şükela:  tümü | bugün
  • ta-nehisi coates'in yazdığı 2015 yılında çıkan roman. oğluna seslendiği 60 sayfa kadar kısmı okuyorum şuan ve en çok kullandığı sözcükler "black" "body" and "fear". okuldan ve baltimore sokaklarının belasından nefret eden bir gencin çıkmazından bahsediyor.

(bkz: şuan okuyorum ve entry giriyorum biliyor musun)
  • coates'in ergenlik çağına girmiş oğluna, polis cinayetlerinin siyahi bünyede yarattığı bir hayal kırıklığına cevaben başlayan uzun mektubu. akla yalnızca ırk, azınlık ve siyahi duruşla alakalı bir metin olduğu gelmesin, katmanlarını didikleyecek kadar tarih ve ülkeye dair sosyolojik gözlemim yok ama kitabın dili gerçekten çok iyi. sonuna kadar amerikan bir yazını evrensel çerçevede, sokaklardan bir siyahinin öfkesiyle anlatıyor. böyle hollywood okul dramalarında acayip yetenekli ama hoodie'sinin karanlığından gözlerinin akıyla dünyaya bakan çete üyesi siyahi bir karakter gibi coates. ve tespitleri: korku, bedene uygulanan şiddet ve aile üzerine çok güçlü yazılmış mermiler gibi. ben daha küçük ama kozmopolit bir bölgede coates'in anlattığı sertlikte bir liseye gittiğimden, özellikle devletin kabul ettiğimiz sınıf şiddetiyle kendi yaşadıklarımı özdeşleştirdim. malcolm x biyografisi okuyup biraz konu hakkında belgesel izlediyseniz siyahi hareketin temellerinin bahsi de arada geçiyor. görüşlerinin bazıları fazla kişisel ve bütün siyah topluluğa mal edilemeyecek kadar şiddetli olabilse de, nasıl söylediği ve söyledikleri için bakmaya kesinlikle değer.