şükela:  tümü | bugün
  • 5. bölümde bahsi geçen %83'ün tam içindeyim.
  • hayatıma yeni bir tabir sokan dizi.

--- spoiler ---
    bundan sonra tüm aptal ergenlere egor diyeceğim...
    --- spoiler ---
  • ileri teknoloji ürünü bir kadın robot, birinci derece yönetici olarak, görevinden atılan bir doktorun küçük kızını seçer. kızı takip edip doktorun evine gelir ve artık doktorun ailesini kendi ailesi olarak belirlemiştir.

doktor, birkaç yıl önce bir teknoloji şirketi ceo’sunun küçük oğlunu ameliyat etmiş ama çocuğu kurtaramamıştır. ileri teknoloji kadın robot ise bu şirkete aittir. olaylar bu şekilde gelişir.

tanımlamak gerekirse gerçekten güzel bir dizi. göze batan bazı şeyler yok mu? var ama dizinin akıcılığı bunları kapatıyor. oyuncular iyi iş çıkarmış. senaryo vasatın çok üstünde ve kendini izlettiriyor. izleyecek bir şeyler arıyorsanız tavsiye ederim.
  • yer yer hollywood klişelerine başvuran, yer yer acaba bu dizinin senaristlerinde türk senarist mi var diye merak ettiren - bazı olaylar,tesadüfler bizim dizilerdekilere acayip benziyor- yer yer kurgusal boşluklara sahip rus bilim kurgu dizisi.
    bunlara rağmen diziyi beğendim. hele bizim hakan muhafız kepazesiyle falan kıyaslanırsa baya iyi. prodüksiyon başarılı. robot hanım gayet iyi onuyor. çoğu klasmanda amerikan dizilerini yakalamışlar. ilk defa bir rus yapımı dizi izledim ve başarılı buldum. ruslar'ın dizi sektöründeki yerini bilmediğimden hakan ile falan kıyasladım. eğer daha iyi yapımları varsa yeşillendirebilirsiniz efendim.
  • max 4-5 bölümlük bir mini dizi olması gerekirken 16 bölüm ile boş muhabbette türk dizilerine taş çıkartmaktadır.
  • hayatı hiç ciddiye almayan, sanki bir başkasının çocuğunu emaneten idare edermişçesine vurdumduymaz bir ebeveynlik anlayışı olan, kurduğu cümlelerdeki aşırı agresif havadan, her an her şeyden nem kapıp anında asabileşmeye hazır tavırlara kadar herşeyiyle tam bir kırklarındaki, iyi eğitimlii sorunlu hayat sahibi rus olan georgiy sofranov'un birinci sınıf bir kültür bilinciyle yazılıp oynandığı dizi.

eğer bu dizide sofranov'u oynayan kirill karo başta olmak üzere, oyunculukların genel olarak kötü olduğunu düşünüyorsanız, rusça bilip ruslarla, özellikle şehirde işinde gücündeki ruslarla pek muhattap olmamışsınız demektir.

ruslar oyunculuk metodolojisi açısından bizdeki dizi oyunculuğuna benzer, hafiften teatral teknikleri severler. yani ingilizlerdeki yahut amerikalılardaki tamamen doğal oyunculuklar çok görülmez. zaten rusça'yı iyi kötü düzgün kullandığınızda ortaya tiyatrodan bozma diyaloglar çıkıyor.

o yüzden çoğu muhabbet biraz donuk gibidir, adamlarda o kadar kabahat yok heriflerin dilinden ötürü herkes kağıttan okur gibi. büyük oranda sokakta rastlayacağınız ruslar bazı kelimelerin fazla scripted olması dışında bu filmdeki gibi konuşur, düşünür, davranırlar.

zaten bu amına kodumun ruslarının erkeklerinde ruhsuz, sanki ezberden bir şey okunur gibi konuşma huyu yaygın.

---spoiler---

onun dışında arisa isimli botu oynayan abla rolüne çok yakışmış. ''yaşlanmıyorum, yemek yapıyorum, sana destek oluyorum, her işi görüyorum, şikayet etmiyor ve eski karın gibi sana düşmanca tavırlar sergilemiyorum, ayrıca vücudum dünyadaki erkeklerin %82'sinin çekici bulacağı bir biçime sahip'' repliğini başarılı buldum.

robotun kendi halindeyken aslında tahrik edilmediğinde zararsız, haklı bir gerekçesi olmadığında hiç kimseye hiçbir tehdit olmayan pasif halinin işin içine insanlar girdiğinde tehlikeli ve yıkıcı oluşu klişe, ama rus stili diyalog ve karakter yazımı içinde çok güzel şekilde işlenmiş bir mesele olmuş.

dizi o kadar da bilim kurgu değil, daha çok bir çeşit aile-psikoloji hikayesi.

birbirine sürekli yalan söyleyen, ideal bir insan olarak programlanmış robotun sürekli kafasının karışmasına neden olan, mantıklı, iyi niyetli yahut samimi davranmayan insanların arasında iyiyi kötüyü, aileyi bulmaya çalışan gariban bir robot var ortada.

ayrıca bir doğu avrupa klasiği olarak sberbank gibi firmaların gözümüze sokulması, yakın gelecekteki teknolojik değişimlerin fazla bütçe harcamadan, gayet rafine biçimde yansıtılarak sırıtmayan, olabilece bir dünya yaratması rusların daha düne kadar birden fazla sanatçıyla filmlere dublaj yapmaktan aciz takozlar sürüsü olmaktan adam gibi hikayeler yazıp, çekip bütçelerinin elverdiğince güzel işler çıkarabilmesi bizim dünya çapında büyük olma iddiasında olduğumuz sektörde ne kadar kalitesiz olduğumuza delalet.

netflix ortaklığından çıka çıka hakan muhafız çıkıyor bizde.

---spoiler---
  • toporov karakterinin ds damat ceketi giydiği rus yapımı bilimkurgu dizisi.. netflixte yayımlanıyor. gideri var. legetebe yok en azından..
  • safranov denilen doktor, benim eve sineklik ve balkona cam takmaya gelen köylü camcıya benziyor ya la. aval bakan kazma bir adamdan oyuncu yapmışlar amenike . rus işte.
  • uzun bölüm sürelerine rağmen kendini sıkılmadan izleten, hatta bu dönemde ne zaman ruhum daralsa açıp kendimi unuttuğum bilim kurgu yapım.

önce de değinilmiş ama bir de ben altını çizmeden duramayacağım. yahu, bizde niye yok? bizim yerli yapımlarımızdan görece en iyisinin bir başkadır olması tuhafıma gidiyor. bu janrada neden hiç yokuz? tamam, çok olağanüstü şeylere gerek yok ama şu ayarda bir yapım bizden neden çıkmıyor? neyse, börü 2039'u bir görelim bakalım.
  • keşke arisa'yı türkiye'ye salsalar sinsice. kimse robot olduğunu bilmese. arisa da sokakta gezip dursa;
    kendine dokunanı, taciz edeni anında öldürse. ne güzel temizlik olurmuş.

var bir ütopyamız.