• sadesini bulamadım. cranberry yazanından aldım markası doğadan. hayatımda ilk kez beyaz çay içiyorum ama çok güzelmiş. bir kere o kızılcık tadı çok ağır değil. ki meyve çaylarını pek sevmem. siyah çay tadı hissediliyor, alttan da hafif bir kızılcık tadı geliyor. bir de baktığında çok yararlı. beyaz isminin verdiği psikolojik bir durum söz konusu değilse çay tadı da çok ağır gelmedi, çayını açık içenler için süper bir alternatif olur.
    özellikle benim gibi demir eksikliği olan kişilere çay tavsiye edilmez. onun yerine beyaz çay rahatlıkla içilebilirmiş. tavsiye ederim.
  • gercegini icince kotu bir kokuyla ya da tadla karsilasilmasinin mumkun olmadigi cay. ben mariage frères'den aldigim ultra super himalayan white bitince burada bir kac kere alip denedim ama yesil cay mi karistiriyorlar nedir anlamadim rengi hafif sariya donuk oldu. en son seyahatimde biraz depolamis olabilrim burada yasadigim hayal kirikligindan sonra. ancak dogadan markasinin portakal cicekli beyaz cayini seviyorum; ayni oranda rahatlatip gevsetemese de odem atma konusunda bana cok yardimci oldu tavsiye ederim. her cayin kalitelisi ve kalitesizi vardir, dikkat etmek gerek.
  • karışım olarak satılanları bir halta benzememektedir. pahalı oldugu icin kac gram koydukları meçhul. aktarlarda satılan açık ambalajsız çeşidi de güven vermemektedir. ben "ilayda" isimli bir markayı tercih ediyorum 40 gr. ambalajinda 10 tl. çaykur'un üretimini duyduktan sonra bunlara gerek kalmaz diye umuyorum.
  • geçen günlerde kilosu 200 tl olarak gördüm bir yerde. aldım 50 gram ama herkes çok daha fahiş fiyatlardan bahsetmiş, bilemedim. henüz demleyemedim en kısa sürede deneyeceğim.
  • türkiye'de çaykur tarafından bu yıl ilk kez üretilen beyaz çay üzerinde japonya'da yapılan çalışmada kanserli hücreleri yok ettiği belirlenen 'jp53' kod adlı maddeye rastlanması ve üretilecek ilacın önümüzdeki yıl hastalarda denenmeye başlanacağının açıklanması, ülkemizde çay tarımının merkezi konumundaki rize'de sevinçle karşılandı.

rize ticaret borsası başkanı mehmet erdoğan, japonya'da yapılan bilimsel çalışma ile beyaz çayda kanserli hücreleri yok edici madde bulunmasını türk çayının önünü açacak bir gelişme olarak değerlendirdi, " çayımızın dünyaya tanıtılması ve türk çayının dünya pazarında önünün açılması için çok önemli bir gelişme. türk çaycılığına katma değeri çok büyük olacak" dedi.

http://www.sabah.com.tr/…az-cay-kansere-iyi-geliyor
  • (bkz: doğadan) portakal çiçeği aromalısı arada değişiklik yapıp siyah çaydan şaşanlara önerilebilir.
  • kilosu 4.000 liradan az önce çaykur'un satışa sunduğu çaydır. denemek için bir miktar aldım ama günde bir demlik çay içen babamdan nasıl saklayacağım onu düşünüyorum. tadını beğenirse evi barkı satar çaya girer artık.
  • --- spoiler ---

geçen yıl üreticilerden alınan 1531 kilogram yaş beyaz çay tomurcuğundan 370 kilogram beyaz çay üretildiğini kaydeden genel müdür sütlüoğlu, ’imparatorların çayı’ olarak bilinen beyaz çayın çok değerli olduğunu anlattı. sütlüoğlu, "sağlık değeri son derece yüksek. dünyada çok kısıtlı üretildiği için her zaman bulunamayan değerli bir ürün. çok yüksek oranda antioksidan özelliği var. gençleştirme, cilt güzelliği, yaşlanmayı önleme ve zayıflatma özelliğinin yanısıra anti kanserojen olduğu da dünyaca biliniyor" dedi.
    --- spoiler ---

1531 kg tohumdan 370 kg çay üretimi yapılmış. beynim yandı amk. biri anlatsın normal mi bu?

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/28358585.asp
  • çaykur tarafında beyaz iksir markası ile piyasaya sunulan beyaz çay, sadece çaykur'un online satış sitesi www.caykursatis.com adresinde satılıyor. daha ikinci günden yarısına yakını tükendi.
  • üretimi kolay toplaması zor çay çeşidi. toplaması zor olduğu için de fiyatları biraz abartı oluyor.

2014 yazında kuzenim, ben bu çaydan toplayacağım dedi ve girdi çaylığa. onun gücünde bir insan günde 100 kilo çay toplar. siyah çay için topladığımız çaydan bahsediyorum. beyaz çay için gün boyu gezdi ve sonuç 100 gram. öyle kolay bir şey olmadığını belirteyim yani. her fideyi gezip sadece en üstteki açmamış tomurcuğu topluyorsunuz.

çaykur 2014 yazında kilosu 300 tl'den alım yaptı. şimdi de 4000 tl'ye satıyor. satın alırken harcadığı para 460.000 tl. hepsini satarsa kazancı 1.480.000 tl. çaykur gibi büyük bir kurum için aslında pek karlı bir şey değil ki, bu kazancın içinde giderler de var.

1531 kg beyaz çay tohumundan 370 kg çay üretimi yapılmış. siyah çayla kıyaslarsak gayet iyi bir oran. beyaz çayda oran yüzde 25 iken siyah çayda bu oran yüzde 14 dolaylarındadır. bunun sebebi de beyaz çay daha az işlemden geçiyor.

siyah çayda 4-5 üretim aşaması varken beyaz çaydaki üretim aşaması 2'dir. önce içindeki nemin azalması için soldurma kısmına geçiliyor. anladığım kadarıyla bu kısımda bir süre oda sıcaklığının biraz üzerinde bekletiliyor. bu süre de 40-60 saat. sonra da 3-4 saatlik yüksek sıcaklıktaki kurutma kısmına geçilip paketleniyor.
hesabın var mı? giriş yap