• (bkz: değildir)
  • kabataş yalanının ortaya çıkmasından sonra pek sık duyduğum söz.

video çıkmış ortaya, olay yok, gün gibi ortada her şey ama "beyan esastır". neden? çünkü beyan eden bir türbanlı bacı.

şimdi bir kadın çıkıp başbakan bana tecavüz etti dese ne olur acaba? beyan esas en nihayetinde.
  • (bkz: isildur)
  • hukuku bilmem, ben alaylıyım hayatta. çok insan tanıdım, çok insan sevdim, az kimseden nefret ettim, çok kalp kırdım, çok kalbim kırıldı. hiçbirinde hukuka gitmedi olay. o nedenle bilemem hukuk ne der. benim diyeceklerim ilişkilere dair. ister sevgili için alın, ister kankanız, ister arkadaş ister aileniz için. efendim davranışa bakmak lazımmış, efendim insanın ağzı bir şey dermiş de gözleri başka laf anlatırmış, geçiniz. karşınızdakini aklı selim, yetişkin bir birey olarak görüyorsanız, ağzından çıkan her sözün anlamı vardır. beşer şaşar, hata yapılır tabii ki, ama o zaman da özür denen bir şey vardır; karşındakinin affına sığınırsın. yok öyle 'ben bol keseden diyeyim tüm lafları, sonra iki sevimlilik yapar ona samimiyetimi gösteririm' falan, yemezler. beyan esastır. ağzınızdan çıkan lafın arkasında duramayacaksanız bile düzgün bir özür dileyin. davranışların gücü vardır evet ama kelimelerin de gücü vardır ve kelimeleri seçmek/kontrol etmek çoğu zaman davranışları kontrol etmekten çok daha kolaydır. o nedenle benim nezdimde beyan esastır.
  • gelişmişlik düzeyi yüksek toplumlarda kabul görebilir. bizim gibi toplumlarda, en eğitimlisi bile, bunun ne olduğunu kavrayabilecek durumda değil maalesef.
  • resmi işlerde işlemin içeriğini belirtmek zorunluluğu olduğunu bildiren uyarı niteliğindeki öbek.
    örn:kargo teslimatlarında,irsaliye yok ise paketin içindekileri belirtmek zorunludur.
hesabın var mı? giriş yap