şükela:  tümü | bugün soru sor
 • akvaryum balıklarında sıkça rastlanan bir hastalık. nedenleri kirli * su ve düşük sıcaklıktan ileri gelir. kullanılan ilaç ise mürekkebe benzer ve ele bulaştımı ne yapsanız geçmez belli bir süre*. bu ilacın halk arasındaki adı da abdest tutmazdır.
 • aylar suren deneylerim sonucu baliklara devamli zeki muren dinletilmesi sonucu da ortaya cikan hastalik.
 • (bkz: benek)
  (bkz: siğil)
 • (bkz: contra)
 • zamanında 3 japon balığımın ölmesine neden olan hastalık, balığın kuyruğunda ortaya çıkar.. bulaşıcıdır..
 • latince ismi ichthyophthirius multifiliis olan bir protozoadır. ingilizce kaynaklarda kısaca ich diye geçer. balığın mukozasına yerleşir. ani ısı değişiklikleri, kirli/dengesiz su gibi nedenlerden balığın mukozası zarar görür veya zayıflarsa "fırsattır" diye hayvancağıza yapışırlar.
  ısıyı kademeli olarak (günde bir derece) artırarak ve suya metilen mavisi damlatarak karantina tankında birkaç günde hallolur. ilaç kullanmadan yine kademeli ısı artışı ile ana tankta da tedavi olabilir ama dip temizliğini iyi yapıp balıklardan düşen mahlukatı akvaryumdan uzaklaştırmak lazımdır.
 • genelde akvaryum balıklarının taşıyıcı olarak bünyelerinde bulundurdukları hastalıktır. ne zaman ki keyiflerini bozacak bir şey olur o zaman hastalık kendini gösterir.
  suyun sıcaklığının değişmesi, akvaryum suyunun ph veya konsantrasyonunun değişmesi gibi nedenlerle kendini gösterir. özelikle tropikal bölge akvaryum balıkları biraz bulanık sudan hoşlanırlar, sularını birden değiştirip buz gibi ter temiz su koyarsanız birkaç balığınızın ölmeside kaçınılmaz olacaktır. asıl ana vatanlarının dere yatakları olduğunu düşünürseniz çok normaldir.
 • tatlı su akvaryumlarının belalısı olan parazit hastalığıdır. ichthyophthirius multifiliis protozoasının balığın vücuduna yapışması ve kanını emmesi ile olur, balığın her yerinde beyaz benekler görülür, öldürücüdür. genelde akvaryum sıcaklığı düştüğünde, ya da ph seviyesi bozulduğunda meydana gelir. balıkların önce yüzgeç ve kuyruklarında görülür bu beyaz benekler, ilerleyince iştahsızlıkla birlikte, benekler balığın tüm vücudunda görülmeye başlar. ve bir bakmışsınız balığınız yokmuştur...
  tedavi için önce akvaryum ısısını 30-32 dereceye çıkarmanız gerekir, bu parazitin etkisini azaltır. bununla birlikte contra-ichthyo iyi bir dezenfektandır, tedavisinde kullanılabilir. ancak bu şekilde geçmeyebilir, öldü sanırsınız ölmez, birden tekrar başlar, bu nedenle tedavi için sifonlama yöntemiyle akvaryum tabanından su çekmek işi garantiye almaktır, çünkü parazit aşağıya çöker. ancak bu şekilde akvaryumu tamamen dezenfekte edebilirsiniz. bazen dezenfektanı astronomik ölçülerde kullanmak gerekebilir, eli korkak alıştırmamak lazımdır çünkü hastalık çok bulaşıcıdır, diğer balıklara da hemen bulaşır.. bazen hasta olan balığı ayırmanız gerekebilir.. böyle de illet bir hastalıktır..
 • ısıyı kademeli olarak (günde 2 derece yukarı max.) 30 dereceye alarak 2 günde balık üzerindeki kistleri dökebilirsiniz. tabi ki kuma... ama dip çekimi olayına boşuna girmeyin, nereyi çekerseniz çekin, isterseniz 31 çekin dipten, binlerce yumurta bırakan bu pezevenk evladı protozoayı asla tamamen yok edemezsiniz. ısıyı yükseltip tüm beneklerin (yumurtaların aslında) dökülmesini gördükten sonra, ısıyı günde 1 derece indirerek eski haline getirip, su şartlarını da optimumda tutarsanız (ph ın değişmemesi, nitratın az olması ve su sıcaklığının sabit olması) yeni balık eklenmediği sürece %99 pas geçmiş olursunuz bu ibneyi. sakın ha akvaryuma metilen mavisi vs döküp de biyolojik dengeyi (nitrifikasyon bakterilerini) sikertmeyiniz.

  önce benek dökülene kadar ısıyı 30 yapınız (soğuk su balıkları hariç), benekler dökülsün, dökülmezse balıkları içinde 5 litre akvaryum suyu (hala sıcaklığını muhafaza eden), 2 yemek kaşığı tuz, 5-10 damla metilen mavisi olan bir kovaya kepçeyle daldırıp 1 dakika banyo yaptırınız, benekler zaten dökülürler. akvaryuma salmadan önce kepçeyi akvaryum camına su içinde daldırıp iyice bakınız, hala 1-2 benek varsa bir daha banyo yaptırınız, ama banyo seansları 1 dakikayı geçmesin, akvaryuma daldırdığınız kontrol anının da bu süreden biraz uzun olması gerekmekte...

  bunları yapıp da beneği atlatamazsanız, dayayın ilacı m.k...

  döngüye az zarar veren, bitkiye zarar vermeyen tek benek ilacı ise tetra contra spottur. bunu kullanınız.

  bu nız nız nız olayı da pürofösyonellikten mi geliyor nedir anlamadım. böyle talimatlı yazarken nedense kibar olmak istiyor insan, sanki benim beneğimi döküyosunuz m.k...

  sevgiler...
 • akvaryumun sıcaklığını 32 dereceye çıkartıp 5 gün- 1 hafta kadar o seviyede tutarak beyaz benekleri balıklardan ayırırız, daha sonra bu ipneler 24-36 saat içinde bir balığa yapışamayacakları için geberir giderler. 1 hafta sonra kadameli olarak her gün 1 derece sıcaklığı düşürerek akvaryumu normal haline döndürebiliriz. ilaç kullanmadan bu şekilde tedavi edilebiliyorlar. bu dediğimi japonlar için uygulamayın 32 dereceye dayanamaz o garibanlar. onlara ilaç şart gibi.