• ölümüne çok üzüldüğüm tonton nine.

daha 3 gün önce resmî hesabından tweet paylaşmış. people dergisine röportaj vermiş. hatta kapağındaymış derginin ocak 2022 sayısının. kadının 100. yaş günü için özel sayı yapmışlar.

hayat bazen şaka gibi!

“ocak'ta 100 yaşıma girecek olmama inanamıyorum demiş.”

bu röportajda uzun yaşamın sırrının “born a cockeyed optimist” olduğunu söylemiş. belki “aptal bir iyimser” diye kötü bir şekilde çevirebiliriz.

ama kadının yüzünden, konuşmasından bile pozitif, neşe dolu bir insan olduğu anlaşılıyor zaten.

beslenmesiyle ilgili olarak da "i try to avoid anything green. i think it's working." “yeşil olan her şeyden uzak durmaya çalışıyorum. bence işe yarıyor” demiş komik kadın.

çocukken cnbc-e'de hot in cleveland dizisinde izlemiştim, o zaman çok sevmiştim bu matrak kadını.

güle güle altın kız!

kaynak1

kaynak2
  • abd’de ırk ayrımının hüküm sürdüğü 1954 senesinde sunup yönettiği tv programına siyahi tap dansçısı arthur duncan’ı çıkarttığında güney eyaletlerindeki izleyicilerden büyük tepki görmüş, bunun üzerine "ı'm sorry. live with it," diye yanıt vererek arthur duncan’a programlarında daha fazla yer vermeye başlamış. sonrasında tv stüdyosundan tehdit görmesine rağmen pes etmemiş ve en sonunda programı yayından kaldırılmış.

işte betty white öyle de altı okka taşaklı bir teyzemizdi. toprağı bol olsun.

edit: buyurun bu da zamanında ırkçıları çileden çıkarmış olan söz konusu dans. betty white’ın program kayıtlarından.

https://www.youtube.com/watch?v=kudvosqxbpc
  • lopez tonight'da şimdiye kadar yapmadığına üzüldüğü tek şeyin robert redford olduğunu açıklayan komedi dehası.

diyalog ingilizce şöyle gelişmekte;

lopez - what turns you on?

white - *gülümseyerek* robert redford

lopez - robert redford turns you on?

white - that's my i answer to when ever they say what haven't you done in the business, in 61 years of business, that you always wanted to do? my answer is always robert redford.
  • geçtiğimiz ocak ayında 90 yaşına girmiş olan, gün geçtikçe değil yaşlanmak; gitgide enerjisi artan 75 yıllık oyuncu. öyle sempatik, öyle hayat dolu, öyle enerjik ki onu gördükçe çok büyük bir mutluluk duyuyorum. önümde daha koskoca bir ömür olduğunu hissediyorum. daha bütün istediklerimi gerçekleştirmek için bol bol vaktim olduğunu fark ediyorum..
    ruhu daha çok genç, ne 50 yaşında insanlar biliyorum, içi ondan daha çok yaşlı olan. daha uzun ömrü olsun, 100 yaşını da kutlayalım bu sevimli "abla"nın.

zachary levi, twitterda bucket list'inde betty white'la öpüşmek olduğunu söyledikten 2 hafta sonra, bu hayalini gerçekleştirirken.

community'ye 2. sezonun ilk bölümünde konuk olduğunda abed ve troy ile yaptığı "antropoloji rap"i
  • ocak 1922 dogumlu bir insandi. dilekolay... 100 sene yasadi hayatini. en yasli, en "yaslaninca kadinlarin yuzune bakilmaz" sanilan zamanlarda un kazandi, isini son yillarina dek yapti. hayatini yasadi, iyi yasadi, iyi ornek oldu ve agir hastalik gecirmeden huzurlu bir sekilde hayata veda etti.

hepimiz olecegiz, bu entryler havada kalacak bir gun... keske betty white gibi hayati her yasta dolu dolu yasayabilsek, 90'larinda bile hayat dolu, yasamak icin sebebi olan, hayata ve kendine bir sey katmaya devam eden canlilar olabilsek. ölüm kavrami üzücü olsa da keske hepimiz bir gun onun gibi huzurla veda edebilsek, geriye donup baktigimizda dolu dolu yasanmis yillara gulumseyerek ayrilsak, sevgiyle hatirlansak.
  • altın kızlar'ın saftirik rose'u. ne yazık ki onun da vefatıyla dizi kadrosunda hayatta kimse kalmadı.

daha geçen hafta bir röportajını izlemiştim. gayet neşeli, esprili ve konuşkandı. "daha bir 10 yıl yaşar, ne mutlu" diye düşünmüştüm. kısmet değilmiş.

acaba gerçek yaşamında da rose gibi hayata hep pozitif bakan, neşeli ve çocuk ruhlu biri olduğu için mi uzun ve mutlu bir ömrü oldu, hep merak ederim.

diziden bir sahne:

rose evde 1 haftadır memleketinden gelen koca bir domuzu beslemektedir. ancak domuz huzursuzdur.

rose: domuzumu çok seviyorum ama hangi ortamda ve sıcaklıkta yaşaması gerektiğini bilmiyorum.

sofia: fırında 180 derece.
  • yaşım gereği kendisini çok sonradan hot in cleveland dizisiyle tanımıştım.
    sonsuza dek yaşayacakmış gibi bir his uyandırıyordu. 100 yaşına günler kala aramızdan ayrılmış.
    toprağı bol olsun.
  • dünya tatlısı, bizim bildiğimiz adıyla rose*, the tonight show with jay leno ile yaşam sevincini aşıladı. bilmeyenler bülbül gibi şakıdığını da öğrenmiş oldu bu vesileyle. güzel insanlar güzel yaşlanırmış gerçekten. ömrü uzun olsun. kadın rahmetli anneannem ile yaşıt, hugh jackman ile kırıştırıyor yahu*

http://tinyurl.com/y5qhw95
  • rahmetli konuk olarak ilk bölümlerinde oynayacağı hot in cleveland'ı ele geçirmiş ve hem kalıcı oyuncusu hem de başrolü olmuştu.
  • 1954'te tv programına siyahi bir step dansçısı olan arthur duncan'ı konuk ettiği için çok eleştirilmiş olan ikonik kadın.

bu eleştirilere white'ın cevabı "kusura bakmayın ama bunu kabullenin" demek ve duncan'a daha da fazla yayın süresi ayırmak olur. bunun akabinde kısa süre geçtikten sonra programı iptal edilmiştir.
hesabın var mı? giriş yap