*

şükela:  tümü | bugün
 • bazi fotograf makinelerinde ve kameralarda bulunan ozellik. beyaz dengesinin kameralarda bulunma amaci, gozun beyaz olarak tanimladigi nesnenin makine tarafindan da ayni $ekilde algilanmasini saglamak, dolayisiyla goze en yakin goruntuyu olu$turmaktir. maclardan once kameralarin onune iki ki$i tarafindan gerilen buyuk naylon bezlerin i$levi budur.
 • fotoğrafçılık terimi. örneklenecek diğer renklerin, beyaz rengin esas alınması ile ton ayarlamalarının yapıldığı bir çekim modu. detaylı bilgi için (bkz: white balance).
 • bir an için sözlüğe beyaz gelmiş sağa sola ayar veriyor diye düşünmemi sağlayan deyim... (evet var bende bir bozukluk) gerçi "beyaz ayarı" olmazdı o zaman, olsa olsa "beyaz ayavı" oluvdu ya neyse..
 • kameralarda, çekim yapmadan önce yapılan ayardır.bunun bide siyah ayarı vardır.
  zira eğer kamera siyahı tam siyah ve beyazı da tam beyaz alıyorsa bütün renkleri doğru alır.çekilen görüntüde renklerin hatasız ve net bir şekilde alınması için yapılılan ayar diye de tanımlanabilir.
 • ortam i$iginin "sicakligi"ni normalize etmek icin, dijital cihazlara beyazin o ortamda neye tekabul ettigini belirtme yontemidir.
 • iletişim fakültelerinde "timecode" dan sonra ilk öğrenilecek olanlardandır.!
 • çömez sinema tv öğrencileri ilk çekim yapmaya başladıklarında genelde white balance yapmayı unuturlar. çektikleri bi acaip olur ve hocalardan azar işitirler.
 • beyazın tüm renklerin birleşimi olması sebebiyle esas alınıp, doğru renkleri görüntülemek sebebiyle kameralarda yapılan ayardır. yaparken dikkat edilmesi gereken en düşük diyafram değerinde yapmak gerektiğidir.
 • yapılırken diyaframın en düşük seviyede tutularak yapılması gereken ayardır. niye diğer renklerle değil de beyaz ile bir ayar yapılması gerektiğine gelince de, beyazın tüm renklerin birleşimi olması sebebidir cevabı. beyazı doğru algılayan bir kamera, tüm renkleri doğru algılayacaktır. bir diğer önemli noktası ise beyaz ayarı yaparken, kamerada ışık ayarının doğru seçimde olması gerektiğidir. yani kapalı bir mekanda beyaz ayarınızı yaprıktan sonra açık havada bir yer çekmeniz yanlış olacaktır. gün ışığı(güneş ışığı) kullanacağızda 5600 k de kameranızı ayarlayıp beyaz ayarı yapmalı, eğer iç mekanda çekim yapıp, ışık kullanacaksanız da 3200 k de beyaz ayarını yapmalısınız.
 • amatör porno piyasasının en büyük eksiğidir. hatunlarımız süper, erkeklerimiz alabildiğine kaslı olsun, aksiyon sefaletten uzak entelektüel bir erotika atmosferi ihtiva etsin, bir white balance sorunu mutlaka gelir herşeyin içine sıçar, seyir keyfinin ortasına yekpare bir kondurur. birden cılbır cıbıldak jenital manavımızda patlak mor patlıcandan, turunçlaşmış sarışından başka birşey görülmez. halbuki nerde o bebek pembesi sıcak tonlar, buğday tenler. bunu gördükçe çılgın kaliforniyalı girişimcileri kollarından tutup kenara çekmesim, onları ödemeli arayarak "yahu abi bi white balans be" diyesim gelir. tamam "bebek" kelimesi beni de rahatsız etti.

hesabın var mı? giriş yap