şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: zana muhsen)
 • betty mahmoody (d. 9 haziran 1945; alma, michigan) abd'li yazar. dünya çapında milyonlar tarafından okunan ve ardından 1991 yılında beyaz perdeye aktarılan ünlü roman kızım olmadan asla'nın yazarıdır.

  kızım olmadan asla
  orijinal adı not without my daughter olan kitapta, kocası seyit bozorg mahmoody'nin mehtap mahmoody'yi ve kendisini esir tutmasını anlatır. seyit bozorg mahmoody (ya da kısaca mudi) ile birlikte tatil için geldiği iran'a yerleştiği haberini mudi'den alır. zorlukla geçen iki yıl içinde kocası mudi çok değişir, betty ve kızı mehtap'a şiddet uygular. betty ise kadınların her türlü haklarının elinden alınmış olduğu bu ülkede yasal yollardan değil de, kaçak yollardan kaçmanın mümkün olduğunu kavramıştır. en tehlikeli olan yol olan kürt diyarı ve ardından türkiye'ye girmek, oradan da konsolosluk ile irtibata geçmektir. betty ve mehtap, başka yol bulamayınca en tehlikeli yol üzerinden ülkeden kaçıp türkiye'ye sığınırlar ve oradan ülkeleri abd geri dönerler. ayrıca yazdığı bu kitabını açık ve net bir biçimde "bu kitabı, babam harold lover'e adıyorum." diyerek babasına ithaf etmiştir.

  amerika'ya dönüşünden sonra
  hala kocasının soyadını kullanan betty mahmoody, kızı ile birlikte amerika birleşik devletleri'nde yaşamaktadır. ülkesinde kendi durumunda olan kadınlara, zor durumda olan çocuklara yardım etmek için elinden geleni yapmış ve bunun için bir vakıf kurmuştur. bir dünya çocuklar için vakfı kurucusu ve mevcut başkanıdır. vakfın asıl amacı, başka kültürden birisi ile evlenen kişilerin çocuklarını korumaktır. ayrıca çektiği acıları bütün dünyanın duyabileceği şekilde her yerde söylemiştir. iran'dan ülkesine kaçışını da kızım olmadan asla isimli bir kitapta anlatmıştır. iran'da kalan bozorg mahmoody, aleksis kouros adında bir yapımcı ile görüşmüş ve kızım olmadan asla karşıtı kızım olmadan adlı bir belgesel-film hazırlamak istemiştir. belgesel 2001 yılında yayınlanmıştır. bozorg mahmoody, 23 ağustos 2009 böbrek rahatsızlığı nedeniyle hayatını kaybetti.

  kaynak: vikipedi
 • (bkz: kızım olmadan asla) kitabının yazarı , yaşayanı.

  24 yaşındayım ve bu ablanın kitabını yeni okumuş olmaktan utanıyorum. bir solukta bitirdim kitabı. keşke tamamiyle kurgu olsaydı. inancın yeri geldiğinde ne kadar tehlikeli olabildiğini , toplumu ne berbat bir hale getirebildiğini , hayatları nasıl mahvedebildiğini net bir şekilde gösteriyor. medeniyetin , insan haklarının , laikliğin kıymetini her sayfada daha bir anlıyor insan. ayrıca bir de filmi varmış. kim bilir iran'da bunun gibi ne facialar yaşandı daha.

  eğer buna benzer hikaye , roman vs. tavsiyeniz olursa lütfen bir mesaj atın.