şükela:  tümü | bugün soru sor
 • taylor swift'in kariyerinde yazdığı en ağır diss şarkısıdır.

  2010 çıkışlı üçüncü stüdyo albümü speak now'ın şarkılarından biri olan better than revenge, single olarak yayınlanmadığı için swift'in diğer şarkıları kadar gündeme gelmedi. diss şarkıların vuruculuğunu çoğunlukla liste başarıları ve yarattığı etki üzerinden ölçtüklerinden, swift'in bad blood, mean ya da look what you made me do gibi diğer şarkıları daha popülerdir. ancak sözleri açısından incelendiğinde, better than revenge swift'in yayınladığı en ağır şarkı olarak karşınıza çıkar. hatta öyle ki, bad blood bu şarkının yanında bir tür iltifat kalır.

  şarkı, swift'in 2008'de birlikte olduğu joe jonas'ın lovebug klibi çekimleri sırasında birlikte çalıştığı camilla belle adlı oyuncu ile ilgili. jonas, çekim sırasında swift'i yarım dakikalık bir telefon konuşması ile terk etmiş ve belle ile çıkmaya başlamıştı. o dönemde swift, jonas'ın kendisini nasıl terk ettiğini ellen ve saturday night live başta olmak üzere birkaç yerde dile getirdi (ki bu bir tür karalama kampanyasıydı) ve bu çabası işe yaradı, zira kendisi o dönemde inanılmaz albüm başarısından dolayı amerikan medyasının gündemindeydi.

  şunu belirtmek gerekir, bahsi geçen albüm fearless'ta bu ayrılıkla ilgili forever and always ve your're not sorry adlı iki şarkı var ve iki şarkıda da camilla belle'den hiçbir şekilde bahsetmiyor, sadece jonas'la ayrılıklarını anlatmış. istese rahatlıkla yazabilirdi ama olayların olduğu ve bu şarkıların yayınlandığı 2008'in eylül-kasım aylarında swift'in odak noktası jonas'ın kendisiydi. yukarıdaki linklerde de görüleceği gibi swift, jonas'tan ne kadar bahsederse bahsetsin, camilla belle'den hiç söz etmedi. belle'e odaklanması, joe jonas'ın 2009'da yayınlanan belle'i övüp swift'i gömdüğü much better şarkısından sonra oldu. jonas, eski sevgilisiyle yenisini karşılaştırdı ve yenisi için "sen daha iyisin," dedi. bunu yaparken de eskisinin taylor swift olduğunu unuttu.

  swift'in 2006 çıkışlı teardrops on my guitar şarkısına gönderme yapan jonas, onunla ayrıldığı için üzgün olmadığını söylüyor.

  "i get a rep for breakin' hearts
  now i'm done with superstars
  and all the tears on her guitar
  i'm not bitter
  now i see everything i'd ever need
  is the girl in front of me
  she's much better

  işte swift tam da bu sözlere karşılık veriyor ama bakış açısını değiştirerek. öncesinde jonas'ı merkeze koyup sevdiği kişinin onu nasıl terk ettiğini vurgularken, bu kez camilla belle'in ne yaptığına ve kişiliğine odaklanıyor. açık bir şekilde başkasının erkek arkadaşını baştan çıkaran bir fahişe olduğunu ve olgunlaşmamış karakterini eğitilmesi gerektiğini söylüyor. şarkının başlangıcı bile hatalı davranan bir öğrencinin öğretmen tarafından cezalandırılması gibi: "now go stand in the corner and think about what you did/ha, time for a little revenge." bu arada joe jonas'a da "oyuncak" demeyi ihmal etmiyor.

  "she's not a saint and she's not what you think
  she's an actress,
  she's better known for the things that she does
  on the mattress,
  soon she's gonna find
  stealing other people's toys on the playground
  won't make you many friends."

  swift bu şarkıyı single olarak yapmadı, sadece speak now turnesi'nde söylemekle yetindi ama şarkı camila belle ile bütünleşti. belle, oyunculuk kariyerinde kendi ismini tanıtamadan "joe jonas'ın uğruna swift'i terk ettiği" ve "swift'in better than revenge'i yazdığı" kişi olarak anılmaya başlandı ki hala öyle bilinir. medya ancak swift'le ilgili olaylara karıştığında onu gündeme getirir. belle de bu o günden sonra swift'in karşısına kim geçerse onun yanında yer aldı. kim kardashian, katy perry vs.

  swift ise bir daha kariyerinde bu kadar ağır sözler içeren şarkı yazmadı ve bu şarkıyla ilgili sorulara "o zamanlar 19 yaşındaydım," şeklinde cevap vererek geçiştirdi. sonrasında yazdığı diss şarkıları liste başarılarından dolayı daha iyiymiş gibi görünse de, sözlere bakıldığında hiçbiri better than revenge'e ulaşamaz. bad blood'ın "you made a really deep cut/and baby, now we've got bad blood" ile şu kıyaslanamaz.

  "sophistication isn't what you wear, or who you know
  or pushing people down to get you where you wanna go
  they didn't teach you that in prep school
  so it's up to me
  but no amount of vintage dresses gives you dignity."

  lyric video
  canlı performans

  not: bu arada billboard eleştirmenlere göre en iyi ayrılık şarkıları diye bir liste derleyip swift'in ardına much better'ı yapıştırmış, ironiye bak (ki bu şarkının ne kadar ayrılık şarkısı olduğu da tartışılır).