jimmy ile arasındaki ilişkiye dikkat etmesi gerektiği, jimmy'nin zararlı olduğu gibi.
    en son da jimmy'nin kendisi söyledi. "ben sana uygun biri değilim" tarzı konuşma yaptı otelde. yani herkes kim'e jimmy'nin onun için iyi biri olmadığını söyledi ama ısrarla jimmy'de devam etti.
    ve maalesef, jimmy'i hep belli bir çizgide tutan, iyi tarafta olan kim, robin hood sendromuna girmeye başladı ve howard gibi kişilere zarar verip başkalarına yardım etmeyi kafaya koydu. o da yavaş yavaş jimmy gibi karanlık tarafa geçiş yapmaya başladı. bunu görmeyi gerçekten hiç ama hiç istemiyorum ama umarım bir şekilde kafasına dank eder ve geçmez. işin enteresanı onun karanlık tarafa geçmeye başladığını jimmy'de görüyor ve üzülüyor aslında duruma. onu bu şekilde görmeye alışık değil. hatta fikirlerini değiştirmeye çalışıyor. kötü işlerden uzak tutmaya çalışıyor. büyük ihtimalle önümüzdeki sezon ya hapse girecek ya da jimmy'i bir anda terk edip gidecek. ben öldüğünü düşünmek istemiyorum :)
    saul'a gelirsek, o da zaten artık çizgiyi iyice aştı. kim'i dinlemedi bir türlü. kartel'in dostu olmayı kabul ettikten sonra iş bitti zaten. saul artık geri dönülmez bir noktaya geldi. oyunun bir parçası hâline geldi artık. ve tabii ki kazandığı para da ortada.
    lalo karakteri ise gerçekten sevdirdi kendini. gus'un özel ekibini tek tek götürmesi harikaydı. breaking bad'dan bildiğimiz kadarıyla lalo ölecek ama nasıl çok merak ettim. işin kötüsü gus'tan intikamını da alamayacak.
    ignacio, geçmiş olsun adamım büyük yanlış yaptın, dua et peşine ikizler düşmesin :)

--- spoiler ---
  • sürekli breaking bad ile kıyaslanmasına anlam veremiyorum. olm bu dizi ve breaking bad aynı diziler. spin-off olarak başlamışsa da -ki chuck mevzusu kapanana kadar evet bir spin-off diziydi, başka tonda, farklı bir hikaye anlatıyordu bize- geldiği şu noktada spin-off falan değil, breaking bad prequel'i. yani breaking bad dizisinde walter ve jesse dışında neredeyse tüm karakterlerin geçmişini ve nasıl o noktaya geldiklerini izliyoruz. artık saul'u alıp onun bambaşka bir avukatlık hikayesini odağa koyduğu bir hikaye yok. özellikle şu son sezon gustavo'su, mike'ı, salamanca ailesi, karteli hatta hank'i ve gomie'si ile bildiğin breaking bad izledik. zaten nihayetinde de breaking bad başlangıcına bağlanıp dizi son bulacak. siz daha "aaaaabi breaking bad'den daha iyi" deyin.

aynı hikaye, aynı atmosfer, aynı mekanlar, aynı karakterler, aynı oyuncular, aynı yönetmenler, aynı senarist ekibi, aynı kamera arkası ekibi, aynı dizi işte. ne bu birini, diğerinden ayırıp kıyas yapma çabası anlamıyorum.